Kim jest fizjoterapeuta?

2016-02-24 7:23

Fizjoterapeuta to nie osoba po weekendowym kursie masażu. Fizjoterapeuta to osoba z wykształceniem medycznym, której program studiów obejmuje przedmioty, których uczą się także lekarze i pielęgniarki. Tylko wykwalifikowany fizjoterapeuta wie, jak przywrócić pacjenta do zdrowia. Sprawdź, kim jest fizjoterapeuta, by w przyszłości nie trafić na hochsztaplera.

Kim jest fizjoterapeuta?

i

Autor: Thinkstockphotos.com Kim jest fizjoterapeuta?

Spis treści

  1. Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to dawniej rehabilitant, czyli osoba, która w terapii chorych stosuje różne bodźce fizyczne - gimnastykę leczniczą, kąpiele lecznicze, laseroterapię, pole elektromagnetyczne i inne formy fizjoterapii. Około 10 lat temu studia rehabilitacji zamieniono na studia fizjoterapii, a absolwenci uczelni otrzymują tytuł fizjoterapeuty. Na świecie używa się nazwy „fizjoterapeuta” i nazwa ta została przyjęta jako obowiązująca w Polsce.

Fizjoterapia w SM - ocena skuteczności

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to osoba z wykształceniem medycznym, która obecnie kończy trzyletnie studia licencjackie, a następnie dwuletnie magisterskie. Zawód fizjoterapeuty wykonują także technicy fizjoterapii, którzy wiele lat temu ukończyli kształcenie w studium fizjoterapii.

W Polsce pracuje kilkadziesiąt tysięcy fizjoterapeutów z tytułem magistra.

Program studiów obejmuje przedmioty, których uczą się także lekarze i pielęgniarki. Nauczycielami fizjoterapeutów są lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, socjolodzy, biomechanicy i inni specjaliści. Kilka przedmiotów występuje tylko w programach nauczania fizjoterapeutów.

W czasie studiów fizjoterapeuci uczą się o różnych chorobach i ich objawach. Poznają wskazania i przeciwwskazania do stosowania ćwiczeń i zabiegów fizykoterapii. Uczą się także, w jaki sposób porusza się człowiek, jak można zapobiec różnym deformacjom, zmianom zwyrodnieniowym, dolegliwościom bólowym oraz jak dobrać sprzęt ortopedyczny. Poznają także różne sposoby badania funkcjonalnego człowieka (diagnostyka funkcjonalna). Potrafią sprawdzić, jak poruszają się stawy rąk, nóg i kręgosłupa, ocenić ustawienie kręgosłupa i miednicy, sprawdzić siłę mięśni, zbadać czucie, określić, czy ktoś prawidłowo oddycha, siedzi, stoi, zmienia pozycję ciała oraz chodzi. Wiedzą również, w jaki sposób rozmawiać z chorymi ludźmi i o co ich zapytać, by im pomóc. Na podstawie przeprowadzonego badania funkcjonalnego dobierają ćwiczenia dostosowane do stanu pacjenta.

Większość fizjoterapeutów kontynuuje naukę po ukończeniu studiów w ramach szkoleń i studiów podyplomowych. Uczą się wielu specjalistycznych metod fizjoterapii stosowanych współcześnie na świecie. Niektórzy otwierają specjalizację lub rozwijają się naukowo, prowadząc badania i otrzymując tytuły naukowe.

Ważne

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty

W innych krajach istnieją przepisy, które określają, kim jest fizjoterapeuta i czym się zajmuje. Osobom bez wykształcenia nie wolno wykonywać zawodu fizjoterapeuty. W Polsce kilka miesięcy temu Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Ustawa określa szczegółowo, kim jest fizjoterapeuta, jakie ma prawa i obowiązki, jaki jest zakres jego kompetencji. Ustawa przewiduje stworzenie rejestru fizjoterapeutów, by każdy pacjent w Polsce mógł sprawdzić kwalifikacje osoby, która się nim zajmuje. Ustawa ma wejść w życie 31 maja 2016 roku.

Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska