Spis treści
- Mleczaki pod ochroną - kiedy do dentysty
- Mleczaki: Czyszczenie i pielęgnacja dziąseł u dziecka
- Mleczaki: pierwsza szczoteczka dla dziecka
- Mleczaki: warto leczyć mleczne zęby - zadbaj o zęby dziecka
- Mleczaki: Gdy nadejdzie czas na pierwsze stałe zęby u dziecka
- Mleczaki: Cukier to główny czynnik sprawiający, że pojawia się próchnica u dziecka
- Mleczaki: Pielęgnacja zębów poza domem - guma do rzucia bez cukru
Warto zadbać o mleczaki dziecka. Zaniedbany rozwój żuchwy i szczęki pociechy może wywołać problemy z prawidłowym rozwoju jamy ustnej dziecka. Stałe zęby nie będą miały dość miejsca, by wyrosnąć w równych szeregach, pojawią się jedne nad drugimi, od strony warg lub podniebienia. Tę wadę zgryzu można zlikwidować operacyjnie lub za pomocą stałego aparatu ortodontycznego noszonego przez kilka lat. Jeśli się tego nie zrobi dość szybko, deformacji ulegnie także twarz.
Mleczaki pod ochroną - kiedy do dentysty
Stomatolodzy dziecięcy uważają, że na pierwszą wizytę rodzice powinni się wybrać z dzieckiem w 6–7 miesiącu jego życia, gdy pojawią się pierwsze mleczaki - siekacze. Oczywiście lekarz nie wykonuje wtedy żadnych zabiegów, ale szczegółowo wyjaśnia, jak czyścić dziąsła i ząbki, na co zwracać uwagę, czego unikać, by zapobiegać próchnicy i by stałe zęby wyrosły mocne i zdrowe. Wizyty u dentysty muszą się odbywać tak samo regularnie jak u pediatry czy w gabinecie zabiegowym na szczepieniach. Najlepiej co 3–6 miesięcy. Wtedy można mieć pewność, że nie przegapimy nieprawidłowego ząbkowania czy początków próchnicy. Im więcej wizyt, tym mniej kłopotów w przyszłości.
Mleczaki: Czyszczenie i pielęgnacja dziąseł u dziecka
Tak długo, jak niemowlę jest karmione piersią, nie trzeba mu czyścić dziąseł i zębów, bo mleko matki nie zawiera substancji, które wywołują próchnicę lub drażnią dziąsła. Gdy zacznie się jedzenie zupek i owoców, picie soków, wtedy odczyn w buzi zmienia się na kwaśny i konieczna staje się codzienna pielęgnacja dziąseł. Najlepiej robić to czystym gazikiem nawiniętym na palec i zamoczonym w naparze z rumianku. Wycieramy dziąsła, a później pierwsze ząbki, zarówno od strony policzków, jak i języka.
Mleczaki: pierwsza szczoteczka dla dziecka
Około 12 miesiąca życia dziecko potrafi naśladować zachowania swoich bliskich. Wtedy właśnie powinniśmy mu pokazać, do czego służy szczoteczka. Nawet jeśli początkowo potraktuje ją jak zabawkę do gryzienia, nic nie szkodzi. Z czasem, z naszą pomocą, zacznie jej używać prawidłowo. Powszechnym błędem popełnianym przez rodziców, gdy dziecko niechętnie używa szczoteczki, jest straszenie bólem i dentystą. Bardzo ważny jest dobry przykład. Najlepiej z czyszczenia zębów zrobić rodzinną zabawę – wtedy regularne dbanie o higienę jamy ustnej będzie się przyjemnie kojarzyło i stanie się dobrym nawykiem na resztę życia. Dzieci mogą używać tych samych past, co dorośli, pod warunkiem, że na szczoteczce znajdzie się minimalna ilość preparatu, a szczotkowanie odbywać się będzie pod kontrolą.
Mleczaki: warto leczyć mleczne zęby - zadbaj o zęby dziecka
Zarówno duzi, jak i mali nie lubią chodzić do dentysty. Cóż, czyszczenie zębów z próchnicy, także mlecznych, zwykle boli. Jednak doświadczony lekarz potrafi odwrócić uwagę pacjenta od strasznych narzędzi i odpowiednio zająć się ząbkami. W gabinetach specjalizujących się w leczeniu dzieci dość powszechnie stosuje się na zachętę atrakcyjne kolorowe, a nawet fosforyzujące plomby. Maluch może pomagać lekarzowi w ich wyborze i przygotowaniu. Dzięki temu chętniej zgadza się na borowanie i lepiej je znosi.Zęby mleczne podobnie jak stałe można chronić przed próchnicą przez lakierowanie lub lakowanie (trwalsze od lakierowania, ale niezbyt często stosowane, bo drogie). To zabiegi bezpieczne w każdym wieku.Jeśli dziecko trafia do lekarza zbyt późno, gdy zęby są w znacznym stopniu zniszczone przez próchnicę, dobry dentysta nie będzie ich usuwał. Ratunkiem może być lapisowanie, czyli impregnowanie solami srebra. Po zabiegu zęby robią się wprawdzie czarne (i takie już pozostaną, dopóki nie wypadną), ale próchnica się nie rozwija.
Mleczaki: Gdy nadejdzie czas na pierwsze stałe zęby u dziecka
Pod zębem mlecznym znajduje się zawiązek zęba stałego. Gdy on się przygotowuje do wzrostu, organizm zaczyna wchłaniać tkankę mleczaka, który stopniowo zanika od dołu, traci korzeń i coraz słabiej się trzyma. Wreszcie wypada (możemy zobaczyć, że nie ma korzenia), a na jego miejscu pojawia się ząb stały.Bywa jednak, że mleczak nie stracił korzenia i nie chce ustąpić zębowi stałemu, który sobie szuka innej drogi. Wtedy mleczaka trzeba usunąć. Robi się to w gabinecie, a na miejscu usuniętego ząbka, jeśli rośnie między dwoma innymi mleczakami, powinno się wstawić specjalną sprężynkę (tzw. utrzymywacz przestrzeni), aby zachować wolne miejsce dla zęba stałego.
Mleczaki: Cukier to główny czynnik sprawiający, że pojawia się próchnica u dziecka
Mamy niewielkie szanse, by uchronić dziecko przed próchnicą. Możemy ją jednak opóźnić i ograniczyć. Warunek jest jeden – musimy dawać dziecku jak najmniej słodyczy i słodzonych napojów. Cukier jest bowiem głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tej choroby. Rodzice często popełniają grzech, przyzwyczajając dzieci do zasypiania z butelką gęstego, słodkiego soku lub mleka. Wtedy nie ma już szansy na umycie zębów czy choćby wypłukanie ust wodą. Starsze dziecko, które lubi słodycze, trzeba nauczyć, by starało się myć zęby po każdym posiłku. Ale pamiętajmy, że nauka pójdzie w las, gdy malec przekona się, iż rodzice postępują inaczej. Polecenie udania się do łazienki będzie traktować jak karę.
Mleczaki: Pielęgnacja zębów poza domem - guma do rzucia bez cukru
Może służyć oczyszczaniu i w wyjątkowych sytuacjach zastąpić mycie zębów, np. gdy jedliśmy posiłek poza domem. Żucie przyspiesza wydzielanie śliny, a ona zmywa z zębów resztki jedzenia. Gumę żuje się nie dłużej niż 10 minut po każdym posiłku. Ale dzieci lubią to robić znacznie dłużej i znacznie częściej. Nieustanne żucie gumy przyczynia się do osłabienia więzadeł żuchwy, które nie mają czasu na regenerację, wydłużają się. Wtedy żuchwa wysuwa się do przodu i dolne zęby zachodzą na górne, a rysy twarzy ulegają zniekształceniu.
miesięcznik "Zdrowie"