Na pewno zauważyłaś, że w trakcie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko twoje włosy stały się bujniejsze i piękniejsze. Wszystko to zasługa hormonów, które w tym czasie zmieniają nieustannie swój poziom po to, aby utrzymać ciążę i wspomagać płód w jego rozwoju. Za przyczyną wysokiego stężenia estrogenów w drugim i trzecim trymestrze fryzura przyszłej mamy staje się bardziej obfita. Hormony te hamują bowiem naturalny proces wypadania włosów.
Po ciąży to się jednak zwykle zmienia. Dlaczego? I jak wzmocnić włosy, by nie wypadały? Przeczytaj.
Spis treści
- Dlaczego włosy wypadają po ciąży? Wszystko przez hormony
- Włosy po ciąży: niedobór witamin i minerałów
- Jak wzmocnić włosy po ciąży? Zmień dietę
- Suplementy i pielęgnacja na wzmocnienie włosów
Dlaczego włosy wypadają po ciąży? Wszystko przez hormony
Każdy włos ma określoną długość „życia”, które podzielone jest na fazę wzrostu, zaniku cebulki i wypadania. Przedłużona faza wzrostu sprawia, że włosów na głowie jest po prostu więcej. Tak jest aż do porodu, niestety w kilka tygodni po nim poziom estrogenów stabilizuje się i wraca do stanu sprzed ciąży, co powoduje, że wraca do normy również naturalny cykl włosa.
Wówczas włosy, które nie wypadły w trakcie ciąży przechodzą w fazę zaniku, a następnie wypadają. Problemom z włosami sprzyja również wzrost poziomu prolaktyny po porodzie, która jest hormonem niezbędnym do produkcji pokarmu, a której nadmiar powoduje wypadanie włosów. To właśnie te zmiany hormonalne sprawiają, że podczas mycia głowy na twoich dłoniach zostają całe pasma włosów (specjaliści oceniają, że może to być nawet 20 proc. ich dotychczasowej liczby).
To w zrozumiały sposób budzi twoje niezadowolenie, a niekiedy nawet lęk. Pocieszająca może być informacja, że taka sytuacja jest fizjologiczna, czyli nie powinna budzić niepokoju i że minie, najpóźniej 6-7 miesięcy po urodzeniu dziecka. Warto od razu po porodzie wzmacniać włosy, stosując dobrze zbilansowaną dietę oraz suplementy opracowane z myślą o kobietach po porodzie, w okresie laktacji.
Czytaj także: Czy są jakieś sposoby na wypadające włosy po ciąży? Trycholog podpowiada młodym mamom
Włosy po ciąży: niedobór witamin i minerałów
Hormony nie są jednak jedyną przyczyną osłabienia włosów po urodzeniu dziecka. Wiadomo, że zarówno ciąża, jak i laktacja jest dla organizmu kobiety dużym obciążeniem.
Natura tak to wymyśliła, że wszystkie niezbędne składniki odżywcze najpierw przekazywane są dziecku (do macicy lub po narodzinach – do pokarmu produkowanego w piersiach), a dopiero potem do komórek mamy. Dlatego to jej organizm cierpi niekiedy na różnego rodzaju niedobory mikro- i makroelementów. Braki niektórych z nich mogą w negatywny sposób wpływać na kondycje włosów.
Tak się dzieje szczególnie w okresie laktacji, gdy młoda mama ze względu na alergie czy inne dolegliwości zdrowotne niemowlęcia musi zrezygnować z jedzenia niektórych produktów, często rezygnując też z przyjmowania suplementów, które regularnie brała w czasie dziewięciu miesięcy, co jest błędem (powinny być one dostarczane organizmowi również w okresie po porodzie).
Czytaj także: Gładkie włosy - jaki je uzyskać? Sposoby na piękne i gładkie włosy
Porowatość włosów - jak ją określić?
Jak wzmocnić włosy po ciąży? Zmień dietę
Chociaż wypadanie włosów po porodzie jest objawem fizjologicznym, to jednak można mu zapobiegać przynajmniej w niewielkim stopniu, można też łagodzić jego skutki.
Ważna jest zbilansowana i różnorodna dieta, która zapobiega niedoborom ważnych dla włosów składników odżywczych. Powinnaś teraz jeść duże ilości pełnoziarnistych produktów zbożowych, które są bogate w biotynę, kwas pantotenowy i kwas foliowy. Cenny dla włosów i paznokci jest również cynk obecny w kaszy gryczanej, rybach, nabiale i pestkach dyni, krzem dostępny w płatkach owsianych i w skórkach owoców, niacyna – w rybach, drobiu i nabiale oraz witaminy A, C i E, które znajdziesz oczywiście w warzywach i owocach, ale również w olejach.
Czytaj także: Dieta dla karmiącej matki - zrównoważona dieta po porodzie
Suplementy i pielęgnacja na wzmocnienie włosów
Jeśli sama dieta nie wystarczy do poprawy wyglądu twojej fryzury, powinnaś sięgnąć po suplementy. W okresie laktacji młoda mama nie może przyjmować większości leków czy preparatów wzmacniających włosy, ze względu na to, że wiele składników farmaceutycznych przenika do jej pokarmu i mogłoby zaszkodzić dziecku. Na szczęście na rynku są suplementy poprawiające kondycję włosów, które są przeznaczone specjalnie dla kobiet karmiących piersią.
Zazwyczaj są to preparaty, zawierające odpowiednie, bezpieczne dla niemowlęcia składniki, takie jak biotyna, witamina B12, selen, cynk, miedź itd. Substancje te działają na sam włos, ale również na jego cebulkę, wzmacniając ją więc włos już od samych jego „narodzin”.
W zapobieganiu wypadaniu włosów po ciąży i porodzie ważna jest też ich pielęgnacja. Nie można zapominać o tym, że włosy powinny być myte i odżywiane specjalnymi preparatami, które wzmacniają je również z zewnątrz (odżywki, ampułki itd.). Takie kosmetyki odżywiają włos i jego cebulkę, wpływają też pozytywnie na pracę gruczołów łojowych znajdujących się w skórze głowy.
Warto pamiętać, że specjalistyczne zabiegi zapobiegające wypadaniu włosów (np. mezoterapia czy laseroterapia) mogą być przeprowadzone dopiero po zakończeniu karmienia piersią.
Czytaj także: Doczepianie włosów obciąża naturalne włosy? Zobacz, na czym polega ten zabieg
Botoks na włosy: na czym polega zabieg i czy można go zrobić w domu?