„Nie każde zranienie nadaje się na SOR”. Pediatra pokazuje, jak je kwalifikować i opatrywać

2024-09-18 13:01

Słynny Tata Pediatra w jednej ze swoich ostatnich rolek przekonuje, że nie z każdą raną u dziecka należy biec od raz na SOR czy chirurga, by zamknął krwawiącą ranę. Niektóre z nich są na tyle niegroźne, że z powodzeniem rodzic poradzi sobie sam. W apteczce warto jednak zawsze mieć jedną ważną rzecz, która przyda się przy opatrywaniu.

„Nie każde zranienie nadaje się na SOR”. Pediatra pokazuje, jak je kwalifikować i opatrywać

i

Autor: Instagram @tatapediata „Nie każde zranienie nadaje się na SOR”. Pediatra pokazuje, jak je kwalifikować i opatrywać

Łukasz Grzywacz znany na Instagramie jako Tata Pediatra stał się już kultowym lekarzem małych Polaków. Jego cotygodniowe raporty chorobowe prosto z gabinetu cieszą się ogromną popularnością wśród rodziców. Nie mniej jednak doceniają oni także rolki specjalisty z praktycznymi radami. Ta, o której za chwile powiemy, z pewnością do takich należy. Szybko po jej publikacji w sekcji komentarzy popłynęły liczne podziękowania od wiernych obserwatorów. „Świetna i przydatna rolka” – podkreślali. My także jesteśmy tego zdania. Nagranie pediatry powinien zobaczyć każdy rodzic, bo nie ma przecież dziecka, któremu drobna ranka nigdy się nie przydarzyła.

Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić

Pediatra pokazuje, jak prawidłowo zakładać stripy

Zdaniem specjalisty do ran, z którymi rodzic z pewnością sobie da radę w domu należą te niegłębokie. Najczęściej mają one postać linijną i usytuowane są na łuku brwiowym bądź dolnej części żuchwy. By dobrze je opatrzyć należy użyć stripów (swoją drogą warto zawsze mieć choć jedno ich opakowanie w swojej apteczce). To specjalne cieniutkie plasterki w formie długich paseczków, które służą do zamykania ran.

Takie szwy zewnętrzne, które możemy nakleić na ranę

- tłumaczy Łukasz Grzywacz.

Specjalista pokazuje na nagraniu, jak krok po korku je przykleić na ranę. Wszystko demonstruje na narysowanej długopisem ranie na dłoni.

  1. Na początku radzi odkazić ranę i poczekać, jak wyschnie i przestanie krwawić.
  2. Po czym zaleca odkleić jeden strip z kartonika.
  3. Następnie należy poprosić drugą osobę, by zbliżyła nam brzegi rany.
  4. W tym samym czasie do nas należy przyklejenie plastra. Robimy to zaczynając od jednej strony rany, po czym prowadzimy go dalej na drugą stronę. Dzięki stripowi brzegi rany są maksymalnie do siebie zbliżone, a rana przez to dobrze zabezpieczona.
  5. Drugi strip lekarz radzi naklejać tak samo, ale w przeciwnym kierunku.

Fanie, żeby tych stripów było tak dużo, żeby cała rana była bardzo ładnie zbliżona. Całość możemy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem – przyklejamy jakimś plastrem papierowym

– dodaje na koniec.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"