Wielu rodziców uwielbia patrzeć na swoje niemowlęta. Niemowlaki dość dużo śpią, dlatego mamy i tatusiowie często podziwiają swoje pociechy podczas snu. To bardzo ważne nie tylko ze względu na cud, jakim jest niemowlę, ale i ze względu na jego zdrowie i bezpieczeństwo.
Otwarta buzia u śpiącego niemowlęcia: przyczyny
Zdaniem Marleny Ochnio, rehabilitantki dzieci i niemowląt, niedomknięta buzia u niemowlaka podczas snu, sama w sobie nie jest problemem. Chodzi raczej o to, że maluszek śpiąc może nie zamykać buzi z różnego rodzaju powodów, między innymi takich, jak:
- obniżone napięcie (w jamie ustnej lub w osi głowa - tułów)
- cofnięcie żuchwy,
- zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe,
- przerośnięty migdał,
- niewłaściwa pozycja, w której śpi niemowlę.
Marlena Ochnio podkreśla, że problem otwartej buzi u niemowlaka to dość skomplikowana kwestia, dlatego może wymagać zaangażowania i pracy różnego rodzaju specjalistów.
W grę wchodzić może również infekcja, która powoduje, że dziecko nie może oddychać nosem.
Niemowlę nie zamyka buzi podczas snu: co możesz zrobić
Niewykluczone zatem, że gdy zaobserwujesz, że twoje niemowlę śpi z niedomkniętą buzią, konieczna będzie konsultacja z pediatrą. I powie, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy oraz jak dalej postępować (czy to pod kątem dalszej diagnostyki czy leczenia, jeśli okaże się ono konieczne).
Marlena Ochnio na swym Instagramie proponuje też ćwiczenie, które możesz zrobić gdy niemowlę nie domyka buzi:
- Połóż palec na podbródku niemowlęcia. Podczas delikatnego masowania i dociskania, domknij buzię dziecka.
- Przytrzymaj chwilę palec na podbródku.
- Skieruj brodę maluszka do dołu - w ten sposób sprawdzisz spoczynkowe ułożenie języka. Prawidłowe ułożenie to takie, gdy język przyklejony jest do podniebienia.
O wyniku swoich obserwacji opowiedz pediatrze.