Chrzciny 2023. Ile pieniędzy włożyć do koperty? Te kwoty mogą zaskakiwać

2023-04-26 12:44

Miesiące po Wielkanocy to tradycyjny czas nie tylko pierwszych komunii, ale i chrztów. Odwiecznym pytaniem jest, jaki prezent dać ochrzczonemu dziecku? Coraz częściej goście decydują się na przekazanie rodzicom pieniędzy. Ile włożyć do koperty? Wszystko zależy.

Dziecko w czasie chrztu

i

Autor: Getty images Ile dać na chrzciny do koperty? Wszystko zależy od jednej rzeczy

Ile dać na chrzciny? To najczęstsze pytanie, które zadają sobie goście nowo ochrzczonego dziecka. Sprawdzamy, ile trzeba włożyć do koperty z okazji chrztu i od czego zależy ta suma.

Spis treści

  1. Co dać dziecku w prezencie na chrzest
  2. Ile pieniędzy włożyć do koperty w 2023 roku?
  3. Nie warto się zapożyczać
Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Co dać dziecku w prezencie na chrzest

Dawniej oferowanie pieniędzy w kopercie na chrzest było w złym tonie - lepiej wyglądało, gdy chrzestni i rodzina kupowali prezent, który miał zwykle charakter religijny – Pismo Święte, medalik, ikona. Potem popularne były zabawki czy sprzęty dla niemowlaka, które wskazywali rodzice – nosidełko, leżaczek, mata edukacyjna.

Coraz częściej jednak dzieci chrzczone są w takim wieku, że jego rodzice zdążą już zakupić wszystkie potrzebne mu rzeczy, a jeśli już czegoś potrzebują, to chcą to wybrać samodzielnie. Dlatego wolą, aby w prezencie na chrzest dziecko dostało kopertę z pieniędzmi.

To mało wyszukany, ale praktyczny podarunek – dzięki temu można uzbierać większa sumę i zainwestować ją w rzeczy potrzebne dziecku w przyszłości, np. większy fotelik do samochodu, spacerówka. Są też rodzice, którzy zakładają dziecku konto oszczędnościowe i wpłacają na nie pieniądze otrzymane z prezentów od rodziny – na urodziny czy właśnie chrzest.

Czytaj również: Ile kosztuje chrzest dziecka? Sprawdź najczęstszą wysokość ofiar za mszę i opłat za przyjęcie

Ile pieniędzy włożyć do koperty w 2023 roku?

Suma, którą najczęściej wkładamy do koperty z okazji chrztu, zmienia się. Kiedyś wypadało dać 100 złotych, dziś – to raczej niewiele. Najczęstsze kwoty wkładane do koperty to kilkaset złotych.

Suma, którą daje się w prezencie zależy od jednej rzeczy: od tego, kim jesteśmy dla malca. Rodzice chrzestni są zobowiązani do lepszych prezentów, podobnie jak dziadkowie, choć to zwykle ich poczucie obowiązku, a nie oczekiwania rodziców dziecka. Zazwyczaj koperty od chrzestnych i dziadków zawierają od 300 do 1000 złotych.

Ale już ciocie czy kuzyni nie muszą wkładać do koperty na chrzciny ogromnych sum. 100-200 zł zupełnie wystarczy.

Nie warto się zapożyczać

Ważne jest jednak to, aby ustalając sumę pieniędzy dawanych w prezencie, kierować się swoimi możliwościami. Zarówno rodzice dziecka, jak i cała dozownica wiedzą doskonale, czy jesteśmy bogaci, czy ledwo wiążemy koniec z końcem. Nie ma sensu branie kredytu na prezent na chrzciny.