W Polsce są tysiące miejsc, które warto zobaczyć. Są jednak wśród nich i takie, które należy wpisać na listę obowiązkową. Odwiedzając rodzime miejscowości uczymy dziecka patriotyzmu, historii, pokazujemy dziedzictwo naszego kraju. Jakie miejsca musimy koniecznie pokazać naszym dzieciom? Oto 10 miejsc w Polsce, które musisz pokazać dziecku.
Spis treści
- Zamek na Wawelu w Krakowie
- Tatry - Giewont i Kasprowy Wierch
- Trójmiasto - bazylika NMP i stary Neptun
- Zamek w Malborku - największy gotycki zamek na świecie
- Bieszczady, czyli spacery po górach
- Wrocław - polska Wenecja
- Roztocze i Szczebrzeszyn
- Poznań i koziołki na ratuszu
- Puszcza Białowieska
- Warszawa - stolica Polski
Zamek na Wawelu w Krakowie
Kraków to miasto magiczne i chyba najpiękniejsze w Polsce. Wizyta na Wawelu to konieczność. Zacząć możemy od bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława. To miejsce możemy nazwać pulsem Polski.
Spoczywają tu władcy i bohaterowie narodowi, m.in. Kazimierz Wielki, św. Jadwiga Andegaweńska, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Józef Piłsudski.
Na zamku możemy odwiedzić muzeum, które oferuje specjalne zajęcia dla dzieci. U jego podnóża musimy pokazać naszemu synowi czy córce Smoczą Jamę, w której mieszkał legendarny smok. To oczywiście wspaniała okazja, by opowiedzieć legendę.
Czytaj również: Gdzie nad morze z dzieckiem? Poznaj 9 sprawdzonych miejsc na wakacje nad morzem
Najciekawsze muzea w Polsce: 10 fajnych muzeów, które warto odwiedzić z dziećmi >>
Tatry - Giewont i Kasprowy Wierch
Skoro zaprosiliśmy już do Krakowa warto zachęcić do odwiedzenia najwyższych polskich gór. Tatry robią wrażenie na każdym: młodym i starszym. W Zakopanem i okolicznych miejscowościach znajdziemy bogatą bazę noclegową i gastronomiczną.
Co możemy pokazać naszym dzieciom w górach? Na początek doliny. Dolina Kościeliska, Strążyska, Białego - to świetne miejsca na rodzinny i niezobowiązujący spacer. Jeżeli dziecko jest nieco starsze możemy pójść razem na Halę Kondratową czy Gąsienicową.
Oczywiście możemy skorzystać również z dobrodziejstwa Polskich Kolei Linowych i wyjechać na Gubałówkę i Kasprowy Wierch. Warto udać się też do schroniska nad Morskim Okiem i zerknąć na śpiącego rycerza, czyli Giewont.
Trójmiasto - bazylika NMP i stary Neptun
Z południa przenieśmy się nad Morze Bałtyckie. Trójmiasto to świetny początek eksploracji Pomorza. W Gdańsku zobaczymy przepiękną starówkę z Bazyliką konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jeżeli pogoda sprzyja warto pokazać dziecku widok z wieży katedralnej.
Oczywiście obowiązkowym punktem są odwiedziny u Neptuna na Długim Targu i spacer tą piękną ulicą aż do Motławy, gdzie zobaczymy m.in. bramę żuraw i statek-muzeum SS Sołdek.
W Sopocie koniecznie musimy odbyć spacer po tamtejszym molo. W Gdyni zachwyca bulwar nadmorski i punkt widokowy na Kamiennej Górze. Koniecznie pokażmy dzieciom okręt ORP Błyskawica i wspaniały żaglowiec Dar Pomorza cumujące przy Nabrzeżu Pomorskim.
Zamek w Malborku - największy gotycki zamek na świecie
Zamek w Malborku zapiera dech w piersiach. Ta położona nad brzegiem Nogatu ceglana warownia była wspaniałym osiągnięciem budowalnym wrogiego Polsce Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwanego popularnie krzyżakami.
Obiekt w 1997 r. trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Muzeum zamkowe oferuje specjalne zajęcia i zwiedzanie dla dzieci.
Bieszczady, czyli spacery po górach
Bieszczadzkie połoniny zielenią się pięknie wiosną i latem. Prawdziwą ferie barw zobaczymy jednak jesienią. Bieszczady to góry, w których można odetchnąć pełną piersią. Ich zaletą, oprócz wspaniałych walorów krajobrazowych, jest fakt, że nie są tak popularne i oblegane jak Tatry.
