Pierwsza spowiedź może być stresującym wydarzeniem. Dlatego nie powinnyśmy zostawiać z tym dziecka samego - bądźmy przy nim, jeśli potrzebuje naszego wsparcia. Zarówno podczas zaaranżowanych prób w domu, jak i w kościele, gdy trzeba będzie ustawić się w kolejce do konfesjonału. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz doradzić dziecku, aby spisało grzechy, ksiądz spieszy z wyjaśnieniem.
Spis treści
Czy grzechy można wypisać na kartce?
Ks. Sebastian Picur to aktywny w mediach społecznościowych duchowny. Chociaż wszystkie jego profile związane są Bogiem, Kościołem i wiarą, każdy z nich prowadzony jest odrobinę inaczej, w dostosowanej do danej platformy formie. Na TikToku pojawiają się krótkie odpowiedzi na pytania internautów. Niedawno wyjaśniał, co robić, gdy nie słyszymy pokuty, teraz mówi, czy grzechy możemy spisać.
- Czy do spowiedzi można iść z karteczką, na której wypiszę swoje grzechy i je dyskretnie czytać? - zapytała jedna z użytkowniczek platformy. Co odpowiedział jej duchowny?
Tak, bez problemu można skorzystać z kartki - wyjaśnił ks. Sebastian. - Po spowiedzi proszę zniszczyć kartkę z grzechami - dodał.
Spisanie grzechów na kartce polecane jest dzieciom, które do sakramentu pokuty i pojednania będą przystępowały po raz pierwszy. Mogą je wypisać podczas rachunku sumienia (hasłowo, nie muszą to być pełne zdania) i zabrać ze sobą do spowiedzi. Nawet jeśli nie skorzystają z pomocy, mogą czuć się pewniej, że w razie czego będą mogły wyciągnąć "ściągę". Warto, aby do kościoła dziecko zabrało ze sobą również książeczkę do nabożeństwa. Przed pierwszą komunią regułka jest regularnie powtarzana, jednak może wypaść z głowy. To zdarza się i dorosłym.
Przeczytaj także: Poszli do spowiedzi przed komunią dziecka. Nie dostali rozgrzeszenia
Pierwsza spowiedź
Przed pierwszą komunią świętą, dzieci przystępują do spowiedzi - ten sakrament również jest dla nich czymś nowym. Najczęściej odbywa się kilka dni przed planowaną komunią. W niektórych parafiach odbywają się również próby, ale taka "spowiedź na sucho" nie wszystkich przekonuje - poćwiczyć można i w domu, nie musimy wymieniać grzechów, wystarczy tekst z książeczki lub podręcznika do religii i wcielanie się w role.
A jak często należy przystępować do spowiedzi? Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego, grzechy ciężkie należy wyznać przynajmniej raz w roku. A "wyznawanie codziennych win (grzechów powszednich) nie jest ściśle konieczne, niemniej jest przez Kościół gorąco zalecane". Dlatego wielu duchownych podpowiada, aby stworzyć swój własny grafik i spowiadać się regularnie, np. raz w miesiącu.
Przeczytaj także: Co oznacza przystąpienie do pierwszej komunii? Nie zapomnij o istocie tego wydarzenia