O nadwadze i otyłości u dzieci mówi się ostatnio bardzo dużo. Bo też i temat jest poważny – z badań przeprowadzanych przez różne instytucje, między innymi Światową Organizację Zdrowia, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Żywności i Żywienia wynika, że polskie dzieci są w czołówce najcięższych w Europie.
Te statystyki dotyczą głównie dzieci w wieku szkolnym czy przedszkolaków, jednak nadwaga pojawia się u dzieci dużo wcześniej – nawet u niemowląt.
Nadwaga u niemowlaka, czyli nadmiar tkanki tłuszczowej może takiemu maluchowi utrudniać naukę samodzielnego siadania, wstawania czy chodzenia, a także zniechęcać do aktywności fizycznej, nawet gdy jest ona elementem zabawy.
Niemowlę mające nadwagę w późniejszym wieku może mieć problemy z otyłością i w konsekwencji być narażone na poważne choroby metaboliczne, na przykład cukrzycę. Niemowlaka nie wolno jednak głodzić – by uniknąć nadwagi, warto przestrzegać zasad racjonalnego żywienia. Jaka powinna być prawidłowa waga niemowlaka i jak ją osiągnąć.
Spis treści
- Najlepiej karmić tylko piersią do końca 6. miesiąca życia
- Mieszankę przyrządzaj zgodnie z instrukcją
- Nadwaga u niemowlaka karmionego sztucznie
- Do picia najlepsza jest woda
- Nigdy nie zmuszaj do jedzenia
- Ostrożnie z sokami
- Unikaj słodkich przekąsek
- Uwaga - nocne karmienia tuczą
- Regularne posiłki kluczem do sukcesu
- Podawaj warzywa na początek
- Wyrabiaj nawyk spacerów
Najlepiej karmić tylko piersią do końca 6. miesiąca życia
Pokarm kobiecy zawiera wszystkie składniki w idealnych proporcjach i zwykle nie sposób przekarmić nim niemowlaka. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dosłownie niemowlę wisi na piersi, a podczas kontroli okazuje się, że jest za ciężki. Wtedy, aby nie dopuścić do nadwagi u niemowlaka trzeba zrezygnować z karmienia piersią na żądanie.
Mieszankę przyrządzaj zgodnie z instrukcją
Jeśli karmisz butelką, aby nie dopuści do nadwagi u niemowlaka zwracaj uwagę na ilość proszku, jaką wsypujesz do wody. Jeśli będzie go więcej, niż zalecił producent, mleko będzie zbyt kaloryczne. Nadmiar kalorii spowoduje, że organizm niemowlaka wytworzy komórki tłuszczowe, których trudno będzie się pozbyć.
Dowiedz się: 26 pytań o pielęgnację niemowlaka, które zadaje każda mama
Nadwaga u niemowlaka karmionego sztucznie
Karmiąc butelką, trzeba uważać, by niemowlę nie jadło za dużo. Informacje o tym, ile porcji mleka i jakiej wielkości powinno zjeść niemowlę, są na opakowaniu mieszanki mlecznej. Są one dopasowane do wieku dziecka i zapotrzebowania energetycznego.
Przeczytaj: Dieta 5-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść niemowlę w tym wieku?
Nie zwiększaj ich w obawie, że dziecko się nie najada, bo to może doprowadzić do nadwagi u niemowlaka. Przyczyną płaczu nie zawsze jest głód, niemowlę może mieć po prostu ochotę na zabawę. Gdy zacznie marudzić, a niedawno jadł, jest wyspany i przewinięty, warto go czymś zająć.
Do picia najlepsza jest woda
Dzieci karmionych tylko piersią nie trzeba dopajać. Pozostałe niemowlęta muszą dostawać coś do picia. Najlepsza jest woda. Butelkowana – źródlana albo niskozmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa, niegazowana, o całkowitym stężeniu soli mineralnych mniejszym niż 500 mg/l.
Dobra jest też przegotowana i ostudzona woda z kranu. Aby uniknąć nadwagi u niemowląt nie dosładzaj jej glukozą, by nie przyzwyczajać dziecka do słodkiego smaku, unikaj też słodzonych herbatek dla niemowląt.
Zobacz też: 10 rad na jesienny spacer z niemowlakiem - jak ubrać dziecko i jak długo spacerować?
Nigdy nie zmuszaj do jedzenia
Zgodnie z nowym schematem żywienia niemowląt obowiązuje zasada: rodzic decyduje, co dziecko je, a dziecko – ile zje. Reguluje to tzw. mechanizm głodu i sytości. Jeśli niemowlak jest najedzony, z żołądka do mózgu płynie sygnał: masz już dość. Wtedy odwraca głowę od łyżeczki.
Trzeba to uszanować i nie karmić dziecka na siłę, bo skutkiem może być nadwaga, której potem trudno będzie się pozbyć.
Ostrożnie z sokami
Niemowlę, które już pije soki, może dziennie ich wypić do 100 ml. Zawarte w sokach naturalne cukry z owoców i warzyw sprawiają, że są one dość kaloryczne. Aby utrzymać prawidłową wagę niemowlaka jeśli podajesz sok, zrezygnuj z jednej porcji przecieru z owoców.
Unikaj słodkich przekąsek
Aby zapobiegać nadwadze u niemowlaka lepiej jest unikać słodkich i kalorycznych przekąsek w diecie dziecka. Chrupek kukurydziany, biszkopt czy kromka białego chleba to puste kalorie. W dodatku zaburzają funkcjonowanie mechanizmu głodu i sytości u dzieci.
Lepszą przekąską w diecie niemowlaka są cząstki jabłka czy pokrojona w paski marchewka.
Uwaga - nocne karmienia tuczą
Jeśli pojawi się problem nadwagi u niemowlaka warto pamiętać o tym, że nocne karmienie tuczy. Dlatego ok. 6 miesiąca życia trzeba zacząć przyzwyczajać niemowlę do tego, że noc służy do spania. Gdy się obudzi, zamiast mleka podawaj mu wodę.
Regularne posiłki kluczem do sukcesu
Aby zapobiegać nadwadze u niemowlaka warto wprowadzić regularne godziny posiłków. Zadbaj o to, gdy niemowlę zacznie jeść stałe pokarmy. Dostawa składników odżywczych mniej więcej o tych samych porach to dla organizmu sygnał, że nie musi magazynować tkanki tłuszczowej, pokarmu nie zabraknie.
Pomijanie posiłków ma efekt odwrotny. Warto dążyć do tego dbając o prawidłową wagę i rozwój niemowlaka, by dziecko około pierwszych urodzin jadł 5 posiłków dziennie.
Podawaj warzywa na początek
W przyszłości dieta dziecka będzie bardziej przyjazna sylwetce, gdy rozszerzanie diety zaczniesz od warzyw. Do menu niemowlaka wprowadź je pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia, jeszcze nim dziecko pozna smak owoców. Dzięki temu łatwiej przekona się do mniej słodkiego smaku, a to także wpływa potem na prawidłową wagę dziecka.
Przeczytaj: Dieta dziecka w pierwszym roku życia - ważne rady i zalecenia
Wybierz dwa, trzy warzywa i podawaj je dziecku na zmianę – codziennie inne, np. jednego dnia możesz podać marchewkę, drugiego brokuły, trzeciego zaproponować kalafiora, a czwartego znów wróć do marchewki. Na początku wystarczy porcja mieszcząca się na łyżeczce – tyle, by oswoić dziecko z nowym smakiem.
Wyrabiaj nawyk spacerów
Niemowlę jeszcze nie chodzi, jednak regularne spacery w wózku to dobry początek: pomogą już na starcie przyzwyczaić dziecko do aktywności fizycznej na powietrzu, co doskonale zapobiega nadwadze u niemowlaków i późniejszej otyłości u dzieci starszych. Nawet zimą warto spędzać na dworze przynajmniej godzinę dziennie, a nawet dłużej, jeśli pogoda na to pozwala.
Sprawdź: Mleko modyfikowane - co to jest i jak powstaje mleko modyfikowane?
Na spacer z niemowlakiem nie zabieraj żadnych przekąsek – lepiej nakarmić dziecko przed wyjściem, a jeśli będzie głodny po powrocie, dać mu kolejny pełnowartościowy posiłek. Jeśli dziecko samo już próbuje chodzić, pozwól mu pospacerować obok wózka.