Po pieluszce rozpoznasz, czy dziecko nie pije za mało. Ratowniczka wskazuje 3 oznaki

2023-01-23 16:47

Dzieci mogą być narażone na odwodnienie nie tylko latem. Niekiedy może być to wynikiem braku apetytu podczas ząbkowania, czy choroby. Pierwsze objawy słabego nawodnienia organizmu można zobaczyć obserwując zużyte pieluszki dziecka. Ratowniczka medyczna pokazuje, na co zwracać uwagę.

pieluszka odwodnienie

i

Autor: Getty Images/ Instagram/ @tinyheartseducation Jak rozpoznać, że dziecko może być odwodnione?

Różne sytuacje związane ze zdrowiem malucha mogą doprowadzać do odwodnienia. Ząbkowanie niekiedy sprawia, że nie tylko nie chcą jeść, ale nawet słabo piją. Jeszcze gorzej może być w przypadku rotawirusów, podczas których dzieci niekiedy całkiem odmawiają picia. 

Prostym sposobem na zorientowanie się, czy niemowlę lub małe dziecko zaczyna być odwodnione, jest obserwacja zużytych pieluszek. Nie chodzi jedynie o to, jak często je zmieniamy, ale też, jaka jest ich zawartość. Doskonale pokazuje to wideo ratowniczki medycznej prowadzącej instagramowy profil @tinyheatrseducation.

Przeczytaj też: Niemowlę nie chce pić. Czy zachęcać dziecko do picia?

Odwodnienie organizmu: objawy i postępowanie

Dowiedz się: Dopajanie niemowlaka. Czym i kiedy przepajać niemowlę?

3 oznaki odwodnienia, które rozpoznasz po zawartości pieluszki

Mówiąc o odwodnieniu, zazwyczaj mamy na myśli skąpomocz. Ale nie tylko ilość zbrudzonych pieluszek świadczy o tym, że dziecko należy czym prędzej nawodnić. 

  • Kolor - mocz przy odwodnieniu staje się ciemny, intensywnie żółty, a nawet brązowy⁠. Może być też znacznie bardziej mętny. 
  • Waga - nawet jeśli dziecko brudzi tyle samo pieluszek, co zazwyczaj, to już sama ich lżejsza waga powinna być dla rodzica alarmem o możliwym ewentualnym odwodnieniu. 
  • Zapach - mocz przy odwodnieniu, składa się w większej mierze z produktów przemiany materii niż z wody. Właśnie przez to może mieć on zdecydowanie intensytwniejszy i nieprzyjemny zapach.  

Pamiętaj, że nie warto panikować. Niektóre pokarmy i witaminy mogą zmieniać kolor moczu 

- zaznacza ratowniczka medyczna z platformy e-learningowej Tiny Hearts Education, Nikki Jurcutz.