Wybierając się w podróż samochodem z niemowlęciem, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach, by podróż z malutkim dzieckiem była bezpieczna i upłynęła bez przykrych niespodzianek.
Podróż z niemowlęciem od A do Z
Podróż z niemowlęciem nie zawsze należy do najłatwiejszych. Dzieci bywają marudne, mogą nie lubić jazdy samochodem lub leżenia w foteliku. Chcąc dobrze się przygotować do wyjazdu, możemy przewidzieć kilka rzeczy i zapobiec wszelkim niedogodnościom.
Sprawdź, co powinnaś zrobić przed podróżą i o co zadbać, aby wszyscy byli zadowoleni.
A jak auto
Upewnij się, że auto działa bez zarzutu. Przed podróżą warto jechać na przegląd, a także sprawdzić ciśnienie w oponach, by samochód dobrze sprawował się na drodze. Dzień przed wyjazdem zatankuj go do pełna.
B jak bezpieczeństwo
Maluszek musi podróżować w specjalnym foteliku, a na tylnej półce samochodu nic nie powinno leżeć. W razie gwałtownego hamowania rzeczy przelecą do przodu i mogą poranić malca.
Należy również pamiętać, aby w żadnym wypadku nie wypinać dziecka z fotelika podczas jazdy.
Uwaga na słońce!
Szyba w samochodzie nie chroni przed promieniowaniem UV, dlatego malca przed wyjazdem trzeba nasmarować kremem ochronnym z filtrem dla niemowląt. Pamiętaj, by aplikację powtarzać co dwie, trzy godziny.
C jak ubranie na cebulkę
Ubranie na cebulkę najlepiej sprawdza się w samochodzie. Latem nie zawsze bywa gorąco, poza tym w podróż z dzieckiem najlepiej wybrać się rankiem, kiedy zwykle jest chłodno. Kiedy zrobi się cieplej, zamiast przebierać dziecko, po prostu zdejmiesz mu jedną warstwę odzieży.
W samochodzie przyda wam się również lekki kocyk, którym można okryć rozebranego malca, gdy zaśnie.
D jak deserki w słoiczkach
Idealne na przekąski dla dziecka, które już jada coś więcej niż mleko. Na podróż wybieraj już przetestowane przez was smaki. W drodze sprawdzają się raczej mniejsze opakowania – większych słoiczków nie miałabyś jak przechować do następnego karmienia.
Pamiętaj o łyżeczkach – powinno ich być o jedną, dwie więcej niż słoiczków (na wszelki wypadek, gdybyś nie miała jak ich po drodze umyć). Uwaga: deserki czy napoje wolno podawać maluchowi wyłącznie podczas postoju.
E jak ekologia w podróży
Jeśli na co dzień starasz się dbać o środowisko, używając np. wielorazowych pieluch, w podróży możesz zrobić wyjątek na rzecz wygody. W samochodzie lepiej sprawdzą się jednorazowe pieluchy.
Podczas podróży sprawdzą się również torebki na nieczystości. Możemy do nich włożyć zużyte pieluchy, które później wyrzucimy na stacji benzynowej.
F jak fotelik samochodowy
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy maluch musi podróżować w foteliku dopasowanym do wzrostu i wagi. Jeśli maluszek nie jest przyzwyczajony do fotelika, przed pierwszą podróżą warto na próbę wybrać się z nim na krótsze przejażdżki.
Małe dziecko powinno podróżować w foteliku tyłem do kierunku jazdy, na przednim lub tylnym siedzeniu.
Przed zamontowaniem fotelika na przednim siedzeniu wyłącz poduszkę powietrzną – jeśli nie możesz jej odłączyć, dziecko musi jechać z tyłu. Fotelik trzeba przymocować stabilnie, by nie poruszał się ani na boki, ani do przodu czy do tyłu.
Uwaga: dobry fotelik powinien w testach zderzeniowych mieć minimum trzy gwiazdki.
Zobacz także: Pierwsza podróż z dzieckiem. O co trzeba zadbać jadąc w podróż samochodem?
G jak gryzaczek
Wszelkie gryzaki przydadzą się w czasie podróży, jeśli twoje dziecko zaczęło ząbkować, a co za tym idzie – ślini się i bywa rozdrażnione. Gryzaczek złagodzi swędzenie podrażnionych dziąseł, może też zastąpić zabawkę.
