Padaczkę u niemowląt trudno rozpoznać. Mama nagrała film, by pokazać objawy

2023-01-19 12:15

Padaczka kojarzy się najczęściej z atakiem drgawkowym i nagłym upadkiem. W przypadku niemowląt i małych dzieci może jednak objawiać się zupełnie inaczej. Ta mama postanowiła nagrać niepokojące objawy swojego synka. Wcześniej była ignorowana przez lekarzy, którzy uważali, że jest on po prostu zmęczony.

Niemowlę

i

Autor: Scree/ YouTube/ @CatersVideo Tak wygląda padaczka u niemowląt. Mama nagrała film, by pokazać objawy

Padaczka u dzieci może dawać zupełnie inne objawy niż u osób dorosłych. Niekiedy jednak trudno ją od razu zdiagnozować. Nie zawsze też lekarze uznają nasze obawy za zasadne. Uspokajają i tłumaczą, że nic poważnego się nie dzieje.

Lisa nie dała się przekonać. Była zdania, że z jej synkiem dzieje się coś złego. Postanowiła nagrać objawy, które wydają jej się groźnym schorzeniem. Miała rację. Po zobaczeniu tego filmu przez lekarzy, szybko znaleziono przyczynę. U małego Benji zdiagnozowano padaczkę.

Film został udostępniony na YouTube @CatersVideo, aby zwiększyć świadomość rodziców i pokazać, jak może wyglądać padaczka u najmłodszych.

Zobacz także: Najczęstsze choroby genetyczne u dzieci — czy słyszałaś o nich?

Pierwsza pomoc u niemowlaka – utrata przytomności i brak

Czym jest padaczka?

Padaczka to choroba neurologiczna, która polega na tymczasowym zakłóceniu komunikacji między neuronami. Podczas ataku pojawia się nagły wzrost aktywności elektrycznej w danym obszarze mózgu.

Objawy padaczki mogą być bardzo różne. Podczas silnych napadów mięśnie chorego napinają się, głowa odgina się do tyłu i pojawiają się drgawki. Istnieją jednak przypadki, że osoba tylko zastyga w bezruchu i traci kontakt z otoczeniem.

W przypadku niemowląt i małych dzieci drgawki najczęściej w ogóle nie pojawiają się przy padaczce. Niekiedy trudno na pierwszy rzut oka stwierdzić, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą.

Tak może wyglądać padaczka u dzieci

Jak wygląda padaczka u niemowląt? Na nagraniu od Lisy możemy zobaczyć, jak dziecko przewraca oczami, napina nagle mięśnie i przenosi wzrok na sufit. Przez cały ten czas jest przytomny, nie płacze i nie marudzi.

W ciągu trwania nagrania ataki pojawiają się wielokrotnie.

Szybka diagnoza padaczki

Istotne jest, aby chorobę szybko zdiagnozować i wdrążyć odpowiednie leczenie. Częste napady mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu. Niekorzystnie wpływają na rozwój poznawczy dziecka. Mogą również przyczynić się do cofnięcia w rozwoju i zahamowaniu mowy.

Dziwne wyginanie ciała, przewracanie oczami lub intensywne mruganie, to coś, z czym nie spotykamy się na co dzień. Jeżeli zaobserwujemy niepokojące objawy u dziecka, warto skonsultować je ze specjalistą. Niektórzy lekarze sami zalecają, aby nagrywać objawy choroby swoich dzieci. Jak widać takie działanie może bardzo pomóc.

Czytaj także: Czy można i warto przyspieszać rozwój dziecka? Zobacz, jak robić to mądrze

Nie bagatelizuj — te zachowania małego dziecka powinny budzić niepokój