Swędząca wysypka na skórze niemowląt i małych dzieci pojawia się często. Zaczerwienienia i krostki oraz towarzyszący im świąd skóry może mieć różne przyczyny.
Ciało malca jest przecież bardzo delikatne i przez to niezwykle podatne na podrażnienia. Najczęściej takie zmiany wywołane są pieluszkowym zapaleniem skóry lub przegrzaniem, gdy jednak wysypce lub krostkom na ciele towarzyszy swędzenie – możemy być niemal pewni, że mamy w domu małego alergika.
Reakcja na alergen może się objawiać dolegliwościami ze strony układu pokarmowego lub oddechowego, ale również problemami skórnymi. „Swędzącymi” objawami alergii skórnej może być pokrzywka lub wyprysk kontaktowy. Silny świąd skóry może także towarzyszyć atopowemu zapaleniu skóry, ale również chorobom zakaźnym. Jak rozpoznać przyczyny swędzącej wysypki i świądu skóry u dziecka?
Spis treści
- Swędząca wysypka: alergia czy choroba zakaźna?
- Swędząca wysypka u dziecka wywołana AZS-em
- Kiedy iść do lekarza ze swędzącą wysypką u dziecka?
Swędząca wysypka: alergia czy choroba zakaźna?
Niemowlęta karmione piersią dostają wraz z mlekiem mamy tzw. immunoglobuliny IgA, które mają zdolność zwalczania m.in. bakterii i wirusów, dzięki czemu chronią dziecko przed wieloma chorobami zakaźnymi. Jeśli dodatkowo maluszek nie ma starszego rodzeństwa – prawdopodobieństwo, że złapał ospę wietrzną lub szkarlatynę, jest naprawdę niewielkie.
Jeśli zastanawiasz się, czy wysypka na ciele twojego dziecka ma podłoże alergiczne, czy zakaźne, dokładnie jej się przyjrzyj.
Wysypka uczuleniowa ma zwykle postać pokrzywki występującej symetrycznie na obu policzkach, za uszami, w zgięciach łokci i kolan lub wyprysku kontaktowego zlokalizowanego w konkretnym miejscu zetknięcia się skóry z alergenem. Wywołuje swędzenie, ale nie towarzyszy jej gorączka i złe samopoczucie – w przeciwieństwie do zmian wywołanych chorobą zakaźną.
Swędząca wysypka wywołana ospą, różyczką czy szkarlatyną występuje na całym ciele, a nie w określonych miejscach. W zależności od choroby ma wygląd różowych punkcików, grudek lub pęcherzyków z płynem.
Czytaj również: Objawy ALERGII U DZIECKA: po czym poznać, że dziecko ma alergię?
Rumień zakaźny. Przyczyny czerwonych policzków u niemowlaka
Zobacz jak może wyglądać wysypka alergiczna:
Swędząca wysypka u dziecka wywołana AZS-em
AZS jest chorobą o podłożu alergicznym. Często kojarzone jest ze skazą białkową, gdyż to właśnie uczulenie na mleko krowie jest najczęstszą przyczyną zmian atopowych. Może jednak pojawić się też jako reakcja na pyłki, roztocza, pleśnie czy chemikalia.
Badania pokazują, że na AZS wpływają czynniki środowiskowe, np. zanieczyszczenie powietrza czy nadmierna ilość detergentów. Atopowe zapalenie skóry pojawia się zazwyczaj w pierwszym roku życia i charakteryzuje się:
- swędzącą wysypką w postaci czerwonych krostek zlewających się w plamy
- wysypką z pęcherzykami wypełnionymi sączącą się wydzieliną
- szorstką, przesuszoną skórą, niekiedy zaczerwieniona i łuszcząca s
- błyszczących rumieńców na buzi dziecka (rodzice często określają je jako „lakierowane policzki”)
- swędzeniem, tak silnym, że nie pozwala dziecku spać i powoduje ciągłe rozdrażnienie
- może się objawiać również ciemieniuchą
- u starszych dzieci AZS przyjmuje postać liszajów w zgięciach kończyn, wokół szyi, na twarzy.
Walka z atopowym zapaleniem skóry nie jest prosta i trwa często nawet kilka lat. Podstawą jest unikanie uczulających substancji – dieta eliminacyjna (np. wykluczająca spożywanie białka mleka krowiego) czy rezygnacja z konkretnych kosmetyków. Leczenie polega też na zwalczaniu objawów – nawilżaniu i natłuszczaniu.
Bardzo staranna pielęgnacja skóry chorego malucha ma na celu złagodzenie uporczywego swędzenia i zapobieganie powikłaniom po rozdrapaniu zmian skórnych, np. nadkażeniu grzybami czy bakteriami. Pocieszające jest to, że bardzo często, choć nie zawsze, AZS ustępuje wraz z wiekiem.
Czytaj więcej: Atopowe zapalenie skóry u niemowląt
Kiedy iść do lekarza ze swędzącą wysypką u dziecka?
Wysypce dziecka mogą towarzyszyć różne objawy. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli:
- wysypka nie ustępuje po kilku dniach
- wysypce towarzyszy wysoka gorączka
- dziecko ma inne objawy, jak bolesne oddawanie moczu, siniaki niezwiązane z kontuzją, problemy z oddychaniem lub powiększenie węzłów chłonnych
- wysypka ma kształt motyla na nosie i policzkach (może być objawem tocznia)
- dziecko ma mniej niż sześć miesięcy
- pokrzywce towarzyszy obrzęk ust lub twarzy.
Czytaj również: Odra - objawy i leczenie odry u dzieci. Czy choroba jest groźna?
Wirusowe choroby zakaźne: ospa, świnka, odra, różyczka
miesięcznik "M jak mama"