Uszczypnięcie bociana: nazwa tej zmiany skórnej wzięła się od jej charakterystycznego trójkątnego kształtu, przypominającego odcisk bocianiego dzioba. Jednak pochodzenie tej zmiany naczyniowej jest zupełnie inne. Czy uszczypnięcie bociana może być niebezpieczne dla zdrowia niemowlęcia?
Spis treści
- Czym jest uszczypnięcie bociana?
- Czy uszczypnięcie bociana jest groźne?
- Jak pozbyć się uszczypnięcie bociana?
- Uszczypnięcie bociana - kiedy powinno nas niepokoić?
- Z czym można pomylić uszczypnięcie bociana?
- Jak wygląda uszczypnięcie bociana? [GALERIA]
Czym jest uszczypnięcie bociana?
Uszczypnięcie bociana jest znamieniem naczyniowym, czyli powodują ją nieprawidłowo poszerzone naczynia krwionośne, bądź ich rozrost. Najczęściej występuje na skórze karku, czoła i między brwiami. Może przybierać barwę od różowej po ciemnoczerwoną. Kolor może stawać się ciemniejszy, gdy dziecko płacze, natomiast po ucisku blednie.
Znamię jest płaskie, w dotyku identyczne jak otaczająca je skóra. Podobną zmianą do uszczypnięcia bociana jest pocałunek anioła. W tym przypadku jednak plama pojawia się na powiekach dziecka.
Czy uszczypnięcie bociana jest groźne?
Widok czerwonej zmiany u niemowląt, które zazwyczaj mają idealnie gładką i jednolitą skórę, często budzi niepokój u rodziców. Jednak nie ma ku temu większych powodów, gdyż jest to głównie defekt kosmetyczny. Znamię nie sprawia dziecku bólu, nie swędzi ani nie piecze. Nie można się nim także zarazić.
Bociani znak należy pielęgnować tak samo jak resztę skóry dziecka, myć, balsamować i chronić przed opalaniem. Niezmiernie ważna jest obserwacja plamy. W przypadku niepokojących zmian należy zgłosić się do lekarza.
Czytaj również: Pocałunek anioła i inne znamiona niemowlęce. Co trzeba o nich wiedzieć i czy trzeba je leczyć?
Znamiona u dzieci. Galeria najczęściej występujących znamion niemowlęcych
Jak pozbyć się uszczypnięcie bociana?
Bociani znak zazwyczaj zanika sam i większość rocznych dzieci nie ma już po nim śladu. Jeśli jednak znamię nie ustąpiło powyżej trzeciego roku życia, można wraz z lekarzem rozważyć jego usunięcie. Korzysta się w tym przypadku z technik usuwania laserowego, wymrażania ciekłym azotem lub wycięcia chirurgicznego.
Uszczypnięcie bociana - kiedy powinno nas niepokoić?
Każdą zmianę skórną dziecka warto skonsultować z lekarzem. Jednak niezbędne jest to w kilku przypadkach, gdy zmiana skórna:
- krwawi, bądź sączy się z niej inna wydzielina
- wywołuje ból
- znacznie się powiększa
- zmienia barwę
- pojawia się nagle i towarzyszą jej niepokojące objawy, jak wysoka temperatura, wymioty
- występuje w miejscu narażonym na częste podrażnianie, przykładowo w pachwinach lub między palcami
- położona jest w taki sposób, że zaburza prawidłowy rozwój dziecka, może powodować zaburzenia widzenia lub mowy
Z czym można pomylić uszczypnięcie bociana?
Znamię bocianie jest naczyniakiem płaskim, to znaczy, że nie wystaje ponad powierzchnię skóry dziecka. Nie jest to jednak jedyny rodzaj naczyniaka. Naczyniak jamisty jest zmianą skórną o charakterze wypukłym, która może się powiększać wraz ze wzrostem dziecka.
Pojawia się najczęściej na twarzy i owłosionej skórze głowy, ale może być obecny także na błonach śluzowych jamy ustnej. W takiej lokalizacji częste jest powiększenie języka i obrzęk warg. Naczyniak jamisty wymaga stałej kontroli lekarskiej. Rozległym naczyniakom jamistym może towarzyszyć obniżenie poziomu płytek krwi, ze względu na wykrzepianie wewnątrz naczyniowe. Dzieje się tak w zespole Kasabacha-Merritta.
Naczyniaki płaskie też mogą występować w zespołach wad wrodzonych. Jednostronne zmiany występujące na twarzy w przebiegu nerwu trójdzielnego są specyficzne dla zespołu Sturge’a-Webera. Towarzyszy im jaskra oraz zmiany w układzie nerwowym.
W zespole Kippela-Trénaunaya naczyniaki obecne są na kończynach. Mogą wiązać się z przerostem kości i tkanek miękkich oraz z żylakami.
Czytaj również: Zmiany skórne u niemowląt: plamki, wysypka, naczyniaki na skórze niemowlaka
Łuszcząca się skóra u niemowlaka. Przyczyny, objawy, pielęgnacja
Jak rozpoznać typ skóry niemowlaka?