Spis treści
- Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia się niemowlęcia
- Zadławienie niemowlęcia: instrukcja krok po kroku
Z tego prostego filmiku, szybciej przyswoicie tę ważną wiedzę niż ze szczegółowej opisowej instrukcji. Każdy rodzic niemowlęcia powinien ją mieć w małym palcu, bo jak pokazuje życie, zadławienia u niemowląt nie są rzadkością. Małe dziecko, które dopiero uczy się jeść stałe pokarmy, zanim dojdzie do wprawy, potrafi nie raz zadławić się treścią pokarmową. Do tego dochodzą niebezpieczeństwa np. w postaci małych zabawek starszego rodzeństwa. Wystarczy chwila nieuwagi i niebezpieczna sytuacja gotowa.
Przeczytaj także: Co zrobić kiedy dziecko wypije substancję żrąca? Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia się niemowlęcia
Zobacz, jak robi to doświadczony ratownik medyczny na profilu facebookowym Passion Poland, na którym medycy dzielą się z pasją wiedzą na temat ratownictwa medycznego:
Przetrenuj to samo 2-3 razy na lalce lub misiu, a zobaczysz, że to nie jest wcale takie trudne. Po przećwiczeniu stanie się zupełnie naturalnym odruchem. Dzięki temu w sytuacji zagrożenia, bez paniki zadziałasz, tak jak trzeba.
Przeczytaj także: Niewinne substancje, które mogą zabić. Zobacz, jak działają alergeny
Zadławienie niemowlęcia: instrukcja krok po kroku
Przeczytajcie także szczegółową instrukcję, jak działać w przypadku zadławienia niemowlęcia, którą ratownik Mat dodał do opisu filmiku:
“Jeżeli nie byłeś świadkiem zdarzenia, podejrzewaj niedrożność dróg oddechowych spowodowanych ciałem obcym (FBAO) w przypadku bardzo nagłego wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego (kaszel, dławienie się, świst wdechowy, niepokój), którym nie towarzyszą inne objawy choroby; na właściwe rozpoznanie może naprowadzić wywiad jedzenia lub zabawy małymi przedmiotami w bezpośrednim okresie przed wystąpieniem objawów” – zaczyna swój wpis.
“Dopóki dziecko kaszle efektywnie (w pełni reaguje, głośno kaszle, nabiera powietrza przed kaszlem, płacze lub mówi) nie są potrzebne żadne rękoczyny. Zachęcaj dziecko do kaszlu i kontynuuj monitorowanie jego stanu” – tłumaczy dalej.
W dalszej części wpisu dowiadujemy się, kiedy należy wezwać pogotowie ratunkowe:
“Jeżeli kaszel dziecka jest (lub staje się) nieefektywny obniżający się stan przytomności, cichy kaszel, brak możliwości oddychania lub mówienia, sinica), poproś osobę towarzyszącą o pomoc i ustal stan przytomności dziecka. Drugi ratownik powinien wezwać pogotowie. Najlepiej przez telefon komórkowy (z opcją głośnomówiącą). Pojedynczy, wykwalifikowany ratownik powinien najpierw wykonać rękoczyny (chyba, że jest w stanie w tym samym czasie dzwonić po uprzednim uaktywnieniu opcji głośnomówiącej).”
W oczekiwaniu na pogotowie należy dalej wykonywać następujące czynności ratunkowe:
“Jeżeli dziecko nadal jest przytomne i kaszle nieefektywnie, wykonaj uderzenia w okolicę międzyłopatkową.
Jeżeli uderzenia w okolicę międzyłopatkową nie usuną niedrożności, wykonaj uciśnięcia klatki piersiowej (u niemowląt) lub uciśnięcia nadbrzusza (u dzieci).
Jeżeli nie doszło do usunięcia ciała obcego, a dziecko nadal jest przytomne, kontynuuj sekwencję uderzeń w okolicę międzyłopatkową i uciśnięcia klatki piersiowej (u niemowląt) lub uciśnięcia nadbrzusza (u dzieci).
Nie zostawiaj dziecka.
Celem jest usunięcie ciała obcego za każdym uciśnięciem, a nie wykonanie określonej liczby uciśnięć.
Jeżeli udało się usunąć ciało obce, oceń stan kliniczny dziecka. Możliwe jest, że część ciała obcego pozostanie w drogach oddechowych i powoduje powikłania. Jeżeli istnieją co do tego jakiekolwiek wątpliwości albo u dziecka wykonywano uciśnięcia nadbrzusza, konieczna jest pilna kontrola lekarska.
Jeżeli dziecko z FBAO jest lub staje się nieprzytomne, postępuj zgodnie z algorytmem pediatrycznego BLS (czynności resuscytacyjne)” - wyjaśnia dokładnie ratownik medyczny z Passion Poland.
Przeczytaj także: Resuscytacja krążeniowo oddechowa (RKO) - na czym polega RKO u dzieci?