Domowe kosmetyki: przepisy na naturalne kosmetyki DIY

2021-04-21 13:04

Własnoręcznie przygotowane, domowe kosmetyki do demakijażu oczyszczają skórę równie skutecznie co preparaty z drogerii. Oto sprawdzone przepisy na naturalne kosmetyki DIY.

Naturalne kosmetyki DIY

i

Autor: Getty images Naturalne kosmetyki do oczyszczania cery możesz przygotować samodzielnie.

Spis treści

  1. Domowe kosmetyki do demakijażu
  2. Domowe kosmetyki do oczyszczania skóry wrażliwej i naczynkowej
  3. Prawidłowy demakijaż
  4. Naturalne kosmetyki DIY do cery normalnej
  5. Domowe kosmetyki do cery tłustej i mieszanej

Domowe kosmetyki - oczyszczanie poszczególnych typów cery:

  1. Domowe kosmetyki do demakijażu
  2. Oczyszczanie cery wrażliwej i naczynkowej
  3. Oczyszczanie cery normalnej
  4. Oczyszczanie cery tłustej i mieszanej
  5. Prawidłowy demakijaż krok po kroku

Domowe kosmetyki do demakijażu

Domowe kosmetyki do demakijażu są dobrą alternatywą dla tradycyjnych kosmetyków. Wykonane samodzielnie z naturalnych składników, wśród których przeważają te, które masz już w kuchni, oczyszczają cerę z resztek makijażu. Można je stosować doraźnie lub na co dzień. Niektóre robi się błyskawicznie i od razu zużywa. Inne wymagają nieco zachodu, dlatego kusząca jest perspektywa, by zrobić ich nieco więcej, na zapas. Ponieważ jednak nie zawierają one konserwantów, trzeba je zużyć w ciągu kilku dni, a w tym czasie trzymać w chłodnym miejscu.

Domowe kosmetyki do oczyszczania skóry wrażliwej i naczynkowej

Ten typ cery ma wiele przyszłych mam – ma to związek z wolniejszą, na skutek działania hormonów, pracą gruczołów łojowych. Domowe kosmetyki do jej oczyszczania powinny więc zawierać składniki, które uzupełnią poziom lipidów, a także nawilżą skórę, np. miód, a także emolienty, np. oleje, oliwę.

  • Oliwa z oliwek

Kilka kropel lekko podgrzanej oliwy rozmasuj dokładnie na skórze palcami lub wacikiem kosmetycznym. Masuj przez chwilę, następnie zmyj wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Jeśli skóra będzie wydawała ci się zbyt tłusta, przemyj ją następnie ciepłą wodą.

  • Olejkowe mleczko z awokado

Składniki: 100 ml wody różanej, 20 g mleka w proszku(odtłuszczonego), łyżka miodu, 20 ml olejku z awokado, 10 ml olejku migdałowego. Wodę różaną lekko podgrzej, rozpuść w niej mleko w proszku i łyżkę miodu, a następnie dodaj oba olejki. Całość przelej do buteleczki i odstaw w chłodne miejsce (ale nie do lodówki).

  • Tonik różany

Warto go stosować już po zmyciu makijażu albo po prostu do oczyszczania skóry w te dni, kiedy się  nie malujesz, bo skutecznie łagodzi podrażnienia i odświeża skórę. Do jego przygotowania potrzebujesz garść płatków róży – trzeba je włożyć do małego garnka, zalać wodą (tyle, by je przykryć), a następ nie gotować na małym ogniu pod przykryciem – do chwili, aż woda nabierze koloru płatków (zwykle trwa to około godziny). Przecedź wtedy płyn, poczekaj, aż wystygnie, a następnie przelej do buteleczki. Włóż go do lodówki i zużyj w ciągu maksymalnie czterech dni.

  • Peeling cukrowy z miodem i serkiem

Porcja na jeden raz: łyżkę serka wiejskiego rozetrzyj, dodaj po łyżeczce cukru trzcinowego i miodu, dokładnie wymieszaj.

Dobrze wiedzieć

Prawidłowy demakijaż

Na wieczorne oczyszczenie skóry warto poświęcić więcej niż chwilę – niektórzy specjaliści są zdania, że demakijaż powinien trwać dwa razy dłużej niż mycie zębów.