Wbrew pozorom Bieszczady nie są wcale łatwymi górami. W drodze na Połoniny (Caryńską i Wetlińską) nie czekają na nas łańcuchy, ale długie szlaki będą wymagać od nas sporo energii. Tym bardziej pamiętajmy o dzieciach i dostosowaniu spacerów do ich możliwości.
Nastoletnie potomstwo ucieszy piękny widok z Tarnicy, Halicza czy Rozsypańca. Będąc w Bieszczadach możemy pojechać nad Jezioro Solińskie, gdzie zobaczymy 82-metrową zaporę i popłyniemy statkiem.
Wrocław - polska Wenecja
Wrocław należy do miast, które koniecznie trzeba zobaczyć. Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska warto rozpocząć od Rynku Głównego i Ostrowa Tumskiego. To tu spotkamy się ze wspaniałą architekturą. Dzieci zaciekawi wizyta w zoo i Ogrodzie Japońskim.
Wrażenie na całej rodzinie zrobi Panorama Racławicka. Koniecznie zwróćmy uwagę na małych mieszkańców Wrocławia – wszechobecne krasnale.
Czytaj także: Majówka z dzieckiem blisko Warszawy: dokąd się wybrać? [ 4 pomysły]
Co możesz zrobić z dzieckiem całkiem za darmo
Roztocze i Szczebrzeszyn
Roztocze to kraina mniej popularna niż Tatry czy Mazury, ale nie znaczy to, że również mniej piękna. Planując podróż na Roztocze warto zacząć od Zwierzyńca. To małe miasteczko przy Roztoczańskim Parku Narodowym zachwyca przede wszystkim walorami przyrodniczymi.
Wybrać możemy się tutaj na Bukową Górę, gdzie doskonale rysują się granice między borem sosnowym, jodłowym i buczyną karpacką. Szlak jest prosty, nie wymaga przygotowania. Roztoczański Park Narodowy to ostoja konika polskiego, który jest potomkiem wymarłego tarpana.
Będąc w Zwierzyńcu koniecznie trzeba się wybrać nad Stawy Echo i zobaczyć kościółek na wodzie, obok którego znajduje się wysepka, gdzie Marysieńka, późniejsza żona Jana III Sobieskiego, pochowała swojego psa. Roztocze to także szumy, czyli przepiękne progi skalne na rzece Tanwi; wspaniała aleja dębowa w Górecku Kościelnym, gdzie zobaczymy 500-letnie dęby i Szczebrzeszyn, gdzie – jak napisał poeta - „chrząszcz brzmi w trzcinie”.
Poznań i koziołki na ratuszu
„Tu Polska się zaczęła” – takie zdanie przeczytamy w muzeum Brama Poznania. Rzeczywiście, tu znajduje się Ostrów Tumski, gdzie swoją siedzibę mieli pierwsi władcy Polski. Nad tą częścią stolicy Wielkopolski góruje bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, miejsce gdzie pochowani zostali m.in.: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II czy Przemysł II.
Gdy znajdziemy się na Ostrowie koniecznie musimy zwiedzić z dziećmi wspomnianą na początku Bramę Poznania. To nowoczesne, multimedialne muzeum, które szczególnie spodoba się dzieciom.
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska to wspaniały, prastary bór na granicy polsko-białoruskiej. Mówisz Białowieża, myślisz od razu o żubrze. Rezerwat Pokazowy Żubrów to jedna z największych atrakcji turystycznych tego miejsca. Białowieski Park Narodowy z kolei to ostoja blisko tysiąca gatunków roślin, kilkuset gatunków ptaków, ponad 50 gatunków ssaków. Dla zwiedzających przygotowano 4-kilometrowy szlak pieszy. Tu dziecko zobaczy, jaką potęgą jest puszcza.
Warszawa - stolica Polski
Grzechem byłoby nie wspomnieć w takim zestawieniu o stolicy Polski. Warszawa to miasto, które odwiedzić musi każde dziecko. Atrakcje wymieniać możemy długo. Zamek Królewski, Łazienki czy Wilanów to oczywistości.
Warto jednak przejechać się z dzieckiem jedynym w Polsce metrem, odwiedzić Centrum Nauki Kopernik czy pokazać panoramę Warszawy z Pałacu Kultury i Nauki. Warszawa to nowoczesna metropolia, w której nasze dziecko doświadczy jak skomplikowaną siecią powiązań jest współczesne miasto.