Symbole wielkanocne i symbolika świąt wielkanocnych. Jakie jest tego znaczenie?

2024-02-14 12:16

Najbardziej znane symbole wielkanocne to jajko, kurczaczek i zajączek, ale symbolem świąt wielkanocnych jest także palma, rzeżucha, koszyczek ze święconką czy bazie. Sprawdź, co symbolizują poszczególne z nich.

Symbole wielkanocne

i

Autor: Getty Images Symbole wielkanocne

Symbole wielkanocne dobrze znamy z wielkanocnych życzeń. Pojawia się w nich kurczaczek, zajączek wielkanocny czy jajko (życzymy sobie prezentów od zajączka i smacznego jajka). Trzeba jednak wiedzieć, że do wielkanocnych symboli zaliczamy nie tylko to co wkładamy do koszyczka wielkanocnego. Symbole świąt wielkanocnych to również palma wielkanocna, którą robimy lub kupujemy na Niedzielę Palmową czy rzeżucha którą siejemy odpowiednio wcześniej.

Symbole wielkanocne dla dzieci mają oczywiście nieco inny wymiar, bo najmłodszym nie tłumaczymy misterium męki pańskiej, ale uczymy tego, co symbolizują pisanki i dlaczego święcimy pokarmy. Tradycje wielkanocne dla dzieci to m.in. zabawy z wodą w lany poniedziałek czy szukanie prezentów od zajączka. Wszyscy pamiętamy także o tym, aby bliskim złożyć życzenia wielkanocne.

Spis treści

  1. Symbolika świąt wielkanocnych. Jakie znaczenie ma Wielkanoc?
  2. Symbole wielkanocne i ich znaczenie
  3. Symbole wielkanocne dla dzieci. Co i jak wyjaśnić?
Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?

Symbolika świąt wielkanocnych. Jakie znaczenie ma Wielkanoc?

Święta wielkanocne powszechnie nazywamy także świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Zgodnie z nauką Kościoła, Jezus Chrystus oddał swoje życie na krzyżu za ludzi, którzy dzięki temu będą żyć wiecznie. Wielkanoc jest więc bardzo ważnym świętem w kalendarzu, bo symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią. To dlatego jednym z symboli wielkanocnych jest jajko, które oznacza początek nowego życia.

Samą niewinność Chrystusa symbolizuje z kolei baranek, a palmy wielkanocne, które przynosimy do kościoła w Wielką Niedzielę symbolizują te, którymi witano Jezusa w Jerozolimie.

Święta wielkanocne poprzedza okres Wielkiego Postu, który trwa 40 dni. Jako najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie święto, Wielkanoc w pierwszych wiekach nazywana była Paschą.

W tradycji polskiej Wielkanoc symbolizuje odrodzenie. Święta wielkanocne obchodzimy na wiosnę, gdy do życia budzi się także przyroda.

Symbole wielkanocne i ich znaczenie

  • zajączek wielkanocny – to przejęty ze starożytności symbol przemijania, zmartwychwstania i płodności. Dziś zajączek chodzi z koszyczkiem i w Wielką Niedzielę zostawia upominki dla dzieci. Po wielkanocnym śniadaniu domownicy szukają ukrytych przez zajączka drobnych prezentów i słodyczy. Dlatego w życzeniach wielkanocnych często pojawia się ten symbol,
  • kurczaczek wielkanocny – związany jest z symbolem jajka. Jest żółciutki, bo barwa ta przywołuje słońce i odrodzenie. Kurczaczki dominują obok pisanek w dekoracjach wielkanocnych. Wprowadzają wiosenny i radosny nastrój. W życzeniach wielkanocnych kurczaczek często chodzi w parze z zajączkiem,
  • baranek wielkanocny – symbolizuje Chrystusa, który jako baranek oddał swoje życie za ludzi i zmartwychwstając, odniósł zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Baranek to triumf życia nad śmiercią,
  • jajko (pisanki, kraszanki) – to symbol nowego życia i płodności. Jajka królują podczas świąt wielkanocnych – poświęcone pojawiają się na naszych stołach, a w postaci ozdobnych pisanek w dekoracjach i życzeniach wielkanocnych,
  • lany poniedziałek, zwany też śmigusem-dyngusem – oblewanie wodą w lany poniedziałek ma nam przynieść powodzenie i szczęście, dlatego w życzeniach wielkanocnych często mówimy: „życzę ci mokrego dyngusa”,
  • wiosna – święta wielkanocne wypadają akurat na początku wiosny – symbolizują odrodzenie i nowe życie. Podobnie jak wiosna, która przynosi ze sobą zieleń, kwiaty i słońce. Dlatego w życzeniach wielkanocnych i wszelkich dekoracjach świątecznych dominują wiosenne kolory, zielone ozdoby i rośliny,
  • palma wielkanocna - symbolizuje odnawiające się życie oraz radość. Jest symbolem zarówno triumfu jak i męczeństwa,
  • rzeżucha - symbol odradzania się przyrody po zimie, nowego życia, przebudzenia z letargu,
  • Paschał (świeca) - symbolizuje życie, miłość i nadzieję. Jej blask rozświetla mrok, świeca jest znakiem Chrystusa,
  • woda - podczas rytuałów kościelnych pełni bardzo ważną rolę. Jest symbolem odrodzenia i źródłem życia,
  • olej - symbol natchnienia i pasji.

Zobacz też: Jak zrobić koszyczek wielkanocny? Pomysły DYI

Symbole wielkanocne dla dzieci. Co i jak wyjaśnić?

Tłumacząc dzieciom, co symbolizują typowe wielkanocne atrybuty, warto swój język dostosować do wieku malucha. Nie opowiadajmy kilkulatkom o męce Chrystusa na krzyżu oraz podczas drogi krzyżowej, skupmy się za to na tej radosnej stronie Wielkanocy.

Opowiedzmy o tym, dlaczego warto zasiać rzeżuchę, owies lub pszenicę, wspólnie z dzieckiem przygotujmy koszyczek ze święconką. To także dobry moment aby opowiedzieć co nieco o symbolice poszczególnych produktów w koszyczku:

  • wędlina - symbolizuje dostatek i zakończenie postu,
  • ciasto i nabiał - symbol przyjaźni człowieka z przyrodą, doskonałości,
  • sól - symbol prawdy, oczyszczenia i trwałości,
  • chleb - symbolizuje codzienne potrzeby, jest też symbolem ciała Pana Jezusa,
  • bukszpan - symbol nadziei i życia wiecznego,
  • jajka - symbol nowego życia,
  • baranek cukrowy - symbol niewinności,
  • pieprz oraz chrzan - mają zapewniać siłę,
  • zajączek - symbol wiosny,
  • kurczaczek - symbol nowego życia.

Czytaj też: W co się bawić z dziećmi w Wielkanoc? 6 najfajniejszych wielkanocnych zabaw