To groźna konsekwencja wymiotów u dziecka. Zobacz, jak strzec się odwodnienia

2022-05-24 16:21

Wymioty u niemowlaków mogą szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu dziecka. Układ pokarmowy dziecka z różnych powodów odmawia przyjęcia pokarmu i silnymi skurczami żołądka pozbywa się go, wyrzucając treść żołądka na zewnątrz pod dużym ciśnieniem. Co zrobić, żeby nie dopuścić do odwodnienia dziecka, podczas wymiotów?

To groźna konsekwencja wymiotów u dziecka

i

Autor: Getty images Zobacz, jak strzec się odwodnienia

Przyczyną wymiotów u dziecka nie zawsze jest niestrawność – mogą się pojawić także na skutek alergii, zakażenia rotawirusem, infekcji (jak choćby zapalenia ucha środkowego lub układu moczowego). W przeciwieństwie do ulewania, wymioty u niemowlaków są niepokojącym objawem. Mogą bowiem szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu dziecka.

Spis treści

  1. Nie dopuść do odwodnienia
  2. Kiedy iść do lekarza?
  3. Wymiotujące niemowlę, a karmienie piersią
M jak mama - dlaczego dziecko ulewa po karmieniu?

Nie dopuść do odwodnienia

Najważniejsze to nie dopuścić do odwodnienia. A im dziecko młodsze, tym ryzyko odwodnienia większe. Dlatego gdy niemowlę zwraca pokarm, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Nie zostawiaj wymiotującego dziecka ani na chwilę samego, bo może się zachłysnąć.

W przerwach między torsjami często podawaj dziecku małe porcje picia, najlepiej doustnych płynów nawadniających. Stopniowo zwiększaj objętość płynów, pod warunkiem jednak, że malec dobrze je toleruje. Gdy zwymiotuje ponownie, zacznij całą procedurę od nowa. Nie podawaj dziecku żadnych leków przeciwwymiotnych!

Czytaj również: Objawy odwodnienia u dziecka. Jak rozpoznać odwodnienie?

Biegunka u dzieci. Przyczyny i leczenie rozwolnienia u dzieci

Kiedy iść do lekarza?

Porada lekarza jest niezbędna, gdy:

  • wymiotuje niemowlę,
  • dziecko zwraca od kilku godzin,
  • nie chce pić,
  • mało siusia,
  • płacze bez łez,
  • ma suche usta i język
  • jest nienaturalnie senne
  • gdy uchwycony w dwa palce fałd skóry nie rozprostowuje się po zwolnieniu chwytu.

Konsultacja z pediatrą jest konieczna również wtedy, gdy wymiotom towarzyszy gorączka, biegunka, ból brzucha, wymioty pojawiają się nieregularnie, co jakiś czas, a malec nie przybiera na wadze lub wolno rośnie. Wymioty małego niemowlęcia, które źle przybiera na wadze, pojawiające się bezpośrednio po posiłku, chlustające, mogą być objawem zwężenia odźwiernika (to końcowy odcinek żołądka). Jak najszybciej trzeba wtedy wykonać badanie USG.

Wymiotujące niemowlę, a karmienie piersią

Jeśli malec się tego domaga, przystawiaj go częściej do piersi. Pamiętaj, że naturalny pokarm to nie tylko jedzenie, ale także picie, zwłaszcza w pierwszej fazie karmienia, gdy twój pokarm jest bardziej wodnisty. Dlatego częste przystawianie dziecka do piersi pomoże zapobiec odwodnieniu organizmu maluszka.

Jeśli dziecko dostaje mleko modyfikowane, nie powstrzymuj wymiotów. Nie ma także sensu podawanie pokarmu tuż po wymiotach, bo malec z pewnością znów zwróci jedzenie.

miesięcznik "M jak mama"