Niektórzy mówią o atopowym zapaleniu skóry u niemowląt: skaza białkowa, inni – świerzbiączka, egzema, wyprysk atopowy. Wszystkie te nazwy określają tę samą przewlekłą chorobę skóry o podłożu alergicznym. Według szacunków dermatologów, staje się ona coraz częstsza. Na AZS choruje już około 10 proc. wszystkich Polaków. Według szacunków lekarzy, skórę atopową ma piąte polskie dziecko.
Spis treści
Jak rozpoznać AZS u niemowlaka?
Najbardziej charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są silne swędzenie skóry, jej wysuszenie i podrażnienie, czerwone, wyglądające jak polakierowane, policzki, a także wypryski w zgięciach nóg i rąk.
Skóra dziecka z atopowym zapaleniem skóry jest sucha i łuszczy się, a towarzyszy temu silny świąd – to stwierdzenie najczęściej opisuje objawy tej choroby. Objawów atopowego zapalenia skóry jest bowiem wiele, a jakby tego było mało, zależą one od wieku dziecka.
Jak przebiega AZS?
W przebiegu AZS rozróżnia się trzy fazy.
Tak zwana faza niemowlęca obejmuje okres od 3.–6. miesiąca do 2. roku życia. Oznaki choroby zwykle pojawiają się najpierw na buzi. Zmiany na policzkach mają postać rumieniowo-grudkowej wysypki, czasem z wysiękiem. Wypryski i krostki mogą się również pojawić na skórze całego ciała. Mają wówczas charakter ograniczonych ognisk lub zlewają się w większe obszary. Zmiany pojawiają się również w zgięciach przy łokciach i przy kolanach. Charakterystyczne jest to, że zmiany są rozmieszczone symetrycznie, tzn. identyczne zmiany znajdują się w tych samych miejscach na obu rękach czy nogach.
Druga faza AZS, dziecięca, może rozwinąć się z fazy niemowlęcej albo powstać od początku między 3. a 12. rokiem życia. Zmiany pojawiają się wówczas głównie pod kolanami i w zgięciach łokciowych, a także na grzbietach rąk i stóp, i mają skłonność do lichenifikacji (skóra staje się zgrubiała i szorstka). Charakterystyczne jest też zjawisko tzw. białego dermografizmu. Podrapanie skóry, które u zdrowego dziecka powoduje zaczerwienienie w kształcie kreski, u dzieci chorych na AZS skutkuje pojawieniem się białej kreski, w dodatku z 10-sekundowym opóźnieniem.
Trzecia faza atopowego zapalenia skóry pojawia się u młodzieży i dorosłych – wysypka może wówczas obejmować dużą powierzchnię skóry, a zmiany są niemal identyczne po obu stronach ciała. Niezależnie od wieku, charakterystyczną cechą tej dolegliwości jest uciążliwy świąd, zwłaszcza nocą i gdy malec się poci.
miesięcznik "M jak mama"