H jak hałas w samochodzie
Nawet jeśli uwielbiacie słuchać głośnej muzyki, odpuśćcie sobie to w samochodzie. Dla niemowlaka dłuższa podróż jest wystarczająco męcząca i lepiej zaoszczędzić mu dodatkowej dawki stresu.
Zamiast tego można wybrać muzykę relaksacyjną, która uspokoi malucha.
I jak infekcja
Sytuacje, kiedy malec rozchoruje się na kilka dni przed wyjazdem, są częste. Nie denerwuj się więc, gdy przydarzy się to właśnie wam.
Jeśli malec gorączkuje i jest rozdrażniony, musicie odłożyć podróż o kilka dni. Sam katar i kaszel to również przesłanki, aby lepiej wstrzymać się z wyjazdem. Podróż z chorym dzieckiem może zmienić się w prawdziwy koszmar – malec będzie płaczliwy i marudny.
W przypadku, gdy nie macie wyjścia i musicie jechać właśnie teraz, do samochodu zabierz zapisane przez pediatrę lekarstwa, w tym syrop przeciwgorączkowy. Podawaj je dziecku zgodnie z zaleceniami. Zawsze podczas postoju.
Czytaj również: Czy klimatyzacja szkodzi dziecku? Zasady rozsądnego korzystania przy dzieciach
J jak jedzenie
Z malcem karmionym piersią nie ma większego kłopotu, jeżeli chodzi o połączenie jedzenia z podróżą. Wystarczy, że podczas postoju wyjmiesz go z fotelika i nakarmisz tak jak zwykle.
Więcej zachodu jest z maluchem karmionym butelką. Przy karmieniu dziecka mlekiem modyfikowanym, będziemy potrzebować:
- kilka wysterylizowanych butelek i smoczków;
- butelkę przegotowanej wody;
- proszek do przygotowania mieszanki;
- czystą wodę do przepłukania butelek po karmieniu;
- ściereczki do wytarcia butelek.
Przydać się również może podgrzewacz samochodowy. Warto jednak pamiętać, że w większości modeli wodę podgrzewa się aż kilkanaście minut! Tu również obowiązuje zasada: malca karmimy wyłącznie podczas postoju.
K jak korki
Korków można uniknąć, omijając duże miasta. Jeśli droga wiedzie akurat przez centrum, warto tak zaplanować podróż, aby znaleźć się w nim poza godzinami szczytu. Informacje o utrudnieniach w ruchu znajdziecie na stronach internetowych zarządów dróg miejskich oraz na lokalnych stronach poszczególnych miejscowości.
L jak choroba lokomocyjna
Choroba lokomocyjna niemowlętom się prawie nie zdarza. Na wszelki wypadek warto jednak zabrać w drogę zapasowe ubranko, plastikową torebkę i wilgotne chusteczki do umycia dziecka.
Czytaj także: Idealne na nudę w samochodzie. Wesołe zabawy na podróż z dzieckiem
M jak mycie rąk
Mycie rąk w czasie podróży to niezbędny zabieg higieniczny. Niestety, kiedy jedziecie samochodem, często bardzo trudny do przeprowadzenia, zwłaszcza jeśli zamierzacie zatrzymywać się na leśnych, spokojnych parkingach, aby uniknąć zatłoczonych przydrożnych restauracji.
Warto wziąć ze sobą żel do mycia rąk bez wody (zawiera alkohol, który bardzo szybko odparowuje) bądź zapas wilgotnych chusteczek, którymi będziesz mogła przetrzeć ręce.
N jak napoje
Malca karmionego naturalnie napoisz, przystawiając go na chwilę do piersi. Niemowlę karmione sztucznie musi dostać coś do picia, zwłaszcza w upalny dzień.
W podróży najlepiej sprawdza się niegazowana woda mineralna. Najlepiej kupować taką specjalnie dla niemowląt. Przed wyjazdem upewnij się, czy woda, którą kupiłaś, wymaga przegotowania przed wypiciem.
