Nawet, jeśli malec na razie nie choruje i nie potrzebuje lekarstw, warto zawczasu wiedzieć, jak podawać leki niemowlakowi. Dowiedz się, jak najwygodniej i najefektywniej podać dziecku czopek, zawiesinę czy krople.
Zawiesina. Niemowlę trzeba posadzić lub położyć w pozycji półsiedzącej. Podawanie leków w zawiesinie na leżąco grozi zadławieniem. Jeśli musisz podać lek sama, zawiń smyka w kocyk, aby nie wierzgał nóżkami i rączkami. Chwila dyskomfortu na pewno dziecku nie zaszkodzi. Przed użyciem płynu koniecznie wstrząśnij butelką. Następnie nabierz dawkę leku dostosowaną do wagi dziecka (informacje znajdziesz na opakowaniu, a w przypadku leków na receptę poinformuje cię o tym lekarz). Nie przekraczaj jej, bo wcale nie nasili to dobrego działania, a może podrażniać delikatny żołądek, wątrobę lub nerki dziecka. Najlepiej podawać lek specjalną strzykawką na policzek malca. Jeśli nie masz takiego dozownika, dobra będzie mała łyżeczka z miarką dołączoną do opakowania. Nie wlewaj preparatu do mleka lub kaszki, bo po pierwsze, może zmienić smak dania i dziecko nie będzie chciało go jeść. Po drugie, mleko lub inne jedzenie może zaburzać działanie leku. Wreszcie po trzecie, trudno będzie ocenić, jaka dawka leku została na ściankach butelki lub w niedojedzonej przez malca resztce mleka.
Krople. Staraj się dokładnie odmierzać dawkę leku. Jeśli masz podać jedną kroplę, to dodanie drugiej zwiększa dawkę leku dwukrotnie. Oczywiście nic się nie stanie, gdy zdarzy się to od wielkiego dzwonu, ale codziennie nie powinno. Jeśli opakowanie leku uniemożliwia precyzyjne odliczenie kropli, możesz kupić w aptece specjalny kroplomierz. Kropelki podawaj dziecku bezpośrednio na język lub policzek albo zakrop je na łyżeczkę i wsuń do ust malca. Unikaj dolewania kropelek do mleka lub innych dań, bo większość leku może zostać na ściankach naczynia. W aptekach dostępne są witaminy w kapsułkach typu twist off. W rzeczywistości lek podaje się w kroplach. Wystarczy „ukręcić” węższą część kapsułki, aby ją otworzyć. Zawartość wyciśnij dziecku na język, a kapsułkę wyrzuć. Aby kapsułka nie wyślizgnęła się z palców, zmocz ją przed aplikacją leku – przyklei się wtedy lekko do palców.
Czopki. Jeśli przechowujesz czopki w lodówce, po wyjęciu najpierw ogrzej je chwilę w dłoni. Następnie połóż malca na boku z nóżkami przygiętymi do brzuszka. Możesz też położyć go na swoich kolanach na brzuszku – tak, aby nóżki zwisały swobodnie (dzięki temu łatwiej ci będzie zaaplikować lek). Następnie wsuń czopek do pupy malca delikatnym, ale zdecydowanym ruchem. Przez chwilę zaciśnij pośladki malca, aby czopek nie wyślizgnął się z powrotem. Gdy zrobisz to umiejętnie, dziecko nawet się nie zorientuje, że dostaje lek. Nie podawaj leków w czopkach podczas biegunki.
Tabletki. Malec nie powinien dostawać leków w tej formie, ale czasem, niestety, bywa to konieczne. Upewnij się jednak, czy nie można zamienić leku na inny, w postaci syropu lub zawiesiny. Jeśli to niemożliwe, tabletkę połóż między dwie warstwy folii, rozkrusz tłuczkiem do mięsa na proszek, a następnie rozpuść go w małej objętości wody na łyżeczce. Tak przygotowane lekarstwo podaj dziecku bezpośrednio do buzi (nigdy, gdy leży na płasko!), następnie daj niemowlęciu coś do popicia lub przystaw je do piersi.
Maści, kremy. Ważne, jak często i jak długo stosować preparaty oraz jaką warstwę leku trzeba nanieść na skórę. To istotne kwestie, bo jeśli lek ma silne działanie, nakładanie grubej warstwy może być niewskazane. Warto też dopytać lekarza, czy lepiej nakładać lek po kąpieli, czy też pora dnia nie ma znaczenia. A także, czy nanosić go tylko na nieprawidłowe zmiany, czy można zastosować także na skórę między zmianami. Buzię dziecka najlepiej smarować podczas snu.
Dobrze wiedzieć
Zawsze starannie odmierzaj dawkę leku, to szczególnie ważne u niemowląt. Ułatwią to dostępne w aptece miarki: różnokształtne łyżeczki, dozowniki z tłokiem, strzykawki, kroplomierze lub kieliszki.
miesięcznik "M jak mama"
Krople do ucha. Połóż malca na boku, delikatnie przytrzymaj jego główkę – tak, abyś miała dostęp do ucha. Nie wkładając końcówki kroplomierza do wnętrza ucha, odciągnij delikatnie małżowinę uszną w kierunku tyłu główki i wpuść płyn do środka. Po zakropleniu potrzymaj malca jeszcze 1–2 minuty na boku, aby lek nie wypłynął.
Krople do oczu. Przed ich użyciem należy zawsze umyć dokładnie dłonie. Maluszka najlepiej położyć na plecach. Najlepiej, aby jedna osoba przytrzymała mu rączki i główkę, a druga podała krople. Jeśli musisz zaaplikować lek samodzielnie, zawiń na chwilę dziecko w koc, aby nie odpychało cię rączkami. Odkręć buteleczkę lub ampułkę z lekiem. Następnie palcem wskazującym i kciukiem chwyć od strony skroni malca powieki dolną i górną (prawą dłonią oko lewe i na odwrót) i delikatnie je rozchyl. Drugą dłonią w tym czasie szybko podaj lek do oka. Dziecko zapewne zacznie mrugać. Postaraj się je przytpić, aby nie płakało, bo to wypłucze lek.
Aerozol do nosa. Sprawdź, czy aby prawidłowo zaaplikować lek, musisz trzymać opakowanie do góry dnem, czy może być trzymane pionowo. Po prostu uruchom aplikator, aż zobaczysz, że lek wydostaje się na zewnątrz. Aerozole zwykle działają niezależnie od pozycji opakowania, krople trzeba raczej trzymać do góry dnem. Lek możesz podawać w pozycji leżącej lub półleżącej. Wystarczy przytrzymać na chwilę główkę dziecka i wsuwając nieznacznie końcówkę opakowania do nosa (aby nie psiknąć leku w oko), uruchomić dawkowanie.