Pozycja gupika to ułożenie, w którym dziecko leżąca na plecach, na kolanach rodzica, ma główkę odchyloną do tyłu. Położne i pediatrzy przekonują, że to dobre ćwiczenie wzmacniające mięśnie szyi i karku, zwłaszcza dla dzieci, które nie lubią leżenia na brzuszku. Na co jeszcze pomaga taka pozycja?
Spis treści
Pozycja gupika zamiast leżenia na brzuszku
Pozycja gupika wzięła swoją nazwę od akwaryjnej rybki - gupika - która pływa brzuchem do góry. Z medycznego punktu widzenia ćwiczenie to jest odwróceniem pozycji na brzuchu, która - jak wiadomo - pomaga dziecku wzmocnić mięśnie karku i szyi, co jest niezbędne do samodzielnego trzymania główki. Pozycja, w której główka zwisa swobodnie do tyłu, wymaga od malca pracy mięśni tych okolic.
„Gupik” polega na ułożeniu niemowlęcia na plecach z głową odchyloną do tyłu (jak przy myciu głowy). Aby ułożyć tak maluszka, połóż go sobie na kolanach - prostopadle lub równolegle do siebie, podtrzymując jego główkę. Następnie delikatnie i powoli wysuń dłoń spod głowy dziecka i połóż ją na jego klatce piersiowej, aby zapewnić stabilizację. Pozwól, aby główka malca swobodnie zwisała.
To bezpieczna pozycja, która nie stwarza zagrożenia i wbrew pozorom jest dla dziecka wygodna. Starsze niemowlę możesz zachęcić do przekręcania głowy - w tym celu trzymaj zabawkę za jego głową i przesuwaj ją, aby niemowlę śledziło ją wzrokiem i poruszało szyją.
Pozycja gupika może być trenowana również wtedy, gdy maluszek leży na podusze rogalu lub na ramieniu rodzica.
Czytaj również: Od podnoszenia główki do prób samodzielnego siadania. Poznaj wszystkie etapy nauki siadania
Inne zalety pozycji gupika
Pozycja z główką odchyloną do tyłu wzmacnia kark i szyję, ale pomaga również im rozciągać się. Zdaniem pediatrów to ważne u dzieci, które miały podcinane wędzidełko i tych, które mają problemy ze ssaniem. Ćwiczenie to pomaga rozciągnąć okolice aparatu mowy, języka, ale i klatki piersiowej.
Po urodzeniu wiele dzieci ma bowiem zwiększone napięcie tych części ciała - w końcu większość okresu życia płodowego spędziło skulone w pozycji embrionalnej. Gupik pozwala rozciągnąć mięśnie tak, aby zwiększyć przestrzeń między podbródkiem a klatką piersiową.
Czytaj również: Położna pokazała obrazowe wideo. Tak rozpoznasz problemy z wędzidełkiem u noworodka
Jak długo ćwiczyć z dzieckiem?
Specjaliści zalecają, aby układać dziecko w pozycji gupika od 10 do 30 sekund. Należy pozwolić maluchowi zdecydować, jak długo chce "zwisać" główką w dół - jeśli zobaczysz, że niemowlę się denerwuje czy że jest mu niewygodnie, przerwij rozciągnie.
Zazwyczaj jednak dzieciom podoba się ta pozycja, bo rozciąganie sprawia im przyjemność - to tak jak nam dorosłym, którzy potrzebujemy się przeciągnąć po kilku godzinach spędzonych przed komputerem czy nad telefonem.