Spis treści
- Niemowlę u specjalisty - alergolog
- Niemowlę u specjalisty - dermatolog
- Niemowlę u specjalisty - ortopeda
- Niemowlę u specjalisty - dentysta
- Niemowlę u specjalisty - laryngolog
- Niemowlę u specjalisty - neurolog
- Niemowlę u specjalisty - okulista
Do wizyty dobrze się przygotuj: zabierz książeczkę zdrowia dziecka, wyniki badań, kartę wypisu ze szpitala. Każda dodatkowa informacja może pomóc w diagnozie.
Niemowlę u specjalisty - neurolog
To specjalista od układu nerwowego. Na wizytę w ramach NFZ otrzymasz skierowanie, jeśli pediatra będzie miał choć cień wątpliwości co do tego, czy maluszek rozwija się prawidłowo pod względem psychoruchowym. Możesz też sama o nie poprosić, jeśli coś w zachowaniu maluszka cię zaniepokoi, np. dziecko układa główkę w jedną stronę, wygina się do tyłu i pręży, układa się asymetrycznie, jest dziwnie wiotkie, drżą mu ręce bądź też silnie zaciska rączki w piąstki, chowając w dłoniach kciuki. Niepokojące jest też, gdy dziecko jest nienaturalnie spokojne albo silnie pobudzone, ma kłopoty ze ssaniem. W takich przypadkach ważne jest, by wizyta u neurologa odbyła się przed ukończeniem 3. miesiąca życia. Później ewentualne nieprawidłowości rozwiną się na tyle mocno, że rehabilitacja potrwa dłużej.
- Czego spodziewać się podczas wizyty?
Neurolog dokładnie zbada dziecko, oceniając stopień zaawansowania jego rozwoju na danym etapie życia. Zrobi maluszkowi również badanie USG główki, tzw. przezciemiączkowe, które pozwoli ocenić budowę centralnego układu nerwowego w celu wykluczenia jego ewentualnych wad. Jeśli specjalista uzna, że reakcje psychoruchowe malca są nieprawidłowe, skieruje was na rehabilitację, podczas której niezbędne będą kolejne wizyty kontrolne.
Niemowlę u specjalisty - okulista
W przypadku zdrowych, urodzonych o czasie niemowląt wizyta u tego specjalisty jest konieczna w kilku przypadkach:– kiedy malec ma ciągle załzawione oczko (albo oba), co może świadczyć o niedrożnym kanaliku łzowym– gdy dziecko zezuje po ukończeniu 2. miesiąca życia– jeśli nie wodzi wzrokiem za zabawkami– kiedy w obrębie źrenicy pojawia się biały refleks (co widać na zdjęciach z lampą błyskową), jego źrenice są różnej wielkości, a te różnice nasilają się wraz ze zmianą oświetlenia.
Do okulisty w ramach NFZ nie potrzeba skierowania.
- Czego spodziewać się podczas wizyty?
Okulista zbada dziecku wzrok za pomocą specjalistycznego sprzętu. Jeśli malec ma niedrożny kanalik, lekarz może zalecić masaż kącika oka lub zabieg udrożnienia kanalika (trwa kilkanaście minut i nie wymaga pobytu w szpitalu). Jeśli będzie podejrzewać wadę wzroku, zaleci, byś przez kilka dni wpuszczała dziecku do oczek krople – atropinę – i następnie przyszła z nim na kolejną wizytę. Krople są konieczne, by na pewien czas rozszerzyć źrenice, co umożliwi ocenę, z jaką wadą macie do czynienia.
miesięcznik "M jak mama"Skierowanie do specjalisty, zwłaszcza neurologa, zawsze budzi niepokój rodziców. Na naszym forum internetowym Mjakmama24.pl bardzo często pytacie, co to oznacza i na wyrost martwicie się, że maluszkowi coś dolega. Choć taki niepokój jest zupełnie naturalny, zwykle jednak nie ma się czym niepokoić. Bardzo wielu pediatrów dmucha bowiem na zimne, wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest to słuszne podejście. Jeśli wszystko jest w porządku, lekarz specjalista tylko to potwierdzi. Jeśli jednak niemowlę faktycznie wymaga pomocy, specjalistyczne leczenie zacznie się na tyle wcześnie, że będzie można zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym, a nawet, w przypadku ciężkich schorzeń, całkowicie wyleczyć dziecko. Nawet jeśli nie dostaniesz skierowania na wizytę do lekarza specjalisty, a coś w zachowaniu lub wyglądzie malca zaczęło cię niepokoić, warto z własnej inicjatywy poprosić o nie pediatrę albo w ostateczności pójść na wizytę prywatnie, płacąc za nią z własnej kieszeni.
Niemowlę u specjalisty - alergolog
Wizyta u niego jest konieczna, jeśli maluszek ma objawy uczulenia. Mogą być one bardzo różne. Alergię można podejrzewać, kiedy dziecku niemal bez przerwy leje się z nosa, miewa swędzącą wysypkę, na skórze pojawiają się czerwone, szorstkie miejsca (co zwykle świadczy o uczuleniu na kosmetyki bądź środki piorące). Mniej charakterystyczne objawy alergii to biegunki i kolki.
Na wizytę u alergologa w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie.
- Czego spodziewać się podczas wizyty?
Zanim lekarz postawi diagnozę, przeprowadzi dokładny wywiad. Zapyta o dietę – twoją, jeśli karmisz piersią, a jeśli nie, to o to, jakie mleko podajesz maluszkowi, jak je przyrządzasz, czy jest już na etapie rozszerzania diety, a jeśli tak, to co mu podajesz i jak często. Ważne będzie dla niego również to, czy w najbliższej rodzinie są przypadki alergii (i jakiej), czy palicie papierosy, jak często sprzątasz, jakich środków używasz, czy dziecko ma kontakt ze zwierzętami. Wszystkie te informacje warto spisać sobie na kartce jeszcze przed wizytą u alergologa. Lekarz może również zlecić maluszkowi testy alergiczne. U niemowląt wykonuje się testy z krwi. Polegają one na pobraniu krwi, a następnie policzeniu w niej liczby eozynofilów – białych krwinek o właściwościach kwasochłonnych. We krwi alergika jest ich więcej niż wynosi norma dla danego wieku, a ich liczba rośnie proporcjonalnie do stopnia nasilenia alergii. W niektórych przychodniach takie testy przeprowadza alergolog podczas wizyty, w innych są one wykonywane na podstawie skierowania w godzinach pobrań w gabinecie zabiegowym.
Niemowlę u specjalisty - dermatolog
Lekarz zajmujący się diagnostyką chorób skóry. Traficie do niego, jeśli maluszek ma problemy ze skórą – jest ona szorstka, podrażniona, ze stanem zapalnym, sączącą się wysypką, jego policzki są czerwone i lśniące (co może świadczyć o atopowym zapaleniu skóry). Koniecznie idź do dermatologa, jeśli malec ma znamię, zwłaszcza takie, które zmieniło kolor albo wielkość.
Na wizytę u dermatologa w ramach NFZ nie jest potrzebne skierowanie.
- Czego spodziewać się podczas wizyty?
Lekarza zainteresuje dieta malca, rodzaj używanych przez ciebie kosmetyków, detergentów, środków piorących – aby ocenić, czy powodem problemów ze skórą jest alergia, czy podrażnienie wywołane zbyt silnymi chemikaliami. Podstawą diagnozy jest dokładny wywiad oraz badanie dziecka.
Niemowlę u specjalisty - ortopeda
Specjalista od wad postawy. U niemowląt ocenia, czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo i czy maluszek nie ma dysplazji.
Na wizytę u ortopedy w ramach NFZ powinnaś dostać skierowanie od pediatry (jeśli go nie wyda, koniecznie się o nie upomnij). Na badanie trzeba się wybrać z maluszkiem, kiedy skończy 6 tygodni (ale przed ukończeniem 12 tygodni życia).
- Czego spodziewać się podczas wizyty?
Ortopeda dokładnie zbada oba stawy biodrowe, sprawdzi, czy nie ma objawów niestabilności i ograniczeń w odwodzeniu nóżek, oceni, czy nóżki i uda dziecka są takiej samej długości. Powinien was też skierować na USG stawów biodrowych, nawet jeśli podczas badania nie wykryje niczego złego. USG pozwala bowiem na wykrycie nieprawidłowości, których nie ujawnia zwykłe badanie lekarskie. Kilka procent dysplazji są to tak zwane „dysplazje nieme”, które można wykryć wyłącznie poprzez badanie USG, a które zdiagnozowane zbyt późno mogą wymagać operacji.
Niemowlę u specjalisty - dentysta
Na pierwszą wizytę u stomatologa warto zapisać malca, zanim wyrosną mu pierwsze ząbki – po to, by ocenił proporcje twarzy i rozwój szczęki dziecka. Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, dentystę trzeba odwiedzić ponownie, by stwierdził, czy ząbkowanie przebiega prawidłowo.
Do dentysty w ramach NFZ nie potrzeba skierowania.
- Czego spodziewać się podczas wizyty?
Jeśli malec nie ma próchnicy, pierwsze wizyty nie potrwają dłużej niż kilka minut. Lekarz poprosi, byś bardzo delikatnie otworzyła malcowi buzię (albo zrobi to sam). Oceni stan uzębienia i rozwój szczęki, zbada, czy dziecko nie ma próchnicy. Zęby mleczne są bardziej narażone na ubytki, dlatego z maluszkiem trzeba chodzić do dentysty raz na trzy miesiące.
Niemowlę u specjalisty - laryngolog
Każdy noworodek w drugiej dobie życia ma w ramach powszechnych badań przesiewowych badany słuch w szpitalu. Pediatra może skierować was na ponowną kontrolę do laryngologa, jeśli będzie podejrzewał, że malec ma kłopoty ze słuchem (nie odwraca głowy w kierunku źródła dźwięku, nie reaguje na hałas) lub często choruje na ostre zapalenie ucha albo miewa infekcje górnych dróg oddechowych.
Do laryngologa w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie.
- Czego spodziewać się podczas wizyty?
Lekarz zbada słuch malca. U niemowląt najczęściej wykonuje się badanie potencjałów wywołanych z pnia mózgu BERA. Jest ono bezbolesne. Lekarz umieści na główce malca trzy elektrody, które, odbierając fale mózgowe, powstające po emisji bodźców akustycznych, pozwolą wykryć, czy malec słyszy prawidłowo.