Tak wyglądają stopy i dłonie dziecka po bostonce. Pediatra pokazała zdjęcia

2024-09-29 10:15

Choroba bostońska zwana po prostu bostonką częściej dotyka dzieci niż osoby dorosłe. Początkowo może być mylona z grypą, ale gdy pojawi się charakterystyczna wysypka na dłoniach i stopach, nie ma już żadnej wątpliwości. To, co najbardziej przeraża rodziców, to objawy w okresie zdrowienia. Pediatra uspokaja.

Jak wyglądają stopy i dłonie dziecka po bostonce? Pediatra pokazała zdjęcia

i

Autor: Getty Images Tak wyglądają stopy i dłonie dziecka po bostonce. Pediatra pokazała zdjęcia

Bostonka zwana także grypą bostońską lub wysypką bostońską najczęściej dotyka dzieci poniżej 5. roku życia. Chorobę wywołują wirusy z grupy Coxackie lub enterowirusy. Okres największej zachorowalności to wiosna i jesień.

Wiele mówi się o przyczynach i leczeniu bostonki, a także o jej przebiegu. Suche fakty i słowa nie zastąpią jednak prawdziwego widoku objawów w okresie zdrowienia. Wielu rodziców widząc dłonie i stopy dziecka po chorobie może być przerażonych lub nawet pomyśleć, że to dopiero początek infekcji i jeszcze bardziej martwią się o swoje dziecko.

Dwie lekarki Sarah i Casey, które prowadzą na Instagramie profil @cprkids, mówią nie tylko o udzielaniu pomocy medycznej dzieciom. W jednym ze swoich postów pokazały, jak mogą wyglądać stopy i dłonie dziecka po przejściu bostonki. Wyjaśniły jednocześnie, czy objaw ten powinien niepokoić.

M jak mama: Objawy bostonki

Bostonka – co to za choroba? Jakie daje objawy?

Bostonka jest określeniem, które w języku angielskim ma zupełnie inne znaczenie. Medyczne określenie tej infekcji wirusowej to choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (ang. hand, foot and mouth disease – HFMD).

Bostonka może być bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Zarażenie w pierwszym trymestrze może doprowadzić do wad u płodu, a w niektórych przypadkach nawet do poronienia.

Najbardziej charakterystycznym objawem bostonki jest pęcherzykowata wysypka, która pojawia się na dłoniach, stopach, w jamie ustnej i w gardle.

Poza wysypką u chorego pojawiają się:

Bostonka – przebieg choroby

Okres wylęgania się wirusa trwa najczęściej od 3 do 5 dni. Przez kolejne 2-3 dni u chorego pojawiają się objawy grypopodobne. Dopiero po nich zaczyna tworzyć się wysypka.

Choroba właściwa trwa przez okres kolejnych 7 do 10 dni. Najgorszą dolegliwością tego okresu są zmiany w jamie ustnej i w gardle. Często zajmują całą błonę śluzową i są niezwykle bolesne. Dziecko może odmawiać jedzenia i picia, które powodują duży dyskomfort.

I w końcu po ponad dwóch tygodniach nadchodzi okres zdrowienia. Rodzice widzą, że dziecko czuje się coraz lepiej. Ma dobre samopoczucie, zaczyna normalnie jeść i pić i wszystkie pozostałe objawy ustępują.

Nagle w miejscu, gdzie wcześniej była wysypka na dłoniach i stopach, dostrzegają jednak to.

Ten objaw bostonki może przerazić

W okresie zdrowienia może dochodzić do łuszczenia się skóry w miejscach, gdzie wystąpiła wysypka. U części osób może się nawet zacząć oddzielać paznokieć od macierzy. Nie każdy rodzic jest tego świadomy, a co istotne, nie wie, jak to rzeczywiście może wyglądać.

Lekarki opublikowały nagranie ze zdjęciami własnych dzieci i z grupy innych mam, które zechciały podzielić się prawdziwym widokiem okresu zdrowienia po bostonce. Wszystko po to, aby inni rodzie nie bali się, że im dzieciom przydarzyło się ponownie coś okropnego.

Objaw ten może wystąpić około 2 miesiące po chorobie.

„Objawy te zazwyczaj są bezbolesne i nie ma się czym przejmować, choć widok może być przygnębiający” – tłumaczą.

Wyjaśniają też, że z czasem paznokcie i skóra odrastają i znów wyglądają jak dawniej.

Jednocześnie podkreślają, że objawy te mogą być wynikiem innych problemów zdrowotnych. Jeżeli dziecko nie przechodziło bostonki lub martwi cię podobne łuszczenie skóry u malucha, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też: Wysypka alergiczna - jak wyglądają zmiany wywołane uczuleniem?