Olej rycynowy zdecydowanie nie jest naszym pierwszym wyborem, gdy mierzymy się z wypadającymi włosami np. po ciąży czy w czasie karmienia piersią. Okazuje się jednak, że niesłusznie. Już nasze babcie stosowały go w codziennej pielęgnacji, a na pewno od niejednej z nich usłyszymy, że w młodości mogła pochwalić się bujnymi lokami lub grubymi warkoczami.
Olej rycynowy nie tylko może pielęgnować skórę głowy, łagodzić świąd czy zaczerwienienia, ale też wzmacniać cebulki włosowe i zapobiegać wypadaniu włosów. Regularne stosowanie maseczki z oleju rycynowego zaowocuje też wysypem tzw. baby hair. Jak taką maseczkę przygotować? Dowiesz się z dalszej części naszego artykułu.
Olej rycynowy na włosy
W oleju rycynowym znajdują się flawonoidy, kwasy linolowy, oleinowy, palmitynowy, a także witamina E. To właśnie te składniki sprawiają, że doskonale odbudowuje, regeneruje, natłuszcza i wzmacnia zarówno cebulki włosowe, jak i skórę głowy (ale można go też stosować np. na twarz), przez co może znacząco poprawić ich kondycję.
Co daje olej rycynowy na włosy?
Olej rycynowy:
- nawilża kosmyki
- natłuszcza skórę głowy
- łagodzi świąd
- regeneruje włosy
- stymuluje mikrokrążenie, przez co wpływa na cebulki i hamuje wypadanie włosów
- zapewnia wysyp "baby hair".
Kiedy sięgnąć po olej rycynowy?
Olej rycynowy poleca się zwłaszcza osobom z osłabionymi, zniszczonymi i wypadającymi włosami. Sprawdzi się także u osób, które chcą wzmocnić kosmyki, zregenerować je, nawilżyć i dodać im energii. Maski z olejem rycynowym można także stosować profilaktycznie w celu odbudowy włosów lub zapobiegania ich zniszczeniom przy farbowaniu czy prostowaniu.
Jak stosować olej rycynowy na włosy?
Olej rycynowy rewelacyjnie sprawdza się przy walce z wypadaniem włosów. Dzięki temu, że poprawia krążenie, dotlenia i wzmacnia cebulki włosowe, niwelując wypadanie włosów. Osoby, które walczą z nadmiernym wypadaniem kosmyków, np. przy zaburzeniach hormonalnych czy po Covid-19, powinny stosować wcierki lub maski na bazie oleju rycynowego.
Olej rycynowy na twarz
Olej rycynowy z powodzeniem można też stosować do skóry twarzy. Najlepszym sposobem będzie wykorzystanie go jako serum. Kilka kropli olejku nakładamy na twarz po wieczornej pielęgnacji i delikatnie wmasowujemy lub wklepujemy w skórę twarzy. Serum można dodatkowo przykryć ulubionym kremem.
Co ciekawe, olejek sprawdzi się tez jako pogromca trądziku, ale wówczas lepiej stosować go punktowo. Olejek rycynowy ma działanie antybakteryjne, a to za sprawą zawartego w składzie kwasu rycynolowego.
Maska z oleju rycynowego
Taką maskę można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy wymieszać 2 łyżki oleju z żółtkiem jaja i sokiem z połówki cytryny. Można dodać również łyżkę miodu. Olej rycynowy z natury jest dość gęsty, dlatego dobrym rozwiązaniem jest również rozcieńczanie go z innym olejem bazowym, np. z oliwą z oliwek czy olejem winogronowym.
Taką miksturę nakładamy na skórę głowy i pozostawiamy na minimum 60 minut. Po tym czasie dokładnie spłukujemy maskę i myjemy włosy. Maskę można regularnie stosować jeden lub dwa razy w tygodniu, by wzmocnić cebulki włosowe.