Rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko otrzymało sakrament chrztu, muszą zgłosić to w parafii i dostarczyć wymagane dokumenty. To m.in. dane dotyczące chrzestnych oraz zaświadczenie z ich parafii, potwierdzające, że mogą zostać chrzestnymi. Jednym z kryteriów, które muszą spełnić kandydaci na chrzestnych, jest osiągnięcie odpowiedniego wieku.
Spis treści
Ile trzeba mieć lat, aby zostać chrzestnym?
Ksiądz Sebastian Picur na swoim profilu na TikToku często odpowiada na pytania użytkowników. Mówił m.in. o ślubie kościelnym, gdy ma się już dziecko, o tym, czy kobiety w ciąży muszą pościć, czy co robić, gdy nie usłyszymy pokuty. Pytania często dotyczą sakramentów, duchowny wyjaśniał już m.in. czy będąc w ciąży można zostać chrzestną. A ile trzeba mieć lat, aby być chrzestnym?
"Czy jak mam bierzmowanie, ale nie mam 18 lat, to mogę być chrzestnym?" – to pytanie pojawiło się na profilu księdza.
Chrzestnym może być osoba, która ukończyła 16. rok życia – wyjaśnił ks. Sebastian.
Przeczytaj także: Z chrztem lepiej poczekać - radzi lekarka. Wyjaśnia, jaki jest najlepszy wiek dla dziecka
"Nie zgadzam się z księdzem"
W komentarzach pojawiły się głosy osób, które zostały chrzestnymi wcześniej.
Nie zgadzam się z księdzem, ja trzymałam do chrztu nie mając skończonych 14 lat.
Nieprawda... Miałam 15 lat, jak podawałam do chrztu.
Jak to się stało, że moja koleżanka mając 15 lat została chrzestną?
Czy duchowny podał błędną odpowiedź? Nie. Chrzestnym może zostać osoba, która ukończyła szesnaście lat. Jednak można odstąpić od tej zasady.
"Chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek, lub proboszcz albo szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna przemawia za dopuszczeniem wyjątku" – czytamy w kanonie 874 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Komentujący odpowiedź księdza na TikToku nie podali więcej szczegółów. Musimy więc uznać, że przytoczone przez nich przykłady były właśnie takimi wyjątkami.
Przeczytaj także: To powody, dla których ksiądz rzeczywiście może odmówić chrztu. Wiedziałaś o tym?
Kto może zostać chrzestnym?
Rodzicom chrzestnym poświęcony jest czwarty rozdział części Kodeksu Prawa Kanonicznego związanej z sakramentem chrztu (kanony dotyczące sakramentów znajdują się w księdze IV - Uświęcające zadanie Kościoła). Dowiemy się z niego, że dziecko może mieć dwoje chrzestnych - matkę i ojca, ale dopuszcza się także tylko jednego ojca lub jedną matkę chrzestną (o tym również przypominał ks. Sebastian Picur, przeczytaj: Rodzice na siłę szukają chrzestnych, bo nie znają prawa. "Czemu tego nie wiedziałam wcześniej?"). Wymogi związane z byciem chrzestnym zostały wymienione we wspomnianym już kanonie 874.
Do przyjęcia zadania rodzica chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
- został wskazany przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, gdy zaś ich nie ma, przez proboszcza lub szafarza, a przy tym jest zdatny i ma intencję pełnienia tej funkcji;
- ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek lub proboszcz albo szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna przemawia za dopuszczeniem wyjątku;
- jest katolikiem, przyjął już bierzmowanie i sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma podjąć;
- nie jest związany żadną karą kanoniczną, wymierzoną lub deklarowaną zgodnie z prawem;
- nie jest ani ojcem, ani matką przyjmującego chrzest.
Jesteś chrzestną? Ile miałaś lat, gdy nią zostałaś?
Przeczytaj także: Przesądy związane z chrzcinami - czy warto w nie wierzyć?