Zatkany nos u niemowlaka - mamy sposoby na usunięcie wydzieliny

2023-10-30 11:42

Zatkany nos u niemowlaka to częsta przypadłość, do tego bardzo przykra dla dziecka. Każdy zna sposoby na zatkany nos, ale które domowe sposoby na katar u niemowlaka są skuteczne i bezpieczne? Poniżej przedstawiamy te sprawdzone i bezpieczne.

dziewczynka z aspiratorem do nosa

i

Autor: Getty images Zatkany nos u niemowlaka - czy wiesz, jak go skutecznie udrożnić i jak ułatwić dziecku oddychanie?

Zatkany nos niemowlaka oznacza zwykle katar u niemowlaka to choroba, której nie należy lekceważyć, bo ze względu na to, że samodzielne oczyszczanie nosa jest poza zasięgiem niemowlaka, może prowadzić do komplikacji w postaci zapalenia ucha, zatok, oskrzeli czy zapalenia płuc.

Na zatkany nos u niemowlaka, tak jak i u starszych dzieci jak i dorosłych, nie ma lekarstwa, ale jest kilka domowych sposobów na katar u niemowlaka, dzięki którym chore dziecko poczuje ulgę.

Pamiętaj jednak, że gdy dziecko ma katar zbyt długo i/lub towarzyszą mu inne objawy, np. gorączka, a naturalne sposoby na katar nie działają, należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Spis treści

  1. Aspirator na zatkany nos u niemowlaka
  2. Sól hipertoniczna na zatkany nos u niemowlaka
  3. Inhalacja na zatkany nos u niemowlaka
  4. Oklepywanie na zatkany nos u niemowlaka
  5. Olejki eteryczne na zatkany nos u niemowlaka
  6. Karmienie niemowlaka z zatkanym nosem
  7. Nawilżanie powietrza w pokoju niemowlaka

Aspirator na zatkany nos u niemowlaka

Oczyszczanie nosa to podstawa. Jednym ze sposobów na zatkany nos jest aspirator, który można kupić w aptece. Zwykle w zestawie jest plastikowy pojemniczek w kształcie tulejki i gumowa rurka z ustnikiem.

Koniec pojemniczka, który jest węższy, wsuwa się do noska. Nie ma niebezpieczeństwa, że uszkodzi śluzówkę, gdyż jest tak wyprofilowany, że do dziurki wsuwa się tylko jego niewielki fragment, który nie dotyka ścianek nosa.

Na drugi, szerszy, zakłada się specjalną rurkę, przez którą rodzic zasysa powietrze. Silny ciąg powietrza wysysa zalegającą w nosku wydzielinę. Do aspiratora zakłada się filtry z gąbki lub waty, które uniemożliwiają przedostanie się wydzieliny do rurki zasysającej powietrze.

Katar u niemowlęcia – czy iść do lekarza?

Sól hipertoniczna na zatkany nos u niemowlaka

Na rynku istnieją roztwory do płukania małych nosków ze specjalnie skomponowanymi składnikami, które rozrzedzają gęstą wydzielinę, co udrażnia nosek i ułatwia oddychanie. W aptece można kupić małe, jednorazowe pojemniczki z roztworem fizjologicznej soli hipertonicznej.

Sposób aplikacji jest prosty: z chusteczki higienicznej zrób kilka malutkich ruloników. Potem do każdej dziurki nosa wlej dwie krople soli i wysusz ją przygotowanym uprzednio rulonikiem.

Inaczej aplikuje się wodę morską w sprayu. Jest ona zamknięta w próżniowym opakowaniu i rozpylana pod ciśnieniem. Taki preparat podczas jednej aplikacji wpuszcza się do każdej dziurki tylko raz.

Podczas zabiegu główka niemowlaka powinna być wyżej niż reszta ciała, bo nadmiar wody spłynie do gardła – jeśli dziecko będzie leżeć, może się zadławić. 

Inhalacja na zatkany nos u niemowlaka

Inhalacje na katar udrażniają nosek, bo zmniejszają obrzęk błon śluzowych i ułatwiają odpływanie wydzieliny.

  1. Jeśli nie masz specjalnego inhalatora, wlej do płaskiego garnka z gorącą wodą napar z rumianku, szałwii czy olejek eteryczny polecony przez lekarza.
  2. Potem posadź sobie dziecko na kolanach (jeśli nie potrafi jeszcze siedzieć samodzielnie, przytrzymaj je tak, by było wyprostowane) i podstaw mu pod nosek naczynie. Powinno być w takiej odległości, by unosząca się para nie oparzyła malca.
  3. Preparaty do inhalacji można też rozpylać za pomocą nawilżacza powietrza, pod warunkiem że producent urządzenia dopuszcza taką możliwość (sprawdź w instrukcji).

Oklepywanie na zatkany nos u niemowlaka

Nie zlikwiduje to infekcji, ale w tej pozycji wydzielina łatwiej spływa z noska. Na brzuszku układaj dziecko, kiedy nie śpi. Pamiętaj jednak, że niemowlaka nie można zostawiać w tej pozycji bez opieki! 

Warto też kilka razy dziennie oklepać dziecko. Jak to się robi? Układasz niemowlaka na kolanach, tak by główkę miał nieco niżej niż resztę ciała. Składasz dłoń w łódeczkę i oklepujesz jego plecy od dołu do góry, po obu stronach kręgosłupa (a nie po nim!).

Dzięki temu dziecku łatwiej pozbyć się wydzieliny, która dostała się już do dolnych dróg oddechowych i mogłaby stać się świetną pożywką dla chorobotwórczych bakterii.

Olejki eteryczne na zatkany nos u niemowlaka

Możesz posmarować plecy i stopy maścią zawierającą olejki eteryczne. Rozgrzeje ona dziecko oraz ułatwi mu pozbycie się kaszlu i odkrztuszenie wydzieliny przy katarze. A olejki eteryczne pozwolą niemowlęciu oddychać przez nosek.

Karmienie niemowlaka z zatkanym nosem

  • Niemowlę karmione piersią. W mleku mamy znajdują się przeciwciała, które pomogą maluchowi szybciej zwalczyć przeziębienie. Dziecko, zwłaszcza jeśli ma temperaturę, należy przystawiać do piersi częściej – po to, by mogło się napić (na początku karmienia mleko jest rzadsze, dzięki czemu zaspokaja pragnienie). Tuż przed karmieniem trzeba oczyścić dziecku nosek z zalegającej w nim wydzieliny. Inaczej malec może mieć kłopoty ze ssaniem, gdyż oddychania ustami nie da się pogodzić ze ssaniem. Jeśli dziecko zdecydowanie odmawia ssania piersi, odciągaj pokarm i podawaj mu go łyżeczką.
  • Niemowlęta karmione butelką trzeba dopajać nawet wtedy, gdy są zdrowe, a przy katarze trzeba o tym pamiętać podwójnie. Dziecku najlepiej jest podawać do picia wodę źródlaną, przeznaczoną dla niemowląt (większość ze sprzedawanych w sklepach wód trzeba przegotować). Starszym niemowlętom można dawać do picia soki owocowe, dostosowane do wieku (są one słodkie, dlatego dziecko nie powinno ich wypijać więcej niż 150 ml dziennie).

Nawilżanie powietrza w pokoju niemowlaka

Zbyt suche powietrze wysusza śluzówki w nosku i gardle dziecka, co może nasilać dolegliwości. Powietrze możesz nawilżać na kilka sposobów. Najłatwiej położyć na grzejniku wilgotny ręcznik bądź ustawić tuż przy nim miskę z wodą.

Skuteczniejszy będzie jednak specjalny nawilżacz powietrza. Takie urządzenia można kupić w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Tańsze nawilżacze mają ograniczony zasięg, dlatego przed zakupem zmierz pokój, w którym zamierzasz go ustawić.

Większość rodziców ma skłonności do przegrzewania pokoju dziecka. Temperatura w pokoju niemowlaka, nie powinna przekraczać 20–21°C, a niestety, zwykle dochodzi 23–24° C, czasem nawet jest jeszcze wyższa. Kilka razy dziennie otwieraj okno i wietrz mieszkanie i to nie tylko wtedy, gdy dziecko ma katar. Ważne, by niemowlak nie leżał w przeciągu (możesz na czas wietrzenia wynieść go do innego pokoju).

Czy wiesz, jak uspokoić niemowlę?

Pytanie 1 z 12
Co może być przyczyną płaczu dwutygodniowego noworodka?