Przed podjęciem decyzji o zostaniu matką chrzestną warto wiedzieć, na czym będzie polegać nasza nowa rola i jak właściwie się do niej przygotować. Zobacz, jakie obowiązki w czasie chrztu i po nim pełni matka chrzestna.
Spis treści
- Formalności, czyli co trzeba załatwić przed chrztem
- Jak przygotować się do roli matki chrzestnej
- Na czym polega rola chrzestnej?
Formalności, czyli co trzeba załatwić przed chrztem
By zostać matką chrzestną, należy posiadać odpowiednie zaświadczenie wydane przez parafię, na której terenie mieszkasz.
Takie zaświadczenie można otrzymać, jeśli matka chrzestna ma co najmniej 16 lat, należy do wspólnoty kościoła katolickiego i przyjęła najważniejsze sakramenty jak chrzest, komunia święta i bierzmowanie. Matką chrzestną nie może być matka dziecka.
Niektóre parafie dodatkowo wymagają poświadczenia spowiedzi świętej. Jeśli będziesz mieć wymagane dokumenty, dodatkową formalnością, jaką trzeba dopełnić jest złożenie podpisu na akcie chrztu świętego.
W zależności od reguł panujących w parafii, która udziela chrztu świętego, akt chrztu podpisuje się tuż przed mszą albo zaraz po niej.
Czytaj również: Ile kosztuje chrzest dziecka? Cena mszy i przyjęcia
Kiedy ksiądz może odmówić chrztu? Czy rodzice dziecka muszą mieć ślub?
Jak przygotować się do roli matki chrzestnej
Jeśli chodzi o zaangażowanie matki chrzestnej w przygotowania do chrztu, są one raczej umowne. Z pewnością spotkaliście się z zasadą, że matka chrzestna ubiera dziecko do chrztu i kupuje białą szatkę (to symbol nowego, czystego życia w Chrystusie, w rzeczywistości to biała, ozdobna serweta). Nie jest to jednak wymóg, a tradycja, której niektórzy hołdują.
Nie zawsze przyszłą mamę chrzestną stać na zakup nowych ubrań do chrztu, dlatego warto to najpierw uzgodnić z rodzicami dziecka i zasugerować im, że nie będziecie w stanie spełnić tego warunku.
Czasem zresztą sami rodzice proponują przejęcie tej roli i nie chcą narzucać rodzicom chrzestnym dodatkowych wydatków. W zupełności wystarczy, jeśli matka chrzestna zakupi szatkę do chrztu jako symbol obejmowania nowej roli.
Jeżeli jednak mimo wszystko, chcesz sprostać tej tradycji i ubrać dziecko do chrztu, warto skonsultować swój wybór z rodzicami albo po prostu wybrać się z nimi na zakupy.
Na czym polega rola chrzestnej?
Symbolem objęcia roli chrzestnej jest złożenie podczas mszy wyznania wiary i przysięgi. Następnym symbolem, w jakim uczestniczy matka chrzestna jest nałożenie dziecku szatki. To między innymi oznaka błogosławieństwa, jakie otrzymuje małe dziecko. Uczestniczenie w tym wydarzeniu przez chrzestną jest wprowadzeniem przez nią dziecka do rodziny kościoła.
Bycie chrzestną to odpowiedzialność za wprowadzanie i pogłębianie wiary u dziecka oraz wychowanie w zgodzie z zasadami religii chrześcijańskiej. Od momentu chrztu świętego, matka chrzestna staje się wsparciem dla rodziców dziecka, a gdy ich zabraknie - przejmuje ich rolę w kwestii duchowej.
Rola chrzestnej nie kończy się na samej mszy. Istotą jest utrzymanie ze swoim chrześniakiem bliskich więzi, by ten wyrastał w świadomości, że może liczyć zawsze na nasze duchowe wsparcie.
Czytaj również: Kto nie może być rodzicem chrzestnym? Zobacz, co mówi o tym Kościół