Ząbkowanie: jak ulżyć dziecku?

2013-05-29 17:39

Ząbkowanie daje się we znaki nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. Jeśli półroczny aniołek nagle zamienia się w diabełka, zaczyna płakać bez powodu – to znak, że prawdopodobnie zaczął ząbkować. Jak pomóc dziecku w trakcie ząbkowania?

Bolesne ząbkowanie

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. Dlaczego ząbkowanie tak boli i swędzi?
  2. Masaż dziąseł i działające miejscowo żele na ząbkowanie
  3. Papki, płyny i więcej czułości podczas ząbkowania
  4. Niekiedy podczas ząbkowania potrzebne są leki

Rozdrażnienie i łzy to objawy typowe dla procesu wyrzynania się pierwszych zębów niemowlaka. To wydarzenie, tak ważne w życiu każdego maluszka, a także jego rodziców, przypada zwykle na drugie półrocze życia malca. Niektóre dzieci podczas wyrzynania się mleczaków jedynie się ślinią i gryzą wszystko, co wpadnie w ich rączki, ale są i takie, które okupiają pierwszy ząbek płaczem, rozdrażnieniem, brakiem apetytu, a nawet wysoką temperaturą.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Dlaczego ząbkowanie tak boli i swędzi?

Choć zdarza się, że niemowlakom zęby rosną niemal niezauważalnie, to jednak dla większości dzieci ząbkowanie jest bolesnym i uciążliwym procesem. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zawiązek zęba, który przebija się na zewnątrz, jest większy niż otwór kostny, przez który wychodzi. Po drugie, wyrzynając się, narusza również dziąsło, które jest bardzo ukrwione i unerwione. Dlatego ząbkowaniu towarzyszy zwykle ból, a także stan zapalny dziąseł, który objawia się ich zaczerwienieniem i obrzękiem. Co ciekawe, takie nieprzyjemne odczucia mogą pojawić się na długo przed pokazaniem się zęba. Dziąsła, przygotowując się do przebicia, stają się rozpulchnione i bardzo wrażliwe. Swędzą, dlatego dziecko wkłada do buzi gryzaki, zabawki, a przede wszystkim własne paluszki.

sliniaki

i

Autor: materiał archiwalny

Podczas ząbkowania, dziecko bardzo się ślini. Aby uniknąć ciągłego przebierania malca, zakładaj mu specjalne śliniaki np. te z oferty Motherhood.

- absorbują one nadmiar śliny i zatrzymują ją w wierzchniej warstwie śliniaczka,- oddychają, dzięki czemu dziecko nie poci się pod śliniaczkiem,- posiadają bezniklowe napy, które umożliwiają zmianę rozmiaru wokół szyi- bez ftalanów i BPA- nadaje się do prania w pralce.

Masaż dziąseł i działające miejscowo żele na ząbkowanie

Gdy tylko zauważysz u swego dziecka pierwsze objawy ząbkowania, zacznij działać. Możesz ulżyć niemowlakowi w bólu i sprawić, że łatwiej przebrnie przez ten niemiły okres. Zacznij od kupna przydatnych akcesoriów. Przydadzą ci się np. żelowe gryzaki, które wkłada się do lodówki.

Drażnienie dziąseł schłodzonym gryzakiem łagodzi swędzenie, zmniejsza ich ból i obrzęk. Możesz też sama je masować. Załóż na palec silikonową nakładkę z wypustkami (do kupienia w sklepach z artykułami dla dzieci) lub owiń palec jałowym gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie bądź nasączonym żelem na ząbkowanie i delikatnie pocieraj opuchnięte miejsca. Maluszek nie będzie protestował, bo taki zabieg przyniesie mu ulgę, zwłaszcza jeśli pozostawisz na jego dziąsłach resztki żelu.

Takie preparaty zawierają środki uśmierzające ból; znajdziesz je w każdej aptece. Większość żeli powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych dziąseł. Porcję wielkości ziarna groszku wystarczy wmasować w dziąsła trzy razy dziennie.

Zapoznaj się również z kalendarzem ząbkowania dziecka >>

Papki, płyny i więcej czułości podczas ząbkowania

Gdy malec odmawia jedzenia z powodu bólu, serwuj mu papki, które nie podrażnią dziąseł. Dobrze, jeśli będą chłodne, podobnie jak płyny, które dajesz dziecku do picia: zimna woda, chłodne serki złagodzą dolegliwości. Jeśli nawet ssanie piersi sprawia malcowi ból, odciągaj pokarm i podawaj go dziecku łyżeczką. Pamiętaj także, że rozdrażniony bólem maluszek potrzebuje więcej twojej uwagi oraz czułości. Czasem zabawa lub kąpiel z gumowymi kaczuszkami może odwrócić uwagę dziecka od swędzących dziąseł.

Niekiedy podczas ząbkowania potrzebne są leki

Ostatecznym sposobem na walkę z objawami ząbkowania jest sięgnięcie po leki. Płaczącemu i cierpiącemu maluszkowi możesz podać środek przeciwbólowy w wersji dla niemowląt. Pomocna może się okazać też herbatka uspokajająca z melisy. Gdy bardzo martwią cię dolegliwości twojego malca, dla własnego spokoju idź się z nim do lekarza.

Kalendarz ząbkowania u dziecka
miesięcznik "M jak mama"