Magdalena Adaś jest fizjoterapeutką dziecięcą. Na Instagramie prowadzi profil e-fizjoteka, chętnie odwiedzany przez rodziców maluchów. Ostatnio jeden z wpisów poświęciła zjawisku uderzania nóżkami przez niemowlę, które zaczyna się około 3 miesiąca życia.
Maluszek intensywnie kopie nóżkami? To okaz zdrowia!
Magdalena Adaś nie ma wątpliwości, że niemowlę, które energicznie kopie powietrze i podłoże nóżkami - to okaz zdrowia. Fizjoterapeutka zaznacza, że wyjątek stanowi kopanie połączone z płaczem i krzykiem, które mogą świadczyć o potrzebie niemowlęcia - dziecko w ten sposób sygnalizuje, że coś jest nie tak i warto zastanowić się, co to takiego.
W każdym razie, dziecko, które w 3 miesiącu życia zaczyna uderzać silnie nóżkami robi to ponosząc miednicę nad podłoże - w ten sposób, że pupa jest po prostu w górze - zachowuje się jak najbardziej prawidłowo.
W 4. miesiącu życia w wykonywaniu swoich wykopów, niemowlę pójdzie o krok dalej. Będzie umiało dotknąć rączkami kolanek. Właśnie w ten sposób uczy się często przetaczania na bok.
W 5. miesiącu życia dziecko jest w stanie podnieść nóżki tak wysoko, że może chwycić je rękami.
A w 6. miesiącu życia - potrafi wkładać palce od stópek do buzi.
To tak zwana koordynacja ręka-stopa-usta
- wyjaśnia fizjoterapeutka.
Nadmienia też, że nawet gdy niemowlę kopiąc uderza o podłoże naprawdę mocno - nie musimy obawiać się, że zrobi sobie krzywdę. Uniemożliwia to specjalna warstewka tkanki tłuszczowej na stópkach. Choć jednocześnie - wiedząc, że niemowlę uwielbia się bawić w ten sposób - warto zadbać o to, by w pobliżu nie było twardych przedmiotów.
Niemowlę nie podnosi nóżek: co wtedy?
Magdalena Adaś w swoim wpisie wyjaśnia też, co może być powodem tego, że niemowlę nie podnosi nóżek, ani nie kopie. Wśród przyczyn wylicza:
- obniżone napięcie mięśniowe (np. nie dość mocne mięśnie brzuszka nie są w stanie unieść nóżek i pupy);
- wzmożone napięcie mięśniowe (dotyczy to np. dzieci, które odchylają się i oglądają za siebie, zamiast koncentrować wzrok w środkowej linii ciała);
- asymetrię ciała (niemowlę przyciąga np. prawą nóżkę mocniej niż lewą);
- refluks (towarzyszące mu bóle brzuszka uniemożliwiają unoszenie nóżek).
Fizjoterapeutka zaznacza, że przyczyn może być więcej. Dlatego, jeśli obserwujemy u maluszka przedłużający się brak silnych uderzeń stópkami - warto wziąć pod uwagę wizytę u dziecięcego fizjoterapeuty.
