Rower na komunię na pewno ucieszy dzieci, które bardzo lubią spędzać aktywnie czas, również w gronie rodziny. Pierwsza Komunia Święta to dobry moment na podarowanie takiego właśnie prezentu - dziecko wyrosło już z dziecięcych rowerków biegowych i można mu kupić znacznie większy sprzęt.
Przeczytaj, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru, a później obejrzyj również naszą galerię z jednośladami dla chłopców i dziewczynek.
Spis treści
- Rower na komunię trzeba dobrać do wzrostu
- Przerzutki, rama, światła i hamulec
- Akcesoria i wygląd roweru na komunię
Rower na komunię trzeba dobrać do wzrostu
Kupując rower na komunię nie można wychodzić z założenia, że ma on służyć dziecku przez wiele lat i że lepiej kupić sprzęt większy i cięższy. Jeśli dziecko nie będzie się czuło na rowerze bezpiecznie, będzie musiało włożyć zbyt wiele siły w utrzymanie się na nim, a do pedałów ledwie dosięgnie - szybko się do niego zniechęci.
Rower na komunię nie może być za duży. Jak ustrzec się przed zakupem nieodpowiedniego jednośladu? Trzeba zmierzyć długość wewnętrznej strony nogi dziecka. I tak przy długości stopy:
- 53 cm powinno mieć rower z ramą 11-calową i kołami 20-calowymi,
- 56 cm powinno mieć rower z 12-calową ramą i 20-calowymi kołami,
- 58cm powinno mieć rower z 13-calową i 20-calowymi kołami,
- 66 cm powinno mieć rower z 14-calową ramą i 24-calowymi kołami,
- 69 cm powinno mieć rower z 15-calową ramą i 24-calowymi kołami.
Wielkość roweru powinna być tak dobrana, by dziecko mogło swobodnie uzyskać pozycję wyprostowaną na rowerze, położyć nogi na pedałach (a nie tylko muskać je nogami) oraz swobodnie stanąć na podłożu po zejściu z jednośladu. Przed zakupem trzeba koniecznie sprawdzić możliwość ustawienia siodełka tak, by spełnić wszystkie powyższe warunki.
Polecamy: Jak jeździć z dzieckiem rowerem? Przepisy ruchu drogowego
Komunia w domu czy w restauracji? Plusy i minusy organizowania przyjęcia komunijnego
Przerzutki, rama, światła i hamulec
Podczas zakupu roweru na komunię sprawa dopasowania jego wielkości do wzrostu dziecka jest najważniejsza. Inne kwestie są mniej istotne, ale też warto wziąć je pod uwagę. Nie kupuj dziecku roweru, w którym będzie miało do wyboru cały system przerzutek.
Tak młodemu człowiekowi mogą one tylko przeszkadzać w skupieniu się na jeździe i utrzymaniu równowagi. Przydatny, oprócz hamulca ręcznego, jest i ten nożny - by dziecko miało jak najwięcej możliwości hamowania w przypadku znalezienia się w niebezpiecznej sytuacji.
Natomiast rama roweru na komunię nie może być umieszczona za wysoko. Chodzi przecież o to, żeby dziecko wygodnie wsiadało na rower i z niego schodziło. Rower dla dziecka powinien też mieć wszystkie niezbędne światła. Co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte, świecące światłem ciągłym lub migającym, jedno światło tylne - czerwone i odblaskowe i co najmniej jedno tylne światło ciągłe lub migające - czerwone.
Akcesoria i wygląd roweru na komunię
Dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej są w takim wieku, że cieszy je jak najwięcej gadżetów, akcesoriów otrzymanych w komplecie z rowerem. Zakup samego sprzętu nie należy do najtańszych, ale jeśli chcesz, możesz dokupić kask, który z pewnością się przyda.
Wybrać również proporczyk, koszyk - na rynku jest mnóstwo akcesoriów w różnych wersjach, również dla dzieci. Najmniej ważny z punktu użyteczności, ale nie preferencji dziecka jest w rowerze na komunię jego wygląd. Przed zakupem warto delikatnie wybadać, czego dziecko by konkretnie oczekiwało pod tym względem.
Polecamy: Karta rowerowa – jak wyglądają testy, co trzeba o niej wiedzieć?