Rodzice niemowląt często się nad tym zastanawiają. Lekarz o początkach ząbkowania

2024-08-29 14:12

Rodzice zwracają uwagę na wszystkie kamienie milowe w rozwoju ich dziecka. Pierwszy uśmiech, pierwszy obrót, pierwszy ząbek - nie możemy się ich doczekać, wypatrujemy z niecierpliwością. A gdy nie przychodzą w określonym czasie, zaczynamy się martwić. Czy słusznie?

Kiedy dziecku powinny wyrzynać się zęby?

i

Autor: Getty Images Kiedy dziecku powinny wyrzynać się zęby?

Jedną z rzeczy, których wypatrują rodzice, jest pierwszy ząbek. To jeden z tych wyjątkowych momentów, a uśmiechy prezentujące jeden ząb znajdują się w wielu albumach. Znamy kalendarz ząbkowania, wiemy, kiedy mniej więcej spodziewać się białej „perełki”. Czas mija, a dziecko dalej nie ma żadnego zęba? Aktywny w mediach społecznościowych stomatolog uspokaja rodziców.

Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Bucze - Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych

Dziecko nie ma zębów. Czy jest się czym martwić?

Lek. dent. Michał Kaczmarek to specjalista stomatologii dziecięcej, który prowadzi na Instagramie profil @tata_stomatolog. Rodzice (ale oczywiście nie tylko oni) znajdą tam solidną dawkę wiedzy. Specjalista m.in. tłumaczył, co robić, gdy dziecko nie ma zawiązków stałych zębów, czy dlaczego nie zawsze błyskawiczne sięganie po szczoteczkę jest dobrym rozwiązaniem.

W nowym wpisie skupił się na sytuacji, która może martwić wielu rodziców. „Czy to coś złego, że mojemu dziecku jeszcze nie wyszły zęby?” - pytanie zadane przez lek. dent. Michała Kaczmarka pojawia się w wielu głowach.

Uspokajając rodziców, stomatolog przypomniał o tym, co uważa się za „normalny” okres wyrzynania ząbków.

U większości niemowląt wyjście pierwszych zębów wypada na 5-7 m.ż., zbiegając się w momencie z rozszerzaniem diety. Musisz wiedzieć, że okres wyrzynania się jest bardzo szeroki i to że jednemu wyjdzie ząb w 4 miesiącu jest ok oraz w 12 miesiącu też jest ok :)

- czytamy na profilu @tata_stomatolog.

W poście lek. dent. Michał Kaczmarek podkreślił, że nie jest niczym złym, że dziecko wciąż ma bezzębny uśmiech.

Czy to źle, że moje dziecko nadal nie ma zębów!? Nie! Mówiąc prosto - wyjdzie pierwszy ząb wtedy, kiedy przyjdzie na niego pora. Jest to uwarunkowane w dużym stopniu przez genetykę (jeśli Wy rodzice mieliście późno pierwszy ząb, to bardzo możliwe, że Wasze dziecko też tak będzie miało)

- tłumaczy specjalista.

I przypomina, że zęby myjemy od samego początku.

Objawy ząbkowania

Najczęściej ząbkowanie zaczyna się od wyrzynania dolnych jedynek. Jak rozpoznać, że to już? Objawy ząbkowania nie zawsze są oczywiste, może pojawić się na przykład katar czy biegunka. Te bardziej typowe zwiastuny to:

  • obfite ślinienie,
  • wkładanie rączek do buzi,
  • opuchnięte dziąsła.

Czekacie na pierwszy ząbek? A może ten wyjątkowy moment już za wami?

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"