Czy można ochrzcić dziecko bez chrzestnych? Ksiądz stawia sprawę jasno

2024-03-04 11:04

Czy rodzice mogą ubiegać się o udzielenie dziecku sakramentu chrztu, jeśli nie wybrali chrzestnych? Nie jest łatwo znaleźć odpowiedzialne osoby, które zgodzą się pełnić tę funkcję i pomagać rodzicom wychowywać dziecko w wierze. Okazuje się, że Kościół może wyrazić zgodę na ochrzczenie dziecka bez chrzestnych.

Chrzest święty

i

Autor: Getty Images Kiedy dziecko może zostać ochrzczone bez chrzestnych?

Chrzest święty to pierwszy sakrament udzielany dziecku, które rodzice chcą wprowadzić na łono Kościoła. Jeśli decydują się wychowywać malucha w wierze katolickiej, muszą przygotować się do udzielenia sakramentu, zgłosić w parafii chęć ochrzczenia córki lub syna i znaleźć rodziców chrzestnych. To ostatnie zadanie nie zawsze jest proste.

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Dlaczego ludzie nie chcą być rodzicami chrzestnymi?

Aby ochrzcić dziecko, rodzice muszą być praktykującymi katolikami. Takich osób powinni szukać też na rodziców chrzestnych: kandydatka na matkę chrzestną i kandydat na ojca chrzestnego muszą posiadać sakramenty (chrzest, komunię, bierzmowanie), a także czynnie uczestniczyć w życiu Kościoła. Chrzestni muszą dostarczyć dokumenty ze swojej parafii poświadczające, że są praktykującymi katolikami i mogą pełnić tę funkcję.

Znalezienie rodziców chrzestnych nie zawsze jest proste. Niektórzy kandydaci odmawiają, bo nie są osobami wierzącymi. Inni są formalnie członkami Kościoła, ale nie praktykują wiary albo nie posiadają sakramentu bierzmowania. Zdarzają się także sytuacje, w których kandydaci mówią wprost, że nie chcą podejmować takiego zobowiązania z powodów... finansowych. Zostanie rodzicem chrzestnym to zobowiązanie na całe życie, uczestniczenie w każdym etapie dorastania dziecka. Nie każdy chce się tego podjąć.

Czy można ochrzcić dziecko bez rodziców chrzestnych?

Okazuje się, że rodzice, którzy chcą wprowadzić dziecko na łono Kościoła, ale nie mogą znaleźć odpowiednich kandydatów na rodziców chrzestnych, nie odetchną z ulgą. Kościół jasno definiuje, że maluch może zostać ochrzczony tylko wtedy gdy rodzice znajdą chrzestnych. Dopuszczalne są jedynie dwa wyjątki, o których opowiedział na TikToku ksiądz Piotr Jaroszewicz. 

"Pierwszy, gdy jest zagrożenie życia, czyli dziecko w szpitalu zaraz po urodzeniu i ono może umrzeć. Wtedy nawet nie szukamy księdza, nie mamy wody święconej, wystarczy polać zwyczajną wodą dziecko, wypowiadając formułę: "Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". (...) Drugi moment to jest, kiedy jest np. wojna, kiedy nie ma jak znaleźć chrzestnych, wpisać dane, chociaż dobrze by było, by byli chrzestni i by były te dane spisane, ale czasem tego nie będzie. W takich sytuacjach ekstremalnych i nadzwyczajnych, jak najbardziej" - powiedział duchowny.

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Rodzice chrzestnym może zostać osoba, która:

  • jest praktykującym katolikiem
  • posiada sakramenty (w tym bierzmowanie)
  • ma ukończone 16 lat
  • chce podjąć się roli rodzica chrzestnego
  • nie jest rodzicem biologicznym dziecka, które ma przyjąć chrzest
  • posiada zaświadczenie o czynnym uczestniczeniu w życiu parafii

Czytaj: Ile kosztuje chrzest dziecka?