Zanim wybierzemy się na jakąkolwiek wyprawę, warto sprawdzić stan techniczny roweru - głównie opony, hamulce i, co najważniejsze (jeśli zamierzamy podróżować po zmroku) oświetlenie.
Spis treści
- Gdzie można jeździć na rowerze?
- Jazda rowerem po chodniku - co mówią przepisy ruchu drogowego?
- Czy przez przejście dla pieszych można jeździć na rowerze?
- Zasady przewożenia dzieci na rowerze
Gdzie można jeździć na rowerze?
Wybierając się na wycieczkę rowerową, często zadajemy sobie to pytanie. Czy można jeździć po chodniku, czy lepiej po ulicy? Generalna zasada jest taka, że powinniśmy jeździć po specjalnie do tego celu wyznaczonych drogach (rowerowych) - ścieżkach rowerowych albo specjalnych pasach (oznaczonych znakami poziomymi), które wydzielają fragment jezdni dla rowerów.
A co jeśli nie ma ani ścieżki rowerowej, ani specjalnego pasa dla rowerów? Wówczas możemy korzystać z ulicy, a najlepiej z jej pobocza. W każdym przypadku, kiedy rowerzysta korzysta z jezdni dla samochodów, powinien zachować szczególną ostrożność - najlepiej poruszać się jak najbliżej krawężnika. Dzieci powinniśmy szczególnie uczulić na zaparkowane na poboczu samochody.
A co z chodnikiem? Jazda na rowerze jest dozwolona na chodniku, ale tylko w określonych przypadkach.
Polecamy: Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Sprawdzone sposoby
Jazda rowerem po chodniku - co mówią przepisy ruchu drogowego?
Prawo mówi o kilku takich przypadkach:
- kiedy jedziemy z dzieckiem, które ma mniej niż 10 lat,
- kiedy warunki atmosferyczne są na tyle niekorzystne, że jazda ulicą może okazać zbyt niebezpieczna np. śnieżyca, mgła itd.,
- chodnik musi mieć szerokość 2 m szerokości lub więcej, aby nie zakłócać poruszania się pieszym,
- możemy poruszać się rowerem po chodniku, kiedy po jezdni pojazdy poruszają zbyt szybko - dopuszczona jest prędkość większa niż 50km/h.
Polecamy: Kask rowerowy dla dziecka - jak wybrać odpowiedni?
Czy przez przejście dla pieszych można jeździć na rowerze?
Absolutnie nie! Jest to zakazane prawem i za przejazd po pasach grozi mandat.
Zasady przewożenia dzieci na rowerze
Dzieci powyżej 7. roku życia mogą poruszać się po drodze samodzielnie. Młodsze, powinny być przewożone w specjalnym foteliku (montowanym do roweru) lub przyczepce. Jeśli dziecko jeździ samodzielnie, a już na pewno, kiedy dopiero zaczyna się uczyć, rodzic powinien zawsze dziecko asekurować - na jezdni najlepiej, żeby jechał z tyłu, żeby mieć dziecko na oku.
Jak to wygląda w praktyce? Przewożenie dziecka na rowerze
Dziecko do 7 lat | fotelik lub przyczepka |
Dziecko 7-10 lat | rower, ale tylko pod opieką osoby dorosłej! Uwaga! Dziecko do 10. roku życia jest traktowane jako pieszy - może jeździć tylko po chodniku! (wówczas opiekun także może się poruszać po chodniku) |
Dziecko powyżej 10 lat | może się poruszać po drogach publicznych, ale z kartą rowerową (dokument ten obowiązuje do 18. roku życia) |
Dziecko w przyczepce | po jezdni lub ścieżce rowerowej Uwaga! Przyczepka musi być dostosowana do przewożenia dzieci! |
Polecamy: Pierwszy rower dla dziecka - jaki kupić?