Zakażenie rotawirusami - jak nie dopuścić do odwodnienia u dziecka?

2012-11-13 15:51

Występująca u dziecka w przebiegu zakażenia rotawirusami biegunka, zawsze jest niebezpieczna. Dlatego jak najczęściej podawaj dziecku picie. Nie zapomnij też o probiotykach, które pomagają dziecku powrócić do zdrowia. Jak nie dopuścić do odwodnienia u dziecka?

odwodnienie

i

Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Czy podawać dziecku picie jeśli wymiotuje podczas infekcji rotawirusowej?
  2. Biegunka rotawirusowa - podawaj dziecku probiotyki
  3. Polecamy wideo: Zatrucie czy rotawirusy?

Jeśli zakażony rotawirusami niemowlak nie chce jeść, nie zmuszaj go. Dużo ważniejsze jest bowiem to, by pił. To zapobiegnie odwodnieniu. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj malucha jak najczęściej, ale na krótko, by napił się pokarmem, który na początku karmienia jest bardziej wodnisty. Jeśli malec dostaje butelkę, odstaw mieszankę na cztery godziny (po których możesz wrócić do normalnej diety), podając maluchowi w zamian picie. Powinien pić naprawdę dużo – zalecane jest 3/4 szklanki płynu na kilogram masy ciała w ciągu doby.

>> Woda dla niemowlaka: ile wody powinno pić niemowlę?

Czy podawać dziecku picie jeśli wymiotuje podczas infekcji rotawirusowej?

Jeśli dziecko wymiotuje, podawaj mu picie często, ale w małych porcjach. Napoje – może to być herbatka dla niemowląt albo niegazowana woda mineralna – powinny być chłodne, gdyż ciepłe mogą nasilać wymioty. Nie dawaj dziecku natomiast soczków owocowych, nawet jeśli do tej pory chętnie je piło – cukier nasila fermentację w jelitach i może zwiększać dolegliwości. Bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem nie stosuj też żadnych preparatów powstrzymujących biegunkę.

>> Biegunka u niemowlaka: jak pomóc dziecku? 5 sposobów na biegunkę.

Biegunka rotawirusowa - podawaj dziecku probiotyki

Przy biegunce rotawirusowej warto podawać dziecku preparat probiotyczny. Ważny jest jednak jego rodzaj. Działanie poszczególnych szczepów bakterii probiotycznych jest różne, i nie wszystkie są jednakowo skuteczne. Najskuteczniejsze, według medycznych statystyk, są preparaty zawierające szczepy Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii, korzystnie działa również szczep Bifidobacterium lactis Bb12, dodawany do niektórych mieszanek mlecznych z probiotykami. Duże znaczenie ma również dawka probiotyku. W ciągu doby dziecko powinno przyjąć dawkę równą co najmniej 5 miliardom kolonii bakteryjnych. Warto więc dokładnie czytać ulotkę preparatu, gdzie opisana jest ilość probiotyków w jednej dawce, i podane zalecone dawkowanie.

Polecamy wideo: Zatrucie czy rotawirusy?

miesięcznik "M jak mama"