O jak osłonki przeciwsłoneczne na szyby
Osłonki przeciwsłoneczne przydają się w upalne, słoneczne dni. Najlepiej sprawdzają się zasłonki fabrycznie dopasowane do danego modelu samochodu, które można kupić w salonach samochodowych. Jeśli nie masz takiej możliwości, wybierając zasłonkę, zwróć uwagę, by była gęsto tkana i dokładnie zasłaniała szybę. Okno blisko dziecka można zasłonić również kocykiem albo tetrową pieluszką.
P jak przewijanie
Do przewinięcia dziecka będziesz potrzebować:
- pieluszki na zmianę;
- wilgotnych chusteczek do oczyszczenia pupy;
- kremu przeciw odparzeniom;
- woreczka na zużyte pieluszki;
- podróżnego przewijaka.
Przewijanie to operacja dość karkołomna w samochodzie, dlatego lepiej robić to na parkingu. Gdy nie ma takiej możliwości, rozłóż na tylnym siedzeniu przewijak (może go zastąpić kawałek folii albo w ostateczności pieluszka tetrowa) i połóż na nim malca.
Zdejmując pieluszkę należy uważać, aby zawartość nie wyciekła. Następnie oczyść pupę wilgotnymi chusteczkami. Zużytą pieluszkę i chusteczki wrzuć do foliowej torby. Pamiętaj, by posmarować skórę malca kremem przeciw odparzeniom.
R jak relaks
Przerwy w podróży warto robić co półtorej, dwie godziny, aby dziecko nie leżało zbyt długo w tej samej pozycji. Krótki, kilkunastominutowy relaks przyda się również wam, by rozprostować nogi albo coś zjeść.
Nie trzymaj się jednak ściśle tych zaleceń. Wyjątkiem może być czas, jeśli dziecko akurat śpi. Nie ma sensu budzić go tylko po to, by przez chwilę postać na parkingu. Podczas postoju możesz nakarmić, przewinąć malca i pochodzić z nim przez kilka minut.
S jak smoczek
Jeśli twój malec nie potrafi się obejść bez smoczka, zabierz go koniecznie. Najlepiej kilka sztuk opakowanych w podróżne pudełeczko bądź włożonych do foliowych torebeczek. Jeśli jeden upadnie, będziesz miała drugi na zapas, bo po drodze raczej nie będzie możliwości, by je wysterylizować.
Czytaj także: Kiedy odstawić smoczek? Jak to zrobić?
T jak temperatura w samochodzie
W samochodzie nie powinno być ani zbyt ciepło, ani za chłodno. Optymalna temperatura to 22–23ºC. By uniknąć upałów, warto wyjechać jak najwcześniej.
Jeśli wasz samochód ma klimatyzację, używaj jej z umiarem. Wychłodzone auto może przyczynić się do przeziębienia malca. Lepszy sposób na ochłodzenie auta to lekkie uchylenie okien po przekątnej – z przodu od strony pasażera i z tyłu po lewej stronie. Nie spowoduje to przeciągu, tylko miły przewiew.
U jak ulewanie
Jeśli malec ma skłonności do zwracania pokarmu po karmieniu, poczekaj, aż mu się odbije, zanim ruszycie w dalszą drogę. Spakuj też zapasowe ubranko.
W jak wózek
Idealnym rozwiązaniem dla często podróżujących młodych rodziców jest wózek 3 w 1, czyli taki, na którego stelażu można w razie potrzeby zamontować fotelik samochodowy. W bagażniku wystarczy wówczas umieścić złożony stelaż. Dla starszego dziecka, które już samodzielnie siedzi, warto jednak zabrać lekką składaną spacerówkę.
Z jak zabawki
Warto zaopatrzyć się w zapas grzechotek, które umilą dziecku podróż. Dla najmłodszych dzieci przydatne są specjalne łuki z zabawkami, które można przymocować do fotelika, albo niewielkie grające maty, które można przymocować do oparcia przedniego fotela w samochodzie. Pamiętajmy tylko, że maluch aktywuje zabawkę uderzając w nią nóżkami. Może to być uciążliwe dla osoby, która siedzi przed nim.
Jeżeli ktoś siedzi obok malucha, warto wybrać również kilka książeczek, których oglądanie umili czas w podróży.
Zobacz także: Akcesoria do samochodu dla dzieci: wybieramy najbardziej przydatne
miesięcznik "M jak mama"