Dieta karmiącej wcale nie zmusza cię do wyrzeczeń, a drobne modyfikacje wprowadzone w świąteczny przepis mogą nawet stanowić ciekawą odmianę w Boże Narodzenie. Choć wigilia w ciąży daje większe pole do szaleństw kulinarnych niż wigilia w wykonaniu matki karmiącej, to nie musisz rezygnować z wszystkiego. Ryba przyrządzona z warzywami na parze nie spowoduje wzdęć ani kolki u dziecka. Barszcz można zakwasić sokiem z jabłka lub pomidora, a na deser zjeść trochę kompotu z suszu albo pieczone jabłko.
Nie musisz też sobie odmawiać pysznych domowych ciast – jeśli będziesz kosztowała ich z umiarem, nie zaszkodzisz sobie ani dziecku. Unikaj jedynie ciężkostrawnych wypieków z kremem i czekoladą. Podpowiadamy jak zmodyfikować typowe przepisy, by potrawy świąteczne były bezpieczne dla karmiącej mamy i jej dziecka.
Spis treści
- Potrawy wigilijne a karmienie piersią. Co jeść na Wigilię, karmiąc piersią?
- Potrawy wigilijne dla karmiącej mamy [PRZEPISY]
Potrawy wigilijne a karmienie piersią. Co jeść na Wigilię, karmiąc piersią?
Śledzie a karmienie piersią
Mama karmiąca powinna unikać śledzi w occie, wędzonego łososia, smażonego karpia. Takie dania mogą zaszkodzić dziecku, zwłaszcza jedzone w większych ilościach i tego samego dnia. Natomiast bez obaw możesz sięgnąć po karpia w galarecie, ryby gotowane, grillowane lub pieczone w folii.
Barszcz czerwony a karmienie piersią
Kiedy karmisz piersią, zwróć uwagę na sposób przyprawiania zupy oraz wszelkich potraw z buraków. W trakcie gotowania barszczu czasem zakwasza się go octem. Jeśli się tego nie zrobi, traci piękny czerwony kolor i staje się brunatny. Barszcz dla karmiącej mamy nie powinien być zaprawiany octem, lepiej zastąpić go sokiem z cytryny lub jabłkowym.
Uszka z grzybami a karmienie piersią
Jeśli karmisz, lepiej zrezygnuj z jedzenia grzybów lub postaw na lżejsze uszka z pieczarkami. Tradycyjne mogą być zbyt ciężkostrawne.
Zupa grzybowa a karmienie piersią
Zupa grzybowa z uwagi nie tylko na grzyby, ale i obecność śmietany także może okazać się zbyt ciężkostrawnym daniem dla matki karmiącej.
Pierogi z kapustą i grzybami a karmienie piersią
Połączenie kapusty i grzybów także jest mocno ciężkostrawne. Lepiej zdecydować się na wersję pierogów bez grzybów lub zrezygnować z ich jedzenia. Jeśli grzyby to twój ulubiony składnik na wigilijnym stole, nie musisz całkiem z niego rezygnować. Po prostu nie przejadaj się i zachowaj umiar.
Makowiec przy karmieniu piersią
Dla mamy karmiącej bezpieczne jest ciasto drożdżowe, niewielkie ilości makowca, jabłecznik. Unikaj ciężkich ciast z kremami, bakaliami i kakao. Także jeśli dziecko jest malutkie, lepiej nie jadać sernika, gdyż zawarta w nim laktoza i kazeina mogą wywołać dolegliwości u malca. Warto powstrzymać się od jedzenia czekolady i ostrożnie sięgać po orzechy – te produkty działają alergizująco. Bezpieczne są natomiast suszone morele i rodzynki.
Kompot z suszu a karmienie piersią
Kompot z suszu jest wręcz wskazany po wigilijnym obżarstwie. Zawarte w nim suszone owoce to źródła mikroelementów wspomagających trawienie.
Potrawy wigilijne dla karmiącej mamy [PRZEPISY]
Wigilia pełna jest ulubionych dań Polaków i Polek. Oto, jak je zmodyfikować, by były bezpieczne dla mamy karmiącej.
Łosoś z kremem chrzanowym
Lekkostrawny, bo przyrządzony na parze, pełen łatwo przyswajalnego białka i zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3.
Składniki:
- 4 filety lub dzwonka z łososia
- sól, pieprz
- ocet balsamiczny
- łyżka soku z cytryny
- 20 dag twarożku naturalnego
- 2 łyżki jogurtu
- łyżka chrzanu
- liść laurowy, ziele angielskie
- mrożona włoszczyzna
- płatki migdałowe
- gałązki świeżego koperku
Przygotowanie: 1 godz. 15 minut
Wykonanie: Filety z łososia opłucz, osusz, oprósz solą i pieprzem, skrop sokiem z cytryny i kilkoma kroplami octu balsamicznego. Odłóż na godzinę do lodówki. Twarożek wymieszaj z jogurtem i chrzanem, przypraw szczyptą soli. Do parowara nalej wody, dodaj liść laurowy i ziele angielskie.
Włóż warzywa i rybę, gotuj ok. 20 minut. Wyłóż na talerze, udekoruj gałązkami koperku i płatkami midgałowymi. Podawaj z kremem chrzanowym.
Przeczytaj też: Czego absolutnie nie dawać małemu dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu?
Aromatyczny kompot z suszu
Słodycz owoców wystarczy za wigilijny deser, a zawarty w nich błonnik ułatwi trawienie.
Składniki:
- 1 i 1/2 szklanki suszonych owoców (figi, śliwki, jabłka, morele)
- 1–2 łyżki cukru
- 2–3 goździki
- kawałek kory cynamonu
- plasterek cytryny
Przygotowanie: 1 godz. 30 minut
Wykonanie: Owoce sparz wrzątkiem, odcedź na sicie, włóż do garnka, zalej wodą, odstaw na godzinę. Dodaj goździki i cynamon, gotuj ok. 30 minut w tej samej wodzie. Pod koniec gotowania dodaj cukier i plasterek cytryny. Wystudź. Uwaga: najlepiej ugotuj kompot w przeddzień Wigilii.
Terrina rybna z awokado
Bogata w kwas foliowy i kwasy omega-3, cenne dla młodej mamy i jej dziecka.
Składniki:
- 30 dag filetów z ryby (łosoś, dorsz, mintaj)
- 2 owoce awokado
- cytryna
- 3 szklanki wywaru warzywnego
- 6 łyżeczek żelatyny
- szklanka śmietany kremówki
- sól, biały pieprz
- ewentualnie wyciśnięty ząbek czosnku
Przygotowanie: 1 godzinaChłodzenie: 1 godzina 45 minut
Wykonanie: Żelatynę podgrzej w szklance wywaru, przestudź. Resztę wywaru zagotuj, włóż rybę i gotuj na małym ogniu ok. 20 minut. Rybę wyjmij, ostudź i zmiksuj blenderem. Dodaj połowę wywaru z żelatyną, wymieszaj. Z cytryny wyciśnij sok. Awokado obierz, usuń pestki, miąższ zmiksuj, dodaj sok z cytryny i ewentualnie czosnek.
Mus wymieszaj z resztą wywaru z żelatyną. Śmietanę ubij, połowę dodaj do masy rybnej, połowę do masy z awokado. Obydwie masy przypraw solą i pieprzem. Do posmarowanej masłem podłużnej formy nałóż masę z awokado, wyrównaj, wstaw do lodówki na 15 minut. Następnie nałóż masę rybną, wyrównaj i schłodź w lodówce (ok. 1,5 godziny).
Zobacz: Bajki świąteczne - top 10 bajek na święta bożegonarodzenia
Lekki barszczyk
Zakwaszany sokiem jabłkowym i pomidorowym, jest zdrowszy i bogatszy w smaku niż tradycyjny, przyprawiany octem.
Składniki:
- pęczek włoszczyzny
- 3 duże buraki
- sól, ziele angielskie
- liść laurowy
- po 1/2 szklanki soku jabłkowego i pomidorowego
- szczypta cukru
Czas przygotowania: 1 godzinaOczekiwanie: 12 godzin
Wykonanie: Włoszczyznę obierz, oczyść, zalej 2 litrami wody, dodaj sól i przyprawy. Gotuj 30 minut, wywar przecedź. Buraki obierz, pokrój w plastry, włóż do gorącego wywaru i podgrzewaj, aż zacznie wrzeć. Zdejmij z ognia, ostudź i odstaw na noc do lodówki. Barszcz przecedź, wlej sok pomidorowy i jabłkowy, podgrzej, dopraw solą i cukrem.
miesięcznik "M jak mama"