Przy atopowym zapaleniu skóry u niemowląt najlepiej karmić piersią tak długo, jak się da, chyba że wykluczy to lekarz. Wówczas to, jakie mleko będzie dostawało niemowlę, również trzeba ustalić z lekarzem, bo wszystko zależy od tego, co malec toleruje, a co mu szkodzi. Zazwyczaj z diety dziecka trzeba wykluczyć produkty na bazie mleka krowiego, odpada więc podawanie mu zwykłego mleka modyfikowanego, które oparte jest właśnie na mleku krowim. Dieta musi być wówczas oparta na preparatach bezmlecznych albo sojowych.
>>Żywienie niemowlaka: najczęściej popełniane błędy żywieniowe>>
Rozszerzanie diety a skóra atopowa u niemowląt
Jak powinno wyglądać rozszerzanie diety dziecka ze skórą atopową? Odpowiedź na to pytanie brzmi: ostrożnie, w porozumieniu z lekarzem. Z nim trzeba ustalić moment wprowadzania do diety nowych pokarmów, a także to, co będzie tym nowym daniem, pamiętając, że to, co sprawdziło się u innego atopika, może zaszkodzić naszemu dziecku. Pierwszymi nowymi produktami w diecie dziecka powinny być warzywa, najlepiej ziemniaki, bo rzadko wywołują alergie. Pierwszym owocem powinien być zaś banan. Jeśli wiesz, że dziecko jest uczulone na jakiś produkt, trzeba go unikać. Jednak u dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry każdy nowy produkt może zaostrzyć zmiany. Nie odstawiaj go jednak od razu, ale zmniejsz podawaną ilość – zdarza się bowiem, że stan skóry po kilku dniach wraca do normy. Jak najpóźniej na listę potraw należy zaś wpisać jajka, chleb i inne produkty z mąki pszennej oraz ryby.
Ważna zasada: wprowadzając do diety malca nowy produkt, trzeba odczekać dwa tygodnie, nim wprowadzi się następny, a w tym czasie uważnie obserwować, czy nie dochodzi do zaostrzenia objawów choroby. Warto prowadzić kalendarz diety malca i wszystko zapisywać.
miesięcznik "M jak mama"