Ulewanie często niepokoi rodziców, choć wiąże się z nim prawie każde karmienie niemowląt. Ulewanie to nic innego jak cofanie się niewielkiej ilości pokarmu do ust dziecka. Jeśli od posiłku minęło już kilkanaście minut, mleko może być nieco strawione. Przypomina wówczas twarożek. Kiedy ulewanie to już refluks?
Spis treści
- Ulewanie u niemowląt - co to takiego?
- Ulewanie u niemowląt: to nie boli!
- Refluks, czyli kiedy ulewanie u niemowląt jest niebezpieczne
- Jak można leczyć refluks?
- Domowe sposoby na refluks
Ulewanie u niemowląt - co to takiego?
Ulewanie od wymiotów różni się tym, że pokarmu jest niewiele i nie wypływa pod dużym ciśnieniem (niemowlę nie chlusta). Dziecko w trakcie ulewania jest zwykle spokojne i nie płacze. Wymioty są gwałtowne, niemowlę zwraca dużą ilość pokarmu.
Powoduje to dyskomfort, dlatego zwykle niemowlę złości się i krzyczy. Wymiotom może także towarzyszyć gorączka, która nigdy nie pojawia się wraz z ulewaniem.
Sprawdź: Karmienie BLW na czym polega i dlaczego jest takie modne?
Ulewanie u niemowląt: to nie boli!
Panuje opinia, że ulewanie to przypadłość niemowląt, która ustępuje wraz z wiekiem. Dlaczego? Ponieważ mięsień zwieracz przełyku, który jak pierścionek zaciska dolną część przełyku zapobiegając cofaniu się pokarmu z żołądka, u niemowląt jest jeszcze niedojrzały. Jest za słaby, aby bezawaryjnie spełniać swą rolę. Poza tym, niemowlęta często w trakcie karmienia (zwłaszcza butelką) połykają powietrze.
Gromadzi się ono w żołądku w postaci bańki powietrza. Gdy ta bańka próbuje uwolnić się z żołądka jak z butelki odwróconej do góry dnem, przy okazji wypycha część pokarmu. Ulewaniu sprzyja więc łapczywe jedzenie, szybkie tempo ssania niemowlęcia i przekarmianie.
Choć dolegliwość wzbudza niepokój rodziców, nie jest groźna pod warunkiem, że dziecko przybiera prawidłowo na wadze i nie łapie zbyt często infekcji dróg oddechowych. Ustępuje zazwyczaj, gdy dziecko ma 5-7 miesięcy, choć czasem niektóre niemowlęta ulewają nieco dłużej.
Dowiedz się: Masaż antykolkowy: sposób na kolki. Jak zrobić masaż niemowlaka
Refluks, czyli kiedy ulewanie u niemowląt jest niebezpieczne
W pewnych okolicznościach ulewanie może być jednak niepokojącym sygnałem. Porada lekarza jest niezbędna, gdy:
- dziecko ulewa często i w dużych ilościach,
- ulewanie przypomina wymioty, bo mleko wypływa gwałtownie, pod dużym ciśnieniem,
- malec nie przybiera prawidłowo na wadze (jego krzywa na siatkach centylowych załamuje się w dół),
- podczas karmienia niemowlę jest bardzo niespokojne, początkowo ssie łapczywie, po chwili przerywa karmienie i znów niespokojnie ssie,
- często cierpi z powodu infekcji dróg oddechowych lub zapalenia ucha środkowego.
Wystąpienie takich symptomów może świadczyć o chorobie refluksowej, znanej również jako refluks. W odróżnieniu od niegroźnego ulewania, cofający się pokarm podrażnia, a nawet uszkadza nabłonek przełyku powodując nadżerki (czyli drobne ranki) lub owrzodzenia (głębsze rany). Powoduje to ból i dyskomfort podczas jedzenia.
Dlatego malec zjada niespokojnie i płacze w trakcie posiłku. Jeśli pokarm cofa się aż do gardła, może przyczynić się do nawracających stanów zapalnych dróg oddechowych. Ponieważ przewód łączący ucho środkowe z nosogardłem u niemowląt jest dość szeroki i ma bardziej poziomy przebieg niż u starszych dzieci, refluks może być też powodem infekcji ucha środkowego.
Dowiedz się: 5 najczęstszych pytań o leczenie przeziębienia u niemowlaka: sprawdź, czy znasz odpowiedzi
Jak można leczyć refluks?
Przy podejrzeniu choroby refluksowej lekarz zleca podstawowe badania krwi, a także USG jamy brzusznej. Wiarygodność tego badania jest jednak ograniczona, bo ujawniający się w trakcie badania refluks nie jest dowodem choroby i występuje także u zdrowych dzieci. W razie konieczności, pediatra może skierować dziecko do gastrologa, gdzie zostanie wykonana 24-godzinna pH-metria.
To dość nieprzyjemne, ale czasem konieczne badanie. Najpierw lekarz przez nos wprowadza do przełyku dziecka cienką rureczkę, której końcówka mierzy kwaśność, czyli pH. Aparat pozostawiony na dobę, zapisuje cały czas pomiary. Jeśli wynik badania potwierdzi chorobę refluksową, lekarz przepisze leki zmniejszające kwaśność cofającego się soku żołądkowego. Zapobiega to przykrym dolegliwościom i umożliwia wyleczenie podrażnienia przełyku.
Domowe sposoby na refluks
Odpowiednie postępowanie w domu może także złagodzić skutki choroby i wspomóc leczenie farmakologiczne:
- Nie karm dziecka w pozycji na pleckach. Staraj się, aby malec miał główkę i górną część tułowia wyżej od reszty ciała.
- Zanim przystawisz niemowlę do piersi, możesz mu podać preparat zapobiegający ulewaniu. O szczegóły zapytaj lekarza.
- Dla niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym dostępny jest pokarm oznaczony symbolem „AR” (czyli antyrefluksowy).
- Po karmieniu noś niemowlę na ramieniu, aby mu się odbiło.
- Układaj dziecko w łóżeczku na bok. Po jedzeniu ogranicz zabawy ruchowe, unikaj przewijania, przebierania dziecka i kąpania.
- Pod materac od strony główki dziecka wsuń zrolowany ręcznik, aby utrudnić wędrówkę pokarmu pod prąd, do przełyku.