Od 2024 rodzic chrzestny mocniej "weryfikowany". Nie będzie łatwo spełnić wszystkie warunki

2023-12-21 11:52

Rodzicem chrzestnym może zostać tylko osoba wierząca, która spełnia warunki Kościoła. Od 2024 roku ma to być trudniejsze, a księża będą przeprowadzać większą selekcję kandydatów na chrzestnych.

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

i

Autor: Getty Images Aby zostać rodzicem chrzestnym, trzeba spełnić pewne warunki

Rodzic chrzestny to bardzo ważna funkcja w Kościele Katolickim. Obowiązkiem rodziców chrzestnych jest nie tylko uczestnictwo w wychowaniu dziecka, ale i wspieranie go w rozwoju duchowym. Nie każdy może pełnić tę funkcję, a od przyszłego roku księża mają robić większą selekcję kandydatów na chrzestnych.

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Kim jest rodzic chrzestny?

Rodzic chrzestny to osoba, która ma zastąpić rodziców w sytuacji, w której dziecko zostanie sierotą. Dziś wydaje nam się to drastyczne, ale taka właśnie jest jego rola. Nie oznacza to jednak, że dopóki nie wydarzy się nic złego, rodzic chrzestny nie musi zajmować się chrześniakiem. Powinien wspierać rodziców w wychowaniu malucha, uczestniczyć w jego życiu i dbać o jego rozwój duchowy. 

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Matką lub ojcem chrzestnym w czasie chrztu świętego może zostać osoba, która jest członkiem Kościoła Katolickiego. Musi mieć ukończone 16 lat, a także przyjęte sakramenty chrztu świętego, eucharystii i bierzmowania. Oprócz tego powinien być praktykującym katolikiem, który żyje zgodnie z naukami Kościoła.

I tutaj właśnie otwiera się pole do zmian. Najprawdopodobniej księża zaczną przeprowadzać bardziej szczegółowe rozmowy z kandydatami na chrzestnych, by sprawdzić, czy żyją w wierze katolickiej i wiedzą, na czym polega rola rodzica chrzestnego. Mogą zadawać im pytania o życie osobiste i sprawdzać, czy nie żyją w związku niesakramentalnym.

Przyznaj, czy co niedzielę uczestniczysz w mszy świętej

Biskup płocki Piotr Libera już zaostrzył wymogi kandydatów na rodziców chrzestnych. Muszą oni m.in. własnoręcznie podpisać oświadczenie, w którym zapewnią, że nie żyją w konkubinacie oraz że regularnie (co niedzielę) uczestniczą we mszy świętej. Kandydaci na chrzestnych nie mogą też podlegać żadnej karze kanonicznej.

Na razie nie wiadomo, czy wszystkie diecezje pójdą tym śladem. Już teraz w wielu parafiach odbywają się specjalne spotkania dla rodziców chrzestnych, w czasie których przygotowywani są oni do tej roli.

Czytaj: Kto nie może być rodzicem chrzestnym? Zobacz, co mówi o tym Kościół