Nie tylko kleik! Oto BRAT - idealna dieta na biegunkę u dziecka

2022-04-26 12:16

Biegunka objawia się oddawaniem luźnych lub wodnistych i bardzo częstych stolców. Jak żywić chore dziecko i jaka jest najlepsza dieta na biegunkę dla dziecka? Poznaj dietę BRAT.

Nie tylko kleik – oto idealna dieta na biegunkę u dziecka

i

Autor: Getty images Nie tylko kleik – oto idealna dieta na biegunkę u dziecka

Biegunka u dziecka to częsty problem rodziców. Najczęściej jej przyczyną są rotawirusy, siejące spustoszenie w żłobkach i przedszkolach, ale zdarzają się również biegunki wynikające z zatrucia pokarmowego.

Jak karmić dziecko, które nie ma apetytu, skarży się na ból brzucha i oddaje wolne stolce, a czasem nawet wymiotuje? Co położyć na talerz, aby zatrzymać biegunkę? Pytanie o dietę w czasie biegunki stawia sobie wielu rodziców, a my na nie odpowiadamy. 

Spis treści

  1. Biegunkę nie zawsze dla się leczyć dietą
  2. Jaką dietę stosować u niemowlaka z biegunką?
  3. Dieta BRAT - idealna na biegunkę
  4. Co może jeść dziecko, gdy ma biegunkę?
  5. Co podawać dziecku do picia, żeby się nie odwodniło?
  6. Czego unikać w czasie biegunki u dziecka?
Rotawirusy

Biegunkę nie zawsze dla się leczyć dietą

Zazwyczaj biegunki trwają kilka dni i mijają samoistnie, ale wcale nie oznacza to, że są łagodną dolegliwością, którą można zbagatelizować. Przeciwnie – każda biegunka u dziecka stwarza zagrożenie odwodnienia organizmu, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej wymioty, częste w przypadku infekcji rotawirusowych. 

Dlatego warto zrobić wszystko, aby skrócić czas trwania biegunki i sprawić, że układ pokarmowy dziecka zacznie normalnie pracować. Czasem, aby malec szybko doszedł do siebie, wystarczy odpowiednia dieta na biegunkę. Ale nie zawsze.

Niekiedy potrzebne jest podanie preparatów nawadniających z apteki, które zawierają elektrolity tracone przez organizm wraz ze stolcami i wymiotami. Lekarze zalecają też, aby maluchowi podawać probiotyk z bakteriami kwasu mlekowego, które odbudowują prawidłową florę bakteryjną jelit, blokując dostęp chorobotwórczym ustrojom.

Czytaj równieżSzczepienie na rotawirusy - wszystko o szczepionce na rotawirusy

Biegunka pędraków - co to z dolegliwość i jak ją leczyć?

Jaką dietę stosować u niemowlaka z biegunką?

Małe dzieci, które są karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym nie wymagają zmiany diety. Zarówno pokarm kobiety, jak i ten z butelki, zawiera wszystkie potrzebne dziecku składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na prace jelit i ich regenerację.

Dodatkowo mleko jest płynem, a więc zapobiega odwodnieniu dziecka, które jest częstym i bardzo groźnym objawem biegunki.

Niemowlęciu karmionemu piersią nadal trzeba ją podawać, dziecku karmionemu sztucznie przyrządzać to samo mleko, co do tej pory. Zamiana mieszanki na inną w czasie choroby nie jest zalecana, bo może wywołać dodatkowe problemy. 

Dieta BRAT - idealna na biegunkę

Inaczej jest z dziećmi starszymi, które jedzą już stałe pokarmy. W Polsce podstawową dietą na biegunkę jest kleik. To popularne danie, które rodzice oferują chorym maluchom z problemami żołądkowymi. Problem w tym, że dzieci nie bardzo chcą go jeść.  

Na zachodzie bardzo popularna jest biegunkowa dieta BRAT. To skrót od angielskich wyrazów - czterech produktów, które podaje się dzieciom z biegunką:

  • B jak banany,
  • R jak ryż,
  • A, jak apple, czyli jabłko, a dokładnie sok jabłkowy
  • T jak tosty.

Te cztery produkty są uważane za pokarmy zapobiegające biegunce, zwłaszcza ryż, który zagęszcza stolec i ma właściwości zapierające oraz banany. Badania wykazały, że owoce te zmniejszają masy kału, częstości wymiotów, dodatkowo zawierają potas, tracony w czasie biegunki, a niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Białe pieczywo, takie jak tosty, jest ubogie w błonnik, który jako "miotła dla jelit" akurat w czasie biegunki nie jest potrzebny.

A co z sokiem jabłkowym? Pediatric Academic Societie podaje informacje, że dzieci z biegunką spowodowaną infekcją żołądkową i z niewielkim odwodnieniem rzadziej wymagały nawodnienia niż maluchy pijące płyny z elektrolitami.

Co może jeść dziecko, gdy ma biegunkę?

Oczywiście dieta BRAT to nie jedyna dieta stosowana w leczeniu biegunki. Małe dzieci, u których biegunka jest bardzo silna i które straciły apetyt powinny jeść chociaż niewielkie porcje posiłków.

Głodówka nie jest bowiem najlepszym sposobem na biegunkę. Może osłabić dziecko i sprawić, że jego organizm nie będzie miał siły na walkę z chorobą. Warto podawać dzieciom kilka małych posiłków, zamiast 3 większych. 

Dieta na biegunkę u dziecka może obejmować:

  • zupę z marchwi - 50 dag obranej marchwi trzeba gotować przez 1,5 godziny w litrze wody z niepełną łyżeczką soli, potem zmiksować i podawać dziecku w niewielkich porcjach. Można ją jednak podawać tylko dziecku, które jest już na etapie rozszerzania diety;
  • przetarte, gotowane jabłka - dziecku można podawać również jabłka w formie pieczonej, które zawierają pektyny ułatwiające pracę przewodu pokarmowego;
  • lekko rozgotowany kleik ryżowy;
  • sucharki;
  • puree z banana;
  • kisiel z jagód;
  • gotowany ryż z jabłkiem.

Kilka dni po ustąpieniu objawów nadal należy dbać o to, by w diecie dziecka gościły produkty lekkostrawne. W tym czasie sprawdzą się gotowane pulpety z ryby, chude mięso drobiowe, gotowane warzywa, przeciery owocowe oraz drobne kasze i pieczywo pszenne. Dziecko może jeść też naleśniki i makarony.

Czytaj również: Zaparcia u dzieci. Jak pomóc dziecku, gdy nie może zrobić kupy?

Jak postępować, gdy niemowlę ma biegunkę?

Co podawać dziecku do picia, żeby się nie odwodniło?

Dziecko z biegunką może łatwo stracić płyny, a to prowadzi do odwodnienia. Maluchowi powinno wiec podawać się dużo wody, najlepiej z elektrolitami. Dzieci mogą pić również herbatki owocowe, rozwodnione soki, zwłaszcza wspomniany jabłkowy lub zupy - najlepiej bulion. Podawanie płynów izotonicznych nie wskazane bez konsultacji z pediatrą. 

Czego unikać w czasie biegunki u dziecka?

Niektóre produkty mleczne z mleka krowiego mogą powodować wzdęcia lub zaostrzać problemy żołądkowe, dlatego w czasie choroby lepiej ich unikać przez kilka dni (nie dotyczy to niemowląt karmionych wyłącznie mlekiem).

Dzieci z biegunką powinny też: unikać smażonych, tłustych potraw, fast foodów, słodyczy, surowych owoców i soków bez rozcieńczania oraz warzyw, które mogą powodować gazy, takich jak brokuły, papryka, fasola, groch, jagody, suszone śliwki, ciecierzyca, zielone warzywa liściaste i kukurydza.

Dobrze wiedzieć

Czy to już odwodnienie?

Objawy występujące u dziecka, które świadczą o odwodnieniu:

  • suche wargi, język i błona śluzowa jamy ustnej
  • płacz bez łez, apatia bądź rozdrażnienie
  • ciemne zabarwienie moczu i mała jego ilość (odwodnione niemowlę nie moczy pieluszki w ogóle)
  • zapadnięte oczy
  • zmniejszone napięcie skóry.