Spis treści
- 1. Kiedy dzieci zaczynają ząbkowanie?
- 2. Po czym można poznać, że to ząbkowanie?
- 3. Co robić, gdy ząbkowanie sprawia, że niemowlę bardzo się ślini?
- 4. Jak pomóc dziecku, gdy płacze, bo ząbkowanie sprawia, że bolą je dziąsła?
- 5. Ząbkowanie jest bolesne. Jak często można stosować preparat łagodzący ból podczas ząbkowania?
- 6. Czy ząbkowanie to czas, w którym trzeba dbać o higienę w jakiś szczególny sposób?
- 7. Często ząbkowanie sprawia, że niemowlę traci apetyt. Czy zmuszać dziecko do jedzenia?
- 8. Co zrobić, jeśli ząbkowanie jest przyczyną podwyższonej temperatury u dziecka?
- 9. Czy zęby wyrzynają się zawsze w tej samej kolejności?
- Obejrzyj film na temat ząbkowania dzieci
Na pytania dotyczące ząbkowania u dzieci odpowiada dr n. med. Małgorzata Gołkowska, pediatra neonatolog z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
1. Kiedy dzieci zaczynają ząbkowanie?
Początek ząbkowania jest zawsze kwestią indywidualną. Niektórym maluchom pierwszy ząbek wychodzi już w piątym miesiącu życia, innym – dopiero w okolicy pierwszych urodzin.
Zarówno wczesne, jak i późne ząbkowanie może być uwarunkowane rodzinnie, dlatego jeśli martwisz się, że twoje dziecko nie ma jeszcze ząbków bądź ma ich zdecydowanie więcej niż rówieśnicy, zorientuj się, w jakim wieku pierwsze zęby pojawiły się u ciebie i twojego męża.
2. Po czym można poznać, że to ząbkowanie?
Zanim wyjdzie pierwszy ząbek, dziąsła zazwyczaj swędzą. Malec zaczyna wkładać do buzi rączki i wszystko, co znajduje się w ich zasięgu. Pierwszym objawem ząbkowania często jest również obfite ślinienie się. Jeśli zajrzysz dziecku do buzi, zobaczysz, że dziąsła są rozpulchnione i zaczerwienione. Gdy ząbki są już blisko, malec może być płaczliwy – dziąsła stają się wówczas bardzo wrażliwe i bolą.
Pierwsze objawy ząbkowania można zauważyć już w trzecim, czwartym miesiącu życia, i stan ten może utrzymywać się nawet przez kilka następnych miesięcy.
Sprawdź: Kalendarz rozwoju dziecka
3. Co robić, gdy ząbkowanie sprawia, że niemowlę bardzo się ślini?
Ślina może podrażniać skórę na buzi, dlatego jeśli jest jej dużo, trzeba delikatnie osuszać usta i okolice brody malca. Zaczerwienione miejsca można smarować tłustym kremem dla niemowląt. By ochronić ubranko, warto zakładać śliniaczek.
4. Jak pomóc dziecku, gdy płacze, bo ząbkowanie sprawia, że bolą je dziąsła?
Dziecko płacze, bo dokucza mu ból dziąseł, przebijanych przez wyrzynające się zęby. Ból można złagodzić kilkoma sposobami, np. dając maluchowi do ssania zimny, wypełniony wodą gryzak. Zanim podamy go dziecku, trzeba schłodzić go w lodówce (nie w zamrażarce – zamrożonym gryzakiem malec mógłby uszkodzić sobie śluzówkę albo odmrozić rączki).
Zamiast gryzaka można dać dziecku coś innego, np. specjalną grzechotkę do gryzienia dla niemowląt ząbkujących, z częścią wypełnioną schłodzonym żelem.
Skutecznym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest posmarowanie dziąseł preparatem na ząbkowanie, który kupuje się w aptece. Taki preparat ma działanie przeciwbólowe, a więc malec po jego nałożeniu szybko odczuje ulgę. Ma on także działanie przeciwzapalne (zapobiega rozwojowi bakterii).
Dziecku powinno również pomóc delikatne masowanie dziąseł – trzeba umyć ręce i palcem wskazującym lekko uciskać, centymetr po centymetrze, dziąsło, w którym wyrzyna się ząb.
5. Ząbkowanie jest bolesne. Jak często można stosować preparat łagodzący ból podczas ząbkowania?
Preparat łagodzący wyrzynanie się zębów należy stosować nie częściej, niż zaleca to producent na opakowaniu – zwykle dwa, trzy razy dziennie. Przedawkowany może dziecku zaszkodzić.
Sprawdź: Kalendarz ząbkowania
6. Czy ząbkowanie to czas, w którym trzeba dbać o higienę w jakiś szczególny sposób?
Tak, gdyż ząbkujący malec wszystko wkłada do buzi. Rzeczy, z którymi ma kontakt, np. zabawki czy grzechotki, trzeba często i starannie myć. Kilka razy dziennie należy myć dziecku rączki, a dwa razy w ciągu dnia – przecierać dziąsła malca wilgotnym gazikiem.
Gdy pojawi się pierwszy mleczak, dwa razy dziennie pielęgnujemy go specjalną silikonową szczoteczką do pierwszych zębów. Nie trzeba używać na razie pasty – tak małe dziecko nie potrafi jej jeszcze wypluć.
7. Często ząbkowanie sprawia, że niemowlę traci apetyt. Czy zmuszać dziecko do jedzenia?
Nie należy robić nic na siłę. Przyczyną niechęci do jedzenia jest najpewniej ból dziąseł, które podczas ssania bolą jeszcze bardziej. Zamiast się denerwować, lepiej posmarować dziąsła przed karmieniem odrobiną żelu na ząbkowanie. Jeśli to nie pomaga, można spróbować podawać dziecku mleko łyżeczką.
8. Co zrobić, jeśli ząbkowanie jest przyczyną podwyższonej temperatury u dziecka?
To zależy od tego, jak wysoką temperaturę ma dziecko i czy towarzyszą jej jakieś inne objawy. Jeśli temperatura nie przekracza 38ºC, na ogół nie ma się czym niepokoić. Jeśli jednak jest wyższa bądź dziecko kaszle, wymiotuje czy ma biegunkę – trzeba skontaktować się z lekarzem.
9. Czy zęby wyrzynają się zawsze w tej samej kolejności?
Zazwyczaj najpierw pojawiają się dolne jedynki. Nie jest to jednak regułą, dlatego może się zdarzyć, że u dziecka pierwsze wyjdą dwójki lub górne jedynki.
Obejrzyj film na temat ząbkowania dzieci
miesięcznik "M jak mama"