  1. Najpierw usuń makijaż z okolic oczu – jeśli jest wodoodporny, lepiej od kosmetyków domowej roboty sprawdzą się te z drogerii.
  2. Preparat do oczyszczania twarzy nałóż na skórę za pomocą zwilżonego wacika kosmetycznego. Następnie delikatnie, kolistymi ruchami, pocieraj nim buzię – tak, aby nie naciągać skóry. Zacznij od czoła i stopniowo kieruj się ku dolnej części twarzy. Po wykonaniu delikatnego masażu resztki kosmetyku zbierz za pomocą czystego płatka kosmetycznego. Możesz również nałożyć preparat na dłonie, wmasować go w skórę, a następnie usunąć za pomocą wacika.
  3. Na koniec przemyj twarz tonikiem, który przywróci skórze prawidłowy odczyn pH i przygotuje ją na nałożenie kremu na noc.

Naturalne kosmetyki DIY do cery normalnej

Ten typ cery nie ma specjalnych wymagań, nie potrzebuje też specjalistycznej pielęgnacji. Do jej oczyszczania najlepiej stosować delikatne kosmetyki.

  • Emulsja na bazie oliwy i szamponu

Składniki: 125 ml (pół szklanki) niegazowanej wody mineralnej, pół łyżeczki oliwy z oliwek i tyle samo szamponu do włosów dla niemowląt. Wszystkie składniki wymieszaj w słoiczku. Taką emulsję możesz przechowywać w lodówce nie dłużej niż 5 dni.

  • Tonik z miodem

Składniki: 100 ml wody destylowanej, łyżka miodu,15 ml soku z cytryny. Wodę lekko podgrzej, rozpuść w niej miód i cytrynę. Jeśli cera wydaje się poszarzała, możesz dodać do mieszanki 25 ml soku z aloesu. Mieszankę przelej do butelki,  wstrząśnij, przechowuj w chłodnym miejscu dwa–trzy dni.

To Cię zainteresuje:

15 zasad pielęgnacji w ciąży

Wywiad: Bezpieczny makijaż w ciąży

W ciąży postaw na makijaż mineralny

Skóra i paznokcie w ciąży: Jakich kosmetyków nie używać?

Parabeny - czy kosmetyki z parabenami są bezpieczne w ciąży

Domowe kosmetyki do cery tłustej i mieszanej

Jeśli masz ten typ cery, z pewnością wiesz, że wymaga ona starannego oczyszczania. Służące do tego celu domowe kosmetyki powinny zawierać składniki o właściwościach dezynfekujących i zwężających pory.

  • Płyn micelarny

Składniki (najłatwiej kupić je w internecie): 90 ml hydrolatu z zielonej herbaty, 5 ml olejku z róży rdzawej lub wyciągu z jabłka,3 ml olejku rycynowego, 20 kropli witaminy E. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, płyn przelej do buteleczki i zużyj w ciągu trzech, czterech dni.

  • Śmietanka oczyszczająca

Składniki: śmietana 30 proc. – 4 łyżki, kilka kropel soku z cytryny. Wymieszaj, nabieraj na waciki i usuwaj makijaż. Na koniec przemyj twarz wodą.

  • Tonik ogórkowy

Ogórek pokrój w kostkę, wrzuć do blendera i zmiksuj, a następnie odciśnij przez sitko. Sok, jaki uzyskasz, przelej do buteleczki, dodaj łyżkę soku z aloesu, a następnie wymieszaj z wodą mineralną (w proporcji 1:1). Tonik możesz przechowywać w lodówce do czterech dni.

  • Tonik rumiankowy

Składniki: 15 g kwiatu lub koszyczka rumianku, szklanka wody. Rumianek zalej przegotowaną, mocno ciepłą – ale nie wrzącą – wodą, zaparzaj pod przykryciem przez około 20 minut. Odcedź i gdy wystygnie, przelej do buteleczki. Zużyj w ciągu trzech dni.

  • Peeling cukrowy

Dwie łyżeczki cukru dokładnie wymieszaj z łyżeczką oliwy lub oleju z pestek winogron i starannie rozmasuj na skórze, a następnie zmyj z niej za pomocą wacików kosmetycznych nasączonych ciepłą wodą.

Zobacz film: Jaki dezodorant wybrać w ciąży?