Niemowlę, któremu dokuczają zaparcia, ma twardy, napięty brzuszek, słabo przybiera na wadze, jest drażliwe, nie ma apetytu, a próbując zrobić kupkę, napina się i płacze z bólu. Stolce są twarde i przypominają kozie bobki.
Najwięcej przypadków problemów z zaparciami u niemowląt pojawia się w drugim półroczu życia, kiedy rozpoczyna się rozszerzanie diety i dzieci zaczynają jeść „dorosłe” pokarmy. Jak pomóc dziecku z zaparciami w czasie rozszerzania diety?
Spis treści
Sposoby na zatwardzenie w czasie rozszerzania diety
- Unikaj ryżu i tartej marchwi
W jadłospisie starszych niemowląt oprócz zwiększenia ilości wody, należy ograniczyć podawanie ryżu. Kaszki i kleiki ryżowe warto zamienić na produkty kukurydziane. Należy unikać podawania tartej marchewki i gotowanego jabłka.
- Podawaj soki warzywne i owocowe
Soki, np. śliwkowy, gruszkowy i jabłkowy mogą zmniejszać zaparcia, tak jak i przeciery z jabłek i śliwek w słoiczkach. Również dodawanie do każdego posiłku 2-3 łyżeczek oliwy z oliwek ułatwi wypróżnienie.
- Podawaj wodę do picia
Do picia najlepsza jest woda źródlana, którą można też rozcieńczać soki, przede wszystkim marchwiowe i jabłkowe. Więcej wody w jelicie ma wpływ na prawidłowe działanie błonnika pokarmowego. Oprócz tego rozluźnia konsystencję kupki i przyspiesza pasaż, ułatwiając w ten sposób wypróżnianie. Ilość wody nie powinna przekraczać dziennej porcji mieszanki.
Jak zwalczyć zaparcia u niemowląt? WIDEO
Leki na zaparcia w czasie rozszerzania diety
Nie podawaj żadnych leków przeczyszczających ani nie rób lewatywy bez konsultacji z lekarzem. W razie potrzeby pediatra zleci czopki lub leki doustne regulujące pracę jelit.
Czytaj: Zaparcia u dzieci. Co robić, gdy dziecko nie może zrobić kupki?