Rotawirusy: objawy, leczenie, zapobieganie – jak chronić dziecko przed zakażeniem rotawirusami?

2012-11-12 13:46

Rotawirusy to mikroskopijne drobnoustroje, będące obecnie głównym czynnikiem wywołującym ciężkie biegunki u dzieci i niemowląt. Rotawirusy (roto wirusy) są bardzo zaraźliwe. Mogą przetrwać na meblach i przedmiotach, których dotykał chory i czasem nawet dokładna higiena rąk nie wystarcza, by uniknąć zakażenia rotawirusami. Rotawirusy: objawy, leczenie, zapobieganie. Jak chronić dziecko przed zakażeniem rotawirusami.

Rotawirusy – jak chronić dziecko przed rotawirusami?

i

Autor: sxc.hu

Spis treści

  1. Rotawirusy - objawy grypy żołądkowej
  2. Rotawirusy – leczenie
  3. Rotawirusy – zapobieganie

Rotawirusy to wyjątkowo odporne wirusy – mogą przeżyć na rękach do 4 godzin, a na przedmiotach i meblach nawet kilka dni. Atakują głównie zimą i wiosną, i niestety są odporne na działanie wielu środków dezynfekujących. Na zakażenie rotawirusami szczególnie narażone są dzieci przebywające na co dzień w dużej grupie rówieśników – w żłobku, przedszkolu lub szkole. Najcięższy przebieg choroba ma u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Warto wiedzieć, że w przypadku zakażenia wirusem rota to nie sam wirus jest groźny dla zdrowia, lecz odwodnienie organizmu będące następstwem biegunki i wymiotów towarzyszących chorobie.

>>ROTAWIRUSY: najczęstsze pytania mam>>

Rotawirusy - objawy grypy żołądkowej

Najbardziej niebezpieczne w grypie żołądkowej u dzieci są: gwałtowna biegunka i wymioty. Mogą one bowiem powodować w szybkim czasie groźne dla zdrowia odwodnienie organizmu. Oprócz tego dziecko cierpiące z powodu zakażenia wirusem rota zwykle ma gorączkę, płacze i źle się czuje. Wszystkie te objawy pojawiają się zwykle w określonej kolejności – najpierw dziecko gorączkuje (temperatura może sięgać 38 stopni C), następnie zaczyna wymiotować, po czym pojawia się biegunka - malec w ciągu doby może oddawać nawet kilkanaście wodnistych stolców.

>>Grypa żołądkowa: jak walczyć z nią u dziecka?>>

Rotawirusy – leczenie

Najważniejsze w czasie trwania grypy jelitowej jest dobre nawodnienie organizmu dziecka. Należy jak najczęściej dawać mu pić (malca karmionego naturalnie trzeba często przystawiać do piersi, zaś karmionego butelką – podawać mu przegotowaną, niegazowaną wodę mineralną). Koniecznie trzeba sprawdzać, czy dziecko nie ma objawów odwodnienia, takich jak suche usta i język, zapadnięte ciemiączko, ciemny mocz lub jego brak. Przy zakażeniach rotawirusowych (ale także, gdy dziecko ma biegunkę spowodowaną na przykład ząbkowaniem) podajemy probiotyki, które uzupełniają prawidłową florę bakteryjną oraz preparaty, które uzupełniają elektrolity. W przypadku niemowląt często konieczna jest hospitalizacja.

>>Rotawirusy - wszystko o szczepionce na rotawirusy>>

Rotawirusy – zapobieganie

Sposobem zapobiegania zakażeniom rotawirusowym jest przestrzeganie higieny (staranne mycie rąk, odkażanie muszli sedesu i nocników, stosowanie pieluszek jednorazowych lub wielorazowych wygotowywanych), a także szczepienia ochronne. Szczepionki mogą już przyjmować niemowlęta między 6. a 24. lub 6. a 26. tygodniem życia (w wyjątkowych przypadkach 32.). Niestety, nie gwarantują one, że dziecko nie zachoruje. Warto jednak wiedzieć, że jeśli rotawirusa "złapie" zaszczepiony maluch, przebieg choroby będzie w jego przypadku znacznie łagodniejszy.

Zobacz film: Rotawirusy