4 rozterki mamy, która spodziewa się drugiego dziecka. Też to przeżywałaś?

2022-03-16 11:06

Kolejna ciąża różni się od pierwszej pod wieloma względami. Nie tylko jeśli chodzi o sam jej przebieg, lecz także emocje, które ci towarzyszą. Zobacz, czego najbardziej boją się mamy oczekujące drugiego dziecka.

Najczęstsze rozterki mam, które oczekują kolejnego dziecka

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. 1. Czy drugie dziecko pokocham tak samo?
  2. 2. Czy rodzeństwo znajdzie wspólny język?
  3. 3. Czy dam sobie rade z opieką nad dwójką dzieci?
  4. 4. Czy uda się dopiąć domowy budżet?

Kiedy spodziewasz się kolejnego dziecka, emocje, które towarzyszą błogosławionemu stanowi, mogą być zupełnie inne niż za pierwszym razem. Czujesz się pewniej, wiesz, jak skompletować wyprawkę dla noworodka, czego nie kupować, jak opiekować się maluszkiem. Jednak to nie znaczy, że kolejna ciąża jest wolna od rozterek. Są one inne, za to spędzają sen z powiek niejednej mamie. Czego obawiamy się oczekując drugiego dziecka?

Czyta także: Tych rzeczy NIE kupuj do wyprawki - mamy radzą

1. Czy drugie dziecko pokocham tak samo?

Kiedy zostajesz mamą po raz pierwszy dowiadujesz się, jak to jest kochać kogoś tak bezgranicznie, a jednocześnie być za niego odpowiedzialnym. Dosłownie zalewa cię fala miłości, a widząc pierwszy raz swoje dziecko uważasz, że jest najpiękniejsze na świecie, choć wygląd noworodka po porodzie niewiele ma wspólnego ze słodkim bobasem z reklamy pieluch. 

W miarę upływu miesięcy i lat masz wrażenie, że ta miłość stale rośnie i zaczynasz zastanawiać się, jak twoje życie wyglądało bez dziecka. Może wydawać ci się puste i pozbawione sensu. Kiedy więc po raz kolejny, już będąc mamą, widzisz na teście ciążowym dwie kreski, radość zapewne jest wielka, jednak możesz obawiać się, że nie będziesz potrafiła pokochać kolejnego dziecka tak samo jak pierwszego. 

To zupełnie naturalne, że nie umiesz sobie wyobrazić, jak swoją miłość podzielić na dwoje. Jednak mamy dwójki i więcej dzieci zapewniają, że wszystkie podobne rozterki znikną, gdy maluszek pojawi się już na świecie. Matczyne serce jest naprawdę pojemne!

Czytaj też: Jestem w ciąży, ale nie chcę tego dziecka... Jak zaakceptować niechcianą ciążę?

M jak mama: Skąd biorą się wahania nastrojów w ciąży?

2. Czy rodzeństwo znajdzie wspólny język?

Przekazanie dziecku nowiny o tym, że za kilka miesięcy na świecie pojawi się jego siostra lub brat, bywa dla wielu rodziców trudne. Obawiają się reakcji na tę wiadomość, a potem - tego, jak odnajdzie się w tej sytuacji. Im starsze dziecko, tym obawy te są większe. 

Przyzwyczajone do bycia jedynym dzieckiem w domu może czuć, że przestanie być oczkiem w głowie rodziców i dziadków, którzy będą poświęcać uwagę także jego młodszemu rodzeństwu. Warto więc, zanim kolejne dziecko pojawi się na świecie, przygotować starszaka na to, co go czeka.

Nie trzeba jednak martwić się na zapas - starsze dziecko poczuje się lepiej, gdy zaangażujesz je (o ile będzie tego chciało) w "opiekę" nad maluchem. Oczywiście chodzi o drobne sprawy takie jak podanie ręcznika po kąpieli czy smarowanie oliwką. Pamiętaj też, by opieką nad młodszym dzieckiem dzielić się z partnerem - starszak tak samo, a może nawet bardziej, będzie potrzebował uwagi i czasu mamy.

Czytaj też: Zazdrość o rodzeństwo: jak pocieszyć pierworodnego?

3. Czy dam sobie rade z opieką nad dwójką dzieci?

Opieka nad dwójką dzieci bywa sporym wyzwaniem logistycznym. Starszaka trzeba przecież odwieźć do przedszkola lub szkoły, przygotować posiłek, poświęcać mu sporo uwagi. Wiele mam obawia się więc - zupełnie naturalnie - że temu nie sprosta. 

Warto jednak oprócz trudności, jakie was czekają, dostrzec także zalety tej sytuacji. Drugie dziecko zwykle łatwiej "ogarnąć" tylko dlatego, że w domu jest już starszak. Może okazać się, że maluszek nie będzie absorbował 100% twojego czasu, obserwując starsze rodzeństwo.

4. Czy uda się dopiąć domowy budżet?

Dwójka dzieci w rodzinie oznacza podwójne wydatki. Owszem, część rzeczy potrzebnych na start być może posiadasz jeszcze po pierwszym dziecku (np. wózek, łóżeczko czy ubranka dla noworodka), jednak sporo będziesz musiała kupić. W budżecie będziesz musiała wygospodarować środki na pieluchy, leki i kosmetyki, szczepionki, jeśli zdecydujesz się na opcję płatną.

To zrozumiałe, że martwisz się o to, czy zapewnisz obojgu wszystko to, czego potrzebują.

Czytaj też: Najstarsze, środkowe i najmłodsze - jak kolejność urodzenia wpływa na osobowość dziecka?

Sonda
Kiedy powiedziałaś rodzinie o ciąży?