Oto alarmujące objawy PIMS-TS u dziecka, które świadczą o tym, że przeszło COVID-19

2022-02-15 12:18

Liczba dzieci z objawami PIMS-TS, czyli wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci związanego z COVID-19, stale rośnie. Nawet, jeśli u dziecka nie potwierdzono zakażenia koronawirusem pozytywnym wynikiem testu, nie mamy pewności, że nie przeszło COVID-19 bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Objawy PIMS-TS u dzieci

i

Autor: Getty images Objawy PIMS-TS u dzieci

Objawów zakażenia koronawirusem z podziałem na poszczególne warianty jest tak wiele, że rodzice zwykle niemal wszystkie symptomy infekcji zwykli przypisywać COVID-19. Większość dzieci chorobę przechodzi dosyć łagodnie, dlatego czujność wielu rodziców jest uśpiona. Kaszel, gorączka, ból gardła, katar - to w końcu objawy infekcji z którymi dziecko mierzy się często przez cały sezon przeziębień, czyli od jesieni do wiosny.

Jednak nawet bezobjawowe czy skąpoobjawowe przejście COVID-19 nie oznacza, że problemy zdrowotne nie pojawią się później. O czym mowa? O PIMS-TS, czyli wieloukładowym zespole zapalnym u dzieci. 

Spis treści

  1. Czym jest PIMS-TS - objawy choroby
  2. Objawy PIMS-TS widoczne w jamie ustnej dziecka
  3. PIMS-TS u dzieci - statystyki

Czym jest PIMS-TS - objawy choroby

PIMS-TS czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci związany z COVID-19 po raz pierwszy w Polsce zdiagnozowany został w maju 2020 roku. Może wystąpić zarówno u młodszych, jak i starszych dzieci, około 2-4 tygodnie po przebyciu choroby. Także wtedy, gdy choroba nie dawała wyraźnych objawów.

Zespół pocovidowy może prowadzić do groźnych powikłań, włącznie z tymi zagrażającymi życiu:

  • bezmocz lub skąpomocz świadczący o poważnym uszkodzeniu nerek,
  • zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, niedociśnienie,
  • silne bóle głowy, apatia, nadmierna drażliwość, drgawki,
  • ból w klatce piersiowej, duszność, kaszel,
  • niepokojąca wysypka, zapalenie spojówek, obrzęk dłoni i stóp, czerwone, suche wargi,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

By móc podejrzewać PIMS-TS, konieczne jest wystąpienie gorączki, która utrzymuje się co najmniej przez 3 dni (może trwać dłużej).

Czytaj też: Czy dziecko z katarem powinno iść do przedszkola?

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Objawy PIMS-TS widoczne w jamie ustnej dziecka

Niektóre objawy pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego są widoczne gołym okiem w jamie ustnej dziecka. Badania opublikowane na łamach Advances in Oral and Maxillofacial Surgery (oparte na danych z amerykańskich szpitali) sugerują, że do typowych symptomów PIMS należą też charakterystyczne zmiany w jamie ustnej.

Są nimi:

  • silne zaczerwienienie ust,
  • spierzchnięcie i spękanie warg,
  • obrzęk ust, 
  • łagodne zapalenie języka objawiające się ciemniejszymi, wędrującymi plamami z jasną obwódka (ztw. język geograficzny),
  • pęknięty język lub tzw. truskawkowy język (typowy dla choroby Kawasaki),
  • owrzodzenia jamy ustnej,
  • zapalenie dziąseł,
  • kandydoza (u 2% chorujących dzieci).

Objawy takie jak opuchnięty język notuje się u 4,7%, natomiast objawy zapalenia warg występują u nawet 32%.

Czytaj też: Zielone mleko? Tak wygląda pokarm kobiety z COVID-19

"Badania, jakie stale napływają m.in. ze Stanów Zjednoczonych, wskazują na obszary w jamie ustnej, w których najczęściej pojawiają się zmiany mogące świadczyć o rozwijającym się PIMS-TS. Jak wynika z analiz, bardzo często obejmują one wargi i język, ale także pojawiają się w innych miejscach błony śluzową wewnątrz jamy ustnej" – wylicza lek. dent. Magdalena Kabat, pedodontka z Medicover Stomatologia Rzeczpospolitej w Warszawie.

PIMS-TS u dzieci - statystyki

Jak wynika z danych zgromadzonych w serwisie pimsudzieci.pl, tylko w Polsce zachorowało już pół tysiąca dzieci. Najczęściej PIMS pojawia się u dzieci od 5. do 12. roku życia. Częściej dotyka chłopców (stanowią oni 63% chorych dzieci).

Schorzenie często ma podobny przebieg - dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka, ból brzucha), utrzymująca się średnio przez 5 dni gorączka. Może pojawić się również wysypka, której pochodzenie trudno wytłumaczyć oraz zapalenie spojówek. U części dzieci schorzenie może mieć ostry przebieg, wówczas konieczne jest leczenie szpitalne.

Sonda
Czy szczepienia na Covid powinny być obowiązkowe?