Tych dwóch rzeczy nie rób, gdy dziecko ma infekcję. Pediatra ostrzega

2024-10-01 14:27

Gdy u dziecka zaczyna się przeziębienie, jesteśmy gotowi zrobić wszystko, by zdusić ją w zarodku. Chwytamy się zarówno domowych jak i aptecznych sposobów. Jak się jednak okazuje, z niektórymi warto się jednak wstrzymać do pewnego momentu, bo możemy nieświadomie zaburzyć proces zdrowienia.

Tych dwóch rzeczy nie rób, gdy dziecko ma infekcję. Pediatra ostrzega

i

Autor: Getty images Tych dwóch rzeczy nie rób, gdy dziecko ma infekcję. Pediatra ostrzega

Infekcje wirusowe to zmora wszystkich rodziców – a zwłaszcza tych, którzy mają małe dzieci uczęszczające do żłobka czy przedszkola. W sezonie chorobowym odliczanie dni, kiedy dziecko jest zdrowe i może iść do placówki, staje się niemal rutyną, a tydzień bez kataru to prawdziwe osiągniecie!

Gdy pojawiają się pierwsze symptomy choroby, staramy się zrobić wszystko, by skrócić jej trwanie. Każdy rodzic ma z pewnością swoje wypracowane techniki działania i sprawdzone środki, które sprawdzają się w przypadku jego dziecka. Okazuje się jednak, że działając możemy czasami przedobrzyć. Pediatra Wojciech Feleszko w jednym ze swoich postów na Instagramie przestrzega przed dwoma rzeczami, które robią rodzice podczas infekcji u dziecka.

Plac zabaw: Kłopoty z gardłem u malucha - znamy sposoby na ból i chrypkę

Tych dwóch rzeczy nie rób, gdy dziecko jest przeziębione

Typowe przeziębienie jak podkreśla pediatra to infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych, którą najczęściej wywołują wirusy z rodziny rinowirusów. Z reguły tego typu przeziębienia trwają od kilku dni do tygodnia i organizm sam jest w stanie je zwalczyć. Pomoc pacjentowi polega tylko na łagodzeniu objawów chorobowych takich jak: katar, ból gardła, kaszel, stan podgorączkowy czy gorączka. Rodzice sięgają więc po różne środki, które przyniosą dziecku ulgę, czasem jednak robią to zbyt pochopnie. Wojciech Feleszko uczula wszystkich rodziców na dwie rzeczy.

Pierwszym grzechem rodziców jest stosowanie leków bez konsultacji.

Nie podawaj dziecku żadnych leków bez porady lekarza, zwłaszcza preparatów dostępnych bez recepty. U dzieci ważne jest odpowiednie dawkowanie i rodzaj leków

– apeluje do rodziców specjalista.

Rzeczy z sieciówek, które uprzyjemnią jesienne wieczory

Drugim błędem zaś jest zbyt szybkie podawanie leków przeciwgorączkowych.

Gorączkę zbijaj tylko wtedy, kiedy temperatura ciała dziecka wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza. Gorączka to naturalna ochrona organizmu przed infekcjami, ponieważ pomaga zwalczyć wirusy i bakterie, podnosząc temperaturę ciała, co utrudnia im namnażanie się

- tłumaczy.

Podkreśla także, by w przypadku, gdy infekcja się przedłuża lub dziecko bardzo źle się czuje, nie zwlekać z wizytą u pediatry.

Czy potrafisz rozpoznać, co dolega twojemu dziecku?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, zaczyna się ślinić i płacze. Nagle ssie palce i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Objawy sugerują: