Nie naciskaj dziecka na szybkie odpieluchowanie. Pediatra wskazuje na poważne konsekwencje

2024-10-02 14:24

Zanim puścimy dziecko do przedszkola, chcemy je odpieluchować. Nie każde dziecko będzie jednak na ten krok gotowe w tym właśnie momencie. Znany w sieci pediatra tłumaczy o fatalnych konsekwencjach zbyt szybkiego odpieluchowania malucha, apelując do wszystkich rodziców o to, by nie ulegali presji wywieranej przez placówki.

Nie naciskaj dziecka na szybkie odpieluchowanie. Pediatra wskazuje na poważne konsekwencje

i

Autor: Getty images Nie naciskaj dziecka na szybkie odpieluchowanie. Pediatra wskazuje na poważne konsekwencje

Wysyłając dziecko do przedszkola chcemy, by w momencie przekroczenia jego progu było w dużej mierze samodzielne: ubierało się samo, jadło samo i nie korzystało już z pieluszki. Czasem takie wymogi stawiają przed rodzicami same przedszkola. Odpieluchowanie dziecka bywa warunkiem jego zapisu. To bezprawne – uważa Łukasz Grzywacz znany w sieci jako Tata Pediatra. W swoim ostatnim poście lekarz tłumaczy, jaki jest według medycyny przedział czasowy na odpieluchowanie i jakie konsekwencje mogą spotkać dziecko, na które będzie wywierana presja na zbyt wczesny trening nocnikowy.

Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić

„Żadne przedszkole nie może od was tego wymagać”

Specjalista uważa, że dziecko nie musi być odpampersowane jak idzie do przedszkola. A działania placówek, które tego wymagają uważa za bezprawne.

Żadne przedszkole nie może od was tego wymagać. Według wytycznych, to jest bardzo ważne, dziecko powinno być odpampersowane do 4. roku życia w ciągu dnia, a aż do 5. roku życia w nocy. Jeśli tak się nie stanie, to dalej nie żądamy od dziecka, żeby się odpampersowało, ale my pediatrzy razem z rodzicami zastanawiamy się, dlaczego tak się nie stało

- tłumaczy.

Zbyt wczesne odpieluchowanie może skutkować zaparciami

Jak podkreśla w kolejnych słowach kluczowe jest niewywieranie presji na dziecku w tej sprawie. Dziecko może bowiem, w tym czasie kiedy my uznamy za najlepszy moment na pożegnanie pieluszki, trenować inne kompetencje i nie być na to gotowe. Lepiej poczekać na oznaki gotowości dziecka na trening nocnikowy. A co może stać się, gdy zrobimy to na siłę?

Możemy doprowadzić do połączenia emocji do zajęcia, które jest totalnie fizjologiczne. Prowadzi to w pierwszej konsekwencji do zaparć nawykowych

– podkreśla lekarz.

A co się wiąże z zaparciami pojawią się także bule brzuszka, problemy ze snem, rozdrażnienie, płaczliwość. Czysto fizjologiczna sprawa, o której dziecko w ogóle nie powinno myśleć, będzie powodowała u niego niepotrzebny stres.

By uniknąć tych niepotrzebnych problemów pediatra radzi, by nie ulegać presji otoczenia i pożegnać z dzieckiem pieluszkę, gdy będzie na to gotowe.

Co wiesz na temat rozwoju dziecka w 3. roku życia?

Pytanie 1 z 7
Ile wynosi przeciętny zasób słów 3-letniego dziecka?