Rotawirusy: 5 sposobów na biegunkę u niemowlaka

2012-09-20 13:50

Rotawirusy to najczęstsza przyczyna biegunki u niemowląt. Rotawirusy powodują u dziecka infekcję, popularnie zwaną grypą żołądkową. Co zrobić, gdy dziecko ma biegunkę? Poznaj pięć sposobów na biegunkę u niemowlaka.

Rotawirusy 5 sposobow na biegunke u niemowlaka

i

Autor: _photos.com|photos.com Rotawirusy: 5 sposobów na biegunkę u niemowlaka

Z biegunką u niemowlaka mamy do czynienia wówczas, kiedy niemowlę karmione butelką oddaje w ciągu 12 godzin kilka, kilkanaście półpłynnych stolców, a dziecko karmione piersią robi znacznie więcej kupek niż dotychczas.
Zwykle dziecko z biegunką gorączkuje, płacze, źle się czuje. Jego stolce mogą być podbarwione krwią bądź z domieszką śluzu. Najczęstszą przyczyną biegunki są rotawirusy, do pozostałych należą zaś m.in.: alergia na składniki diety, nietolerancja mleka krowiego albo glutenu, przebyta antybiotykoterapia, ząbkowanie, a także popełniane przez rodziców błędy dietetyczne. Biegunka u niemowlaka może być również objawem nadchodzącej infekcji.
Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli dziecko nie ma jeszcze sześciu miesięcy. Dokładnie opisz mu problem, koncentrując się nie tylko na liczbie i wyglądzie stolców, ale również na stanie dziecka (czy gorączkuje, czy ma objawy odwodnienia). Pediatra zdecyduje, czy konieczna jest interwencja, czy też sama możesz pomóc dziecku. Jeśli okaże się, że możesz pielęgnować malca w domu, pamiętaj o kilku zasadach.

>>Biegunka u niemowlaka: co zrobić, kiedy dziecko ma biegunkę?>>

Rotawirusy: jak się opiekować niemowlakiem z biegunką?

  1. Jak najczęściej dawaj maluszkowi pić. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj dziecko co kilkanaście minut, jeśli zaś butelką – podawaj mu niewielkie porcje przegotowanej, niegazowanej wody mineralnej. Chodzi o to, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
  2. Sprawdzaj, czy nie ma objawów odwodnienia. To m.in. zapadnięte ciemiączko i oczodoły, płacz bez łez, ciemny mocz albo jego brak, suche usta i język. Jeśli zauważysz u dziecka takie objawy, musisz jak najszybciej zawieźć je do szpitala.
  3. Zadbaj o prawidłową dietę. Jeśli karmisz mieszanką, po konsultacji z lekarzem możesz zmienić preparat na bezmleczny. Podczas biegunki nie należy natomiast przerywać karmienia piersią. Starszemu niemowlęciu możesz podać np. zupę jarzynową z chudym mięsem.
  4. Często zaglądaj do pieluszki. Podczas biegunki łatwo o odparzenia – stolec ma wtedy kwaśny odczyn, przez co szybko podrażnia skórę. Dlatego regularnie sprawdzaj, czy nie pojawiła się kolejna kupa. Podczas przewijania pupę dokładnie umyj, zwracając uwagę, by resztki kału nie zostały w fałdach skóry, i natłuść kremem zapobiegającym odparzeniom.
  5. Podaj preparat skracający biegunkę. Skuteczne są probiotyki, które skracają czas biegunki i łagodzą wymioty (np. Enterol) oraz preparaty zawierające sole mineralne, które zapobiegają utracie elektrolitów (np. Orsalit). Maluchom, które nie mają jeszcze sześciu miesięcy, takie preparaty możesz podać dopiero po konsultacji z lekarzem.

Zobacz film: Zatrucie czy rotawirusy

miesięcznik "M jak mama"