Maść rozgrzewająca u dzieci na przeziębienie - od jakiego wieku można ją stosować?

Maść rozgrzewająca to dobry domowy sposób na przeziębienie u dziecka. Można ją stosować także u niemowląt, ale umiejętnie. Warto poradzić się lekarza, od jakiego wieku można stosować maść rozgrzewającą na przeziębienie u dziecka i jak to robić prawidłowo.

Maść rozgrzewająca u dzieci na przeziębienie -

i

Autor: Getty images Od jakiego wieku można stosować maści rozgrzewające na przeziębienie?

Maść rozgrzewająca to popularny środek na przeziębienie u dzieci. Stosowanie maści rozgrzewającej u malca łagodzi kaszel i katar, a także ułatwia oddychanie choremu dziecku. Maści rozgrzewające bowiem nie tylko rozgrzewają organizm, ale i uwalniają olejki eteryczne, które dostają się do nosa i ust. Od jakiego wieku można stosować maści rozgrzewające na przeziębienie u dzieci i jak robić to prawidłowo?

Spis treści

  1. Czym jest maść rozgrzewająca?
  2. Jak działa maść rozgrzewająca na przeziębienie?
  3. Od jakiego wieku można stosować maść rozgrzewająca?
  4. Jak stosować maść rozgrzewającą w czasie przeziębienia?

Czym jest maść rozgrzewająca?

Maść rozgrzewająca dla dzieci to preparat służący do nacierania pleców i klatki piersiowej przeziębionego maluszka. Maść rozgrzewająca zawiera składniki, które pomagają udrożnić zablokowane drogi oddechowe, a nacieranie i oklepywanie podczas aplikacji ułatwia odrywanie się śluzu od ścian oskrzeli.

W zależności od preparatu, mogą to być olejki albo wyciągi z roślin – takich jak lawenda, rumianek, eukaliptus, echinacea, sosna, rozmaryn – a także inne składniki, np. kamfora czy mentol.

Czytaj również: Jesienno-zimowe infekcje - jak leczyć dziecko, które ma objawy infekcji?

Przeziębienie u niemowlaka: 18 sposobów na szybki powrót do zdrowia

Jak działa maść rozgrzewająca na przeziębienie?

Badanie z 2010 roku opublikowane w czasopiśmie Pediatrics wykazało, że wcieranie maści rozgrzewającej może być skutecznym lekarstwem na objawy przeziębienia u dzieci. Badanie dotyczyło maści, w której znajdowała się kamfora, mentol i olejek eukaliptusowy.

Zaobserwowano, że maść rozgrzewająca o takim składzie złagodziła objawy przeziębienia u dzieci, a więc zmniejszyła katar i kaszel, dodatkowo ułatwiła im zaśnięcie, dzięki odblokowaniu górnych dróg oddechowych i zawartości olejków o działaniu uspokajającym.

Od jakiego wieku można stosować maść rozgrzewająca?

Maści rozgrzewające i ułatwiające oddychanie mają różny skład. Niektóre z nich można stosować nawet u noworodków, inne z kolei – dopiero u kilkulatków.

Maści rozgrzewające na przeziębienie zawierające kamforę i mentol nie można stosować u dzieci poniżej 3 roku życia. Maści ułatwiające oddychanie, które zawierają głownie roślinne olejki eteryczne, takie jak rozmaryn, lawenda czy olejek sosnowy, przeznaczone są dla niemowląt - niektóre można stosować od urodzenia, inne u 3-miesięcznych lub 6-miesięcznych maluszków - informację o tym zawsze znajdziesz na opakowaniu. 

Lepiej unikać maści rozgrzewających u dzieci, które są alergikami - wiele olejków eterycznych wywołuje reakcje uczuleniowe.

Jak stosować maść rozgrzewającą w czasie przeziębienia?

Maścią rozgrzewającą smaruje się ciało dziecko, najczęściej klatkę piersiową i plecy. Smarowanie piersi maścią z olejkami poprawia oddychanie i udrożnia nos dziecka, a smarowanie plecków - rozgrzewa. Często, aby rozgrzać organizm i zwiększyć jego zdolności do walki z wirusami, smaruje się maścią rozgrzewającą stopy dziecka - warto potem nałożyć mu ciepłe skarpety i posłać pod kołdrę. 

Maści nie wolno stosować bezpośrednio do nosa, aby nie uszkodzić śluzówek wyścielających jamę nosową, omijać też trzeba okolice oczu, ust i ewentualnie podrażnione miejsca na skórze. U dzieci z silnym kaszlem, zaleca się nie stosować maści na noc, ponieważ ma działanie wykrztuśne, może więc utrudniać sen dziecka.

Czytaj również:  Syropy na przeziębienie dla dzieci - 5 przepisów na domowe syropy wzmacniające odporność

Inhalacje na kaszel - jak je wykonać i kiedy stosować?

Syrop z czosnku - przepis. Naturalny antybiotyk na przeziębienie u dziecka