Naturalne leczenie AZS u dziecka - czy naturalne metody na AZS działają?

2020-10-05 8:20

Naturalne leczenie AZS u dziecka może być wsparciem konwencjonalnej terapii atopowego zapalenia skóry - nie powinno jednak być jedyną metodą stosowaną w celu złagodzenia objawów AZS. Które naturalne metody leczenia AZS są godne polecenia i w jaki sposób je stosować?

Naturalne leczenie AZS u dziecka

i

Autor: Getty images Czy naturalne metody na AZS działają?

Naturalne leczenie AZS u dziecka staje się coraz popularniejsze. Wynika to ze specyfiki tej choroby: w okresie zaostrzenia objawy AZS takie jak świąd, zaczerwienienie skóry, podrażnienia są bardzo dokuczliwe i niekiedy trudno je opanować.

Zdarza się, że zalecone przez lekarza emolienty na AZS u niemowlęcia i dziecka pomagają jedynie na krótki czas (lub nie pomagają w ogóle), a po lekach stan skóry poprawia się tylko na chwilę. Zdesperowani rodzice chwytają się wtedy wszelkich metod, by skutecznie pomóc dziecku choremu na AZS - w tym również naturalnych sposobów leczenia, a także domowych sposobów na AZS. Jakie naturalne metody leczenia AZS u dziecka można stosować?

Spis treści

  1. Czy naturalne metody na AZS działają?
  2. Naturalne metody na AZS: Kąpiel w krochmalu na AZS
  3. Masło shea na AZS
  4. Siemię lniane na AZS
  5. Płatki owsiane na AZS
  6. Oleje roślinne do pielęgnacji w AZS
  7. Kompresy z ziół bogatych w polifenole na AZS
  8. Oleje roślinne stosowane wewnętrznie w leczeniu AZS  

Czy naturalne metody na AZS działają?

AZS jest chorobą podstępną i w pewnym sensie nieprzewidywalną, co oznacza, że nigdy nie wiadomo, jak skóra zareaguje na nakładane na nią preparaty (lub zioła na AZS przyjmowane doustnie). Dlatego naturalne leczenie AZS u dziecka najlepiej przeprowadzać pod nadzorem lekarza.

Naturalne preparaty mogą uczulać, mogą też wchodzić w interakcje ze stosowanymi już lekami lub środkami do pielęgnacji. Z kolei w robionych domowym sposobem specyfikach przeznaczonych do nakładania na skórę nie ma substancji konserwujących, przez co mogą się w nich mnożyć drobnoustroje, które następnie, gdy preparat pokryje skórę, mogą wnikać w ranki i doprowadzić do poważnego zakażenia.

Naturalne metody na AZS: Kąpiel w krochmalu na AZS

Jednym ze sposobów, stosowanym jeszcze przez nasze babcie i polecanym do łagodzenia objawów AZS, przede wszystkim świądu i podrażnień z wysiękiem jest kąpiel w krochmalu. Krochmal wysusza zmiany, koi podrażnienia, wygładza skórę.

Krochmal przygotowujemy, rozpuszczając 5 łyżek mąki ziemniaczanej w szklance wody - mąkę trzeba cały czas mieszać, aż do całkowitego jej rozpuszczenia, bo inaczej powstaną grudki.

Następnie mieszankę rozpuszczamy w litrze wrzącej wody i dodajemy do wody w wannie. Wcześniej malca warto umyć, gdyż podczas kąpieli w krochmalu nie należy stosować środków myjących. Po kąpieli skóry nie spłukujemy, tylko delikatnie osuszamy i nakładamy emolient. Uwaga - i wanna, i skóra dziecka staną się śliskie podobnie jak przy kąpieli w emolientach.

Masło shea na AZS

Podrażnienia przy AZS złagodzi również masło shea, pozyskiwane z orzechów masłosza. Masło shea to jest cennym emolientem. Jest bogate jest w witaminę A i E, a także w substancje wzmacniające cement międzykomórkowy. Bardzo szybko i skutecznie nawilża i natłuszcza skórę, łagodzi podrażnienia i regeneruje naskórek.

Jest jednak dosyć tłuste, dlatego może brudzić ubrania. Bogatsze w składniki odżywcze wspierające skórę jest masło nierafinowane, produkowane ręcznie w temperaturze poniżej 70 st. C, dzięki czemu nie traci witamin. 

Siemię lniane na AZS

Siemię lniane, inaczej nasiona lnu, to źródło składników, których skórze atopowej brakuje, w tym kwasów omega-3. Kąpiel w siemieniu lnianym działa na skórę kojąco, łagodzi swędzenie, wygładza ją i nawilża, pozostawia delikatną warstwę ochronną.

By przygotować kąpiel w siemieniu lnianym, najpierw trzeba zrobić kisiel z siemienia - pół szklanki nasion lnu gotować w pięciu litrach wody przez 20 minut na niewielkim ogniu, następnie zebrać galaretkę, która powstanie na powierzchni, zmieszać z niewielką ilością wody i wlać roztwór do wanny z ciepłą wodą.

Podobnie jak w przypadku kąpieli w krochmalu, w trakcie kąpieli w siemieniu lnianym nie używamy środków myjących, a po kąpieli skóry nie spłukujemy. Po jej osuszeniu trzeba natomiast obficie nałożyć emolient.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Płatki owsiane na AZS

W przypadku swędzących zmian z wysiękiem pomocna może być również kąpiel w płatkach owsianych, które nie tylko łagodzą swędzenie, ale także nawilżają skórę i działają bakteriobójczo. Płatki przyrządzone wg przepisu na opakowaniu można wykorzystać do kąpieli lub jako kompres, bezpośrednio na podrażnioną skórę. Warto jednak pamiętać, że owies może uczulać i ostrożnie stosować go u dzieci, które mają alergie.

Oleje roślinne do pielęgnacji w AZS

Na podrażnioną, swędzącą skórę można nakładać oleje roślinne bogate w NNKT -  niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. To naturalne emolienty - natłuszczają i nawilżają skórę, wzmacniają cement międzykomórkowy, odbudowują płaszcz ochronny naskórka i pozostawiają delikatną warstewkę ochronną - tzw. barierę okluzyjną, która zapobiega utracie wody z głębszych partii skóry.

Korzystne właściwości mają zwłaszcza takie oleje, jak olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, olej słonecznikowy, a także oliwa z oliwek, olej z kiełków pszenicy, olej z owsa, olej z pestek winogron, olej z jojoby, olej z nasion lnu, olej konopny.

Kompresy z ziół bogatych w polifenole na AZS

W łagodzeniu zmian skórnych towarzyszących atopowemu zapaleniu skóry pomocne mogą być również napary i wyciągi z ziół bogatych w polifenole, przede wszystkim we flawnonoidy - związki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Najpopularniejszym takim związkiem jest kwercetyna, podobne właściwości wykazują również m.in. bajkalina, luteolina, apigenina.

Niektóre badania dowiodły, że kwercetyna i luteolina zmniejszają produkcję substancji prozapalnych (w tym prostaglandyn) i hamują uwalnianie histaminy. Związki te znajdują się w wielu ziołach, przede wszystkim w zielu rdestu ptasiego, fiołka trójbarwnego, liści brzozy, a także w nawłoci, skrzypie polnym, korzeniu tarczycy bajkalskiej. Są obecne również w koszyczkach rumianku, kwiatach nagietka i zielu dziurawca.

Kompresy z tych ziół nakładane miejscowo na skórę lub odwary wykorzystywane do kąpieli pomagają złagodzić swędzenie i koją zmiany zapalne na skórze, działają również przeciwzapalnie. Mogą jednak również uczulać, dlatego stosowanie ziół w AZS należy przedyskutować z lekarzem.

Oleje roślinne stosowane wewnętrznie w leczeniu AZS  

Za naturalny sposób leczenia AZS u dziecka uznawana jest również suplementacja olejami bogatymi w kwasy NNKT, zwłaszcza w kwas gamma-linolenowy, mający duży wpływ na prawidłową elastyczność skóry. Badania dowiodły, że ich podawanie osobom z chorobami dermatologicznymi znacząco łagodzi swędzenie i poprawia nawodnienie skóry, zmniejszając jej suchość, łagodzi także zmiany skórne.

Oleje można kupić w aptekach (w formie kapsułek) i za zgodą lekarza oraz w dawce przez niego wskazanej stosować najwcześniej u dzieci powyżej 3. roku życia. Najpopularniejszym z nich jest olej z wiesiołka dwuletniego, będący bardzo bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim kwasu linolowego i gamma-linolenowego. 

W łagodnym i umiarkowanym AZS zalecany jest również olej z ogórecznika lekarskiego. Z kolei dzieciom, u których AZS ma podłoże alergiczne i dolegliwościom skórnym towarzyszą objawy alergii takie jak katar czy kaszel, można - również po kontakcie z lekarzem - podawać olej z czarnuszki siewnej.

Czytaj: Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji skóry z AZS

Kosmetyki na AZS - jakie kosmetyki stosować na atopowe zapalenie skóry u dziecka?

Jakie są objawy AZS? Czy wysypka i krostki to objaw atopowego zapalenia skóry?

Atopowe zapalenie skóry w ciąży: jak sobie z nim radzić?

Dieta dziecka z AZS. Co dawać do jedzenia dziecku z atopowym zapaleniem skóry?

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia

Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie