Spis treści
Wirus RSV to główny patogen, który odpowiada za infekcje dolnych dróg oddechowych u niemowląt i infekcji oddechowych u większych dzieci. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową, w dodatku bardzo szybko - w żłobkach czy przedszkolach zapada na niego prawie 100 procent dzieci.
Wirus RSV: dla kogo groźny?
Największe problemy zdrowotne wirus RSV wywołuje u dzieci z obniżoną odpornością: wcześniaków, dzieci chorych na mukowiscydozę czy z wadami serca. U niemowląt najczęściej powoduje groźne zapalenie oskrzeli, a w cięższych przypadkach płuc. Zakażenie może doprowadzić nawet do niewydolności oddechowej albo do astmy oskrzelowej - dlatego nigdy nie wolno lekceważyć wirusa RSV.
Wirus RSV: objawy infekcji
Choroba zwykle zaczyna się od kataru i bólu gardła. Przypomina zwykłe przeziębienie, dopóki do objawów nie dołączy kaszel oraz wysoka gorączka. Ostrym stanom zapalnym, wywołanym przez wirusa RSV, mogą towarzyszyć duszności, a nawet bezdech.
Wirus RSV: jak wygląda leczenie?
Leczenie zależne jest od stanu chorego. Konieczne jest podawanie leków rozszerzających oskrzela i ułatwiających oddychanie oraz tych, które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny. Zwykle nie udaje się obejść bez antybiotykoterapii, w cięższych przypadkach nawet bez intubacji.
Przeczytaj: